Erdoğan kürsüde gözyaşlarını tutamadı!..

Erdoğan kürsüde gözyaşlarını tutamadı!..

Anayasa Değişikliği teklifine referandumda evet oyu isteyen Erdoğan, sağdan ve soldan idam edilen isimleri anlattığı konuşmasında göz yaşlarını tutamadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Çukurca’daki saldırıda 6 askerimiz şehit oldu, 15 askerimiz yaralandı. 1 terörist ölü ele geçirildi.

Terörle mücadelede akşamdan sabaha çözüm beklemek doğru değil ama geri adım atmayacağız. Kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Dayanışmayı sürdürmemiz lazım. Olay sadece bir güvenlik meselesi değil, olayın sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutu var.

Biz millet menfaatine olan yasaları çıkarırken muhalefet hızımızı kesmeye çalıştı. Muhalefet iktidarda olduğu zamanlarda da iş üretmedi, üretene ayak bağı oldular.

Anayasa değişikliği içindeki maddeler CHP, MHP ve BDP yöneticilerinin uykuları kaçırıyor. 'Midas’ın Kulakları' öyküsündeki gibi büyük rahatsızlık duyduklarını ifade ediyorlar.

Muhalefet hayırlı bir işe destek olacağına sırf AK Parti istiyor diye karşı çıkıyor. Tabanlarının sesine kulak verdiklerinde ortaya çıkan dramatik tabloyu kendileri de tüm milletimiz de görüyor.

Muhalefet, Anayasa değişikliğine yönelik tek bir somut gerekçe göstermedi. Anayasa değişikliğini karalamaya çalışıyorlar. Bu değişikliğin milletin işsizliğine yoksulluğuna çaresi yokmuş. Her meselenin çözümünü bu paketten bekliyorlar. İşsizliğin çözümü için bir reçeteniz var mı?

Anayasa değişikliği her şey değil belki ama çok önemli bir şeydir. Sadece AK Parti’ye değil, diğer partilere oy veren seçmenler de bizi anlıyor.

'AK PARTİ'NİN PROJESİ DEĞİL'

Bu anayasa değişikliği bir AK Parti projesi değildir. Bir kişinin, bir partinin projesi değildir. Milletimizin özlem durduğu bir Türkiye, bir millet projesidir.

Vatandaşımın 12 Eylül’de yapacağı tercih, kendi geleceği için bir tercihtir. Ülkenin geleceğini oylayacaktır.

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında idam edilen Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu ve Erdal Eren'i hatırlattı.

Nevzat Çelik'in "Şafak Türküsü" şiiri ve Pehlivanoğlu'nun ailesine yazdığı mektubu okuyan Erdoğan, gözyaşlarına hakim olamadı.

Bir süre konuşmasına ara veren Erdoğan, Muhsin Yazıcıoğlu ve Alparslan Türkeş'i de andı.

'GÜNAY CENAZEYE GİDEMEDİ'

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay hapisteyken vefat eden babasının cenazesine katılamadı.

Diyarbakır cezaevinin dili olsa da konuşsa... Keşke 12 Eylül’de orada yatan MHP yöneticileri vicdanlarının sesine kulak vererek konuşsa...

'İADE-İ İTİBAR OLACAK'

12 Eylül’de gencecik ölümlerle, zamansız vedalaşmalarla hesaplayacağız... Mustafa’nın 'Allahından bulun' dediği gün 12 Eylül günüdür.

Geçmişle hesaplaşmasak bile bir iade-i itibar yapamaz mıyız? 12 Eylül iadeyi itibar olacaktır.

'BU YOLA BAŞIMIZI KOYDUK'

Ben MHP, CHP ve BDP’ye gönül vermiş vatandaşlarımızdan ‘evet’ bekliyorum.

Beni Yüce Divan’la tehdit ediyorlar. Biz bu yola başımızı koyduk. O kuru sıkı tehditler bizim için hiçbir şey ifade etmiyor.

'BARİ ARSA SAHİBİNİ RAHAT BIRAKIN'

CHP Genel Başkanı, Anayasa Mahkemesi’nin bahçesine kurduğu gecekondudan çıksın. Gecekondu yaptınız, bari arsa sahibini rahat bırakın.

MHP tarihiyle, kendisiyle çelişiyor. CHP kendi raporlarına karşı çıkıyor, kendisini inkar ediyor. BDP '5 kere benim partim kapatıldı' diyor, böyle değişikliği engellemek için elinden geleni yapıyor.

Diyorlar ki, 'Kürtlerin lehine hiçbir madde yok'. Orada hangi etnik kimliğin adı geçiyor? 73 milyonun hepsi için eşit her şey var. Olmayan şey yok.

İlk mitingimizi Cumartesi günü Bingöl ve Elazığ’da yapacağız." (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2010, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63