Eski milletvekili Bekaroğlu'ndan şok iddia!

Eski milletvekili Bekaroğlu'ndan şok iddia!

Eski Fazilet Partisi Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ergenekon Operasyonu’nun genişletilerek görevde olan askerleri de kapsayacağı öngörüsünde bulunarak, "Komuta kademesi bunların faaliyetlerinden ciddi bir şekilde rahatsızdı. Çünkü bunlar zaman zaman kurdukları bağlantılarla kontrolden de çıkıyorlar. Nitekim daha evvel de 2004’ten başlayarak zaten bunlar kısmen tasfiye edilmeye çalışılıyordu. Şimdi askeri savcılığın faaliyete geçmesi ve sivil savcılığın yürüttüğü faaliyetin bir benzerini muvazzaflar arasında yürütmesini bekliyorum" dedi.

Bekaroğlu, Ergenekon operasyonuyla ilgili ANKA’ya değerlendirmelerde bulundu. Hükümet ve savcılar ile asker arasında ciddi bir çatışmanın olduğu gibi bir görüntü yaratıldığını belirten Bekaroğlu, 1 Temmuz’da gerçekleşen gözaltılar ve tutuklamaların böyle bir şey olmadığını gösterdiğini söyledi. Bekaroğlu, "Komuta kademesi, Ergenekon soruşturmasını destekliyor. Zaten başka türlü de olamazdı. Yaptıkları açıklamalar da bunu gösteriyor" dedi.

"MUVAZZAFLAR DA SORUŞTURULACAK"

Genelkurmaydan ve soruşturmadan sızan belgelere göre 2 orgeneralin muvazzaflıkları devam ederken darbe hazırlığı içine girdiklerini, cunta gibi çalışmalar yaptıklarını fakat komuta kademesi ikna edemediklerinin ortaya çıktığını söyleyen Bekaroğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi ise emekli olmuşlar ve değişik örgütlenmeler içine girmişler. Ciddi illegal yapıların olduğu şüpheleri var. Bu ekibin komuta kademesini darbeye zorlamak ya da Türkiye’yi darbeye açık ortam haline getirmek darbe ortamını hazırlamak için çalıştıkları çok açık. Benim kanaatim odur ki muvazzafken de şimdi de komuta kademesi bunların faaliyetlerinden ciddi bir şekilde rahatsızdı. Bunlar zaman zaman kurdukları bağlantılarla kontrolden de çıkıyorlar. Nitekim 2004’ten zaten bunlar kısmen tasfiye edilmeye çalışılıyordu. Şimdi askeri savcılığın da muvazzaf subaylar arasında bir soruşturma yürüteceğini tahmin ediyorum."

Bekaroğlu, bu tahmininin aynı zamanda bir çağrı olduğunu da ifade ederek, "Soruşturma genişletilsin. ’Kurumlar yıpratılmasın’ deniliyor, kurumların yıpratılmaması için bu yapılmak zorunda. Türkiye o zaman rahatlar. Komuta kademesi bu cuntaları ve yasadışı faaliyetler içinde kendi elemanlarının olmasını istemiyor. Şu anda susmaları sivil savcılara destek anlamına geliyor ama bu yetmezö diye konuştu.

"SİYASETÇİLER DEKLERASYON YAYINLASIN"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da iki orgeneralin tutuklanmasının ardından operasyona karşı tutumunda bir yumuşama görüldüğünü kaydeden Bekaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Baykal, mecliste bulunan diğer partilerle ve hatta meclis dışındakilerle bir araya gelip deklarasyon yayınlayarak, ‘bu tür organizasyonlara karşı siyasetin yanında duruyoruz’ desinler. O zaman Ak Parti’nin kapatılmasının ya da kapatılmamasının çok önemi olmaz. Artık hiçbir asker cunta düşünmez ve siyaset rahatlar. Bundan da en çok Baykal olmak üzere tüm muhalifler karlı çıkar" dedi. (MİLLİYET)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2008, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66