Erdoğan, kabinede revizyona gidiyor

Erdoğan, kabinede revizyona gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kabinede revizyona gitmesi bekleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kabineye sokacağı yeni isimler için yedi yıl görev yapan 14 bakan arasından seçim yapacağı ifade ediliyor. Erdoğan’ın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’i görevden alması halinde yerine getirilecek en güçlü isim, danışmanı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de yakın bir isim olan Kayseri Milletvekili Taner Yıldız olarak gösteriliyor.

Erdoğan’ın özellikle Anayasa Mahkemesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pek çok uygulamasını laiklik karşıtı bulmasını dikkate alacağı konuşuluyor. Bu çerçevede Bakan Hüseyin Çelik’in görevden alınması güçlü bir olasılık. Erdoğan’ın akademisyenliğine ve entelektüel birikimine saygı duymasına karşın Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın görev yaptığı yedi yıl boyunca çok somut bir proje ortaya koyamadığı düşüncesinde olduğu da kulislerde konuşuluyor.

ÇUBUKÇU'NUN KIYAFETLERİ SIKINTI YARATIYOR

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun, son dönemde, yaptığı icraatlardan çok giydiği kıyafetlerle konuşulur hale gelmesi AKP’li kurmaylarda büyük rahatsızlık yaratıyor. Hatta Çubukçu’nun artık görüntü vermemek için Bakanlar Kurulu’nun ön kapısından girmediği, bunun arkasında bu tepkinin yattığı konuşuluyor. Kulislerde Nimet Çubukçu’nun yerine AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel’in getirilebileceği konuşuluyor.

TÜZMEN VE ÇİÇEK'İN YERLERİ SAĞLAM

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, kabinedeki yeri sağlam bakanlar arasında gösteriliyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de Türkiye’nin özellikle dış ticaretteki yükselişi nedeniyle kabinede kalacağı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da kabinedeki güçlü isimler arasında olduğu belirtiliyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da görevine devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Duble yol konusundaki başarısı nedeniyle Başbakan’ın en beğendiği bakanlardan olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da koltuğu sağlam.

BAZI BAKANLARIN SON ŞANSI

Kabineye 22 Temmuz sonrası giren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun ise kabinede kalacağı belirtiliyor. Erdoğan’ın Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ı da pasif bulduğu, ancak ona bir süre daha şans vereceği kulislerde dillendiriliyor.


güncel.net.tr

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2008, 05:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66