Erdoğan: Krize karşı güçlü, dirençli duruyoruz

Erdoğan: Krize karşı güçlü, dirençli duruyoruz

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, partisince Devlet Bahçeli Bulvarı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

6,5 yıl boyunca Osmaniye'ye hizmet vermek için çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, "Osmaniye 1996 yılında il oldu. 80 numaralı plakayı verdiler ama o tarihten sonra Osmaniye'yi aramadılar, sormadılar, meseleleri ile ilgilenmediler. İktidara geldik, hükümeti devraldık, 81 vilayetimize olduğu gibi eğitimde, sağlıkta, tarımda, ulaştırmada, sağlıkta her alanda Osmaniye'yi hizmetlerle donattık. Allah'ın izni ile Osmaniye için hizmet üretmeye yatırımlar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Vizyon sahibi olmayan iktidarlar Türkiye'nin adeta enerjisini emdiğini, kaynaklarını çarçur ettiğini ifade eden Erdoğan şunları söyledi:
"Siyaset adeta Ankara'ya kilitlendi. Ankara'nın yanı başındaki Kırıkkale'nin, Konya'nın meselelerini çözemediler. Yapay gerginliklerle Türkiye'nin vaktini boşa harcadılar. Sadece Ankara'yı 81 vilayetinden uzak bırakmakla kalmadılar. Doğusunu, batısından uzak bıraktılar. 780 bin metrekare vatan toprağının asli unsuruyuz. Bu ülkenin tüm fertleri binlerce yıl boyunca bu toprakları vatan edindi. Sarıkamış ile Balkanlarda, Kafkasya'da bir ve bütün olarak sırt sırta çarpıştı. İstiklal savaşını ay yıldızlı bayrağımız için birlikte verdik. İşte onun için sevgili Osmaniyeliler bize küçük düşünmek yakışmaz. İşte bunun için bu ülkenin fertlerine, şehit torunlarına, kahraman evlatlarına küçük düşünmek yakışmaz.
Buradan Osmaniye'den sesleniyorum. Türkiye bu karanlık ilişkiler, planlar yüzünden on yıllarca enerjisini heba etti. Bu hukuk dışı işler yüzünden kaynaklarını on yıllarca heba etti. Artık o dönem kapandı, geride kaldı. Artık irade, söz milletin" şeklinde konuştu.

6,5 yıldır Türkiye'yi zaafa uğratmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
"Türkiye önemli değil, yeter ki AK Parti kazanmasın dediler. Muhalefet ve yandaş medyası küresel ekonomik krizden medet umuyorlar, krizden rant, oy devşirmek için gayret sarf ediyorlar. Aylardır Türkiye'ye karamsarlık pompalıyorlar. Aylardır AK Parti'nin ak siyasetini güya kirletmeye çalışıyorlar. Bu krizin sorumlusu göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bugün tüm dünya küresel bir ekonomik krizin içinden geçiyor. Tüm dünyada ekonomik göstergeler yerinden oynuyor.
Sayın Bahçeli'nin iktidarda olduğu dönemde 16 banka battı. Biz o dersi aldık. Tedbir aldık. Bakkal dükkanı kurar gibi banka kurdurmadık. 40 milyar dolar gitti. Kimin parası idi bu. Benim işçi, çiftçi, memur, Bağ-Kur'lu kardeşimin paraları idi. Biz bu sıkıntıları 6,5 yılda atlatmayı başardık.
İhracat sadece bizde değil tüm dünyada azalıyor, borsa sadece bizde değil tüm dünyada düşüyor. Yalan söylemeye, çarpıtmaya ne hakkınız var. Milletten hakkı gizlemeye, moralini bozmaya ne hakkınız var."

IMF ile anlaşma yapılmasına ilişkin taleplere de değinen Erdoğan, "Şimdi de IMF diye tutturmuşlar. Size burada IMF ile ilgili bir gerçeği söyleyeyim. Biz iktidarı kimden aldık. DSP; MHP; ANAP. IMF'den 30 milyar dolar borç aldılar bize 23,5 milyar dolar borçla devrettiler. Şu anda bizim IMF'ye 8,5 milyar dolar borcumuz var. Bunu Sayın Bahçeli'nin Başbakan Yardımcısı olduğu hükümet borçlandı. Biz ödüyoruz. Dost acı söyler. Sayın Bahçeli Osmaniye milletvekili diye ben gerçekleri söylemezsem Osmaniyeli kardeşlerime haksızlık yapmış olurum. Merkez Bankası'nın kasasında 26 milyar dolar varken bugün 67 milyar dolar var. Sadece bu mu ? Devletin borçlanma faizi yüzde 63 idi yüzde 13,14 oldu. Ama bunu bile hazmedemiyor. İnsaf. Hatırlayın gecelik faizlerin yüzde 7 binlere çıktığı dönemleri hatırlayın. Kimin cebinden çıktı bu paralar. Bakıyorum hala ekonomi anlatıyor, bizim başarımız diyor. İnsaf. Niye o zaman 3,5 yıl iktidarda kalıp başaramadık gidiyoruz dediniz. Ondan sonra ne oldu barajın altında kaldılar.
Siyasette konuşmaktan çok iş üreteceksin. Ya doğru söylemek ya da hakkı teslim etmek lazım. Biz IMF ile milletin menfaatleri oluşursa gereken adımı atarız" dedi.

Konuşması "Osmaniye seninle gurur duyuyor" şeklinde atılan sloganlarla kesilen Erdoğan şunları söyledi:
"Türkiye olarak bu krizi başımızı dik tutmak suretiyle aşacağız. Kriz karşısında gayet güçlü, dirençli duruyoruz. 30'dan fazla tedbir aldık. Gerektiğinde yenilerini alırız. Ancak birilerinin keyfi için, birileri istiyor diye esnafımıza, çiftçimize bugüne kadar yük yüklemek, bedel ödetmedik, bundan sonra da ödetmeyeceğiz. Bu beyefendilere sormak lazım. Sizler hükümette iken bu ülkede krizler oldu. Ekonomik dalgalanmalar oldu. Bunlar dünyadan gelen krizler değildi, Türkiye'de çıktı. Ne yaptınız ? Değerli kardeşim senin maaşından nemalar kesiliyormuydu? Konut edindirme yardımı dediler. Benim vatandaşımdan para kestiler. Ama ortada konut monut yok. Bu paraları da ödedik. Onlar borçlandı biz ödedik, ödüyoruz da. Türkiye'yi 2003'den sonra nereden aldık nereye getirdik. Onlara sormak lazım siz nereden aldınız, nereye getirdiniz. Biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Planlarımızda projelerimizle kararlı bir şekilde devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2009, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63