Ergenekon mu, Agarta mı?

Ergenekon mu, Agarta mı?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim edilen iddianamedeki "örgüt", Ergenekon'u 600 yıllık geçmişi olan "Agarta" efsanesine dayandırılıp tarikatvari bir örgütlenme olarak tanımlandı.

Agarta, Tibet ve Orta-Asya geleneklerinde Asya'daki sıradağların içinde bulunduğu ileri sürülen efsanevi bir yer altı organizasyonudur. Ergenekon iddianamesinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından açıklanması ve ardından ayrıntıların basına sızmasıyla birlikte yeni iddialarda gündeme geldi. Ergenekon'un başında İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük dışında başka yöneticiler de olduğu öne sürülüyor.

AGARTA: Elde edilen bazı belgelerde örgütün bir tarikatvari bir yapılanmada olduğu ve 600 yıllık geçmişe dayanan tarikat isminin “Agarta” yani Ergenekon olduğu ifade edildi. Orta Asya dağlarındaki gizli örgüt Agarta, Tibet ve Orta Asya geleneklerinde Asya'daki sıradağların içinde bulunduğu ileri sürülen efsanevi bir yeraltı organizasyonudur.

Agarta'yı kitaplarında konu alan 3 yazar Saint-Yves d'Alveydre , Ferdinand Ossendowsky ve Renè Guènon'dur. Efsaneye göre Mu ve Atlantis'ten göç eden rahipler Agarta'yı kurdu. Önceleri insanlıkla temas halindeydiler. Sonra gizlenme gereği görüp birbirlerine tünellerle bağlanan, dağlar içindeki kentlerine çekildiler. Agarta, Göktürk, Uygur ve Hun masallarında da “Ataların kutsal mağaraları”, bu mağaralardan geçilerek ulaşılan “gizli ülke” inanışı ile yer alıyor. Agartalıların şimdiki 'devrenin' sonunda yeraltından çıkacağına ve dünyadaki kötülüğü yeneceklerine inanılıyor.

Agarta, at cambazı bir Rus kadının fikri

İddianamede savcılar Ergenekon'u 600 yıllık geçmişi olan Agarta efsanesine dayalı tarikatvari bir örgütlenme olarak tanımlıyor. Agarta'yı yazar Aytunç Altındal şöyle anlatıyor:

Agarta, Shamballa adıyla 19. yüzyılda Helena Blavatsky adlı Rus kadın tarafından uyduruldu. Gerçekte böyle bir yer yok. Blavatsky ilginçtir, 1880'li yıllarda İstanbul'da at cambazlığı da yapmıştı. Agarta eski Tibet ve Hindistan'da mistik ilimlerle uğraşanların kullandığı bir kavramdır. Ama bu bir efsane. Yeraltında böyle bir şehir yok. Atatürk de özellikle kaybolan kıta Mu'ya ilgi duymuştu. Hatta 1933-1936 arasında Tibet ve Hindistan'a 2 kez heyet göndermişti. Bu heyet başta Mu kıtası efsanesi olmak üzere Agarta efsanesini de öğrenmişlerdi. Tutulan bilgiler Anıtkabir'deki kütüphanede de yer alıyor.

Bir tek Polat Alemdar yok!

İddinamedekİ örgütün “600 yıllık geçmişi” Kurtlar Vadisi Pusu'nun senaryosundaki “İhtiyarlar” adlı grubu hatırlattı. Dizide, “İhtiyarlar” grubunun yöneticileri kendilerini şöyle tanıtmıştı: “Biz ışığımızı Metehan'la yakanız, Alparslan'la, Selahaddin Eyyubi'yle yakanız, Osmanbey'le yakanız. Fatih çağ açarken, elindeki meşalede biz vardık. Işığımız sönmeye yüz tuttuğunda, köhneleşen devletin kendisini yenilemesi için devreye girdik. Bize iki seçenek sunuldu: 'Ya Komünist olacaksınız ya da Gladyocu'... Biz ikisini de reddettik...” Şimdi Agarta'yı duyanlar “İddianamede bir tek Polat yok” demekten kendini alamıyor.

Dalay Lama'da Agartist

Murat Bardakçı (Tarihçi): Güya iki büyük kayıp kıta varmış. Biri Atlantis, biri de bu. Bu kıtalar tabii afetler sonrasında çöküyor fakat o kıtaların bilge kişileri biraraya gelip bir yeraltı medeniyeti yaratıyorlar. Hitler Tibet'e keşif heyetleri göndermiş. Dalay Lama'nın bile bu ırktan olduğu söylendi.

İşte Agartistan!

Sanskritçe'de ele geçirilemeyen, ulaşılamayan, her şeyden korunmuş, şiddetin yaşanmayacağı anlamına gelen Agarta, dünyanın merkezinde bulunuyor. Orta Asya'nın göbeğinde yeraltı tünelleriyle dünyanın her noktasına, kıtaların ve okyanusların altına uzantıları bulunan uçsuz bucaksız bir yeraltı devleti olarak tanımlanıyor! Buradaki Şamballah kentinde yaşayanlar ari ırk diye biliniyor. Yerüstündeki önemli merkezlerin (Piramitler, mağaralar, şelaleler, volkanlar vs.) altından buraya giriş olduğu düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2008, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66