Eski milletvekillerin aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi!

Eski milletvekillerin aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi!

Halen 4 bin 980 lira olan milletvekillerinin emekli aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi.


Böylece; Ali Sezal, Avni Doğan, Cafer Tatlıbal, Mehmet Yılmazcan, Av. Mehmet Ali Bulut, Hanefi Mahçiçek, Mehmet Akif Paksoy, Nevzat Taner, Mehmet Kaya, Edip Özbaş, Ökkeş Şendiller ve Selahattin Karademir gibi Kahramanmaraş eski milletvekillerinin de emekli aylıkları yükselecek.


Bu arada geçen dönem Kahramanmaraş milletvekili olarak görev yapan Veysi Kaynak' ın ise Bakan Yardımcılığına getirilmesi nedeni ile devlet memurluğuna geçtiği için emekli aylığı durduruldu.


Vekillerin zammı belli oldu!.. Ayakta tedavilerde ilaç katılım paylarında artış yapan yasa tasarısında milletvekillerinin emekli aylıklarında 3 bin 100 lira ila 5 bin lira arasında artış yapıldı.


Ayakta tedavilerde ilaç katılımpayını artıran yasa tasarısında yapılan düzenlemeyle milletvekillerinin emekli maaşları artırıldı.

Ayakta tedavilerde yazılan üç ilaca kadar 3 lira, ilave her ilaç için de 1'er lira katkı payı getiren ve aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri de katkı payı kapsamına alan, eski memurların emekli ikramiyesi alabilmeleri için 15 yıl çalışma koşulu öngören tasarı TBMM'de kabul edildi.

KESİNTİ KALKTI

Habertürk’ün haberine göre; tasarının görüşmeleri sırasında AK Parti, CHP, MHP ve BDP'li milletvekilleri tarafından verilen önergelerle vekillerin yıllardır isteyip de bir türlü gerçekleştiremedikleri düzenlemeler yapıldı. Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşına endeksli olan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanı'nın emekli aylığına endekslendi. Böylece, halen 4 bin 980 lira olan milletvekillerinin emekli aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi.

Mevcut yasaya göre emekli bir milletvekili yeniden seçilirse emekli aylığında 1.950 lira kesinti yapılıyor ve 3 bin liraya düşüyor. Kabul edilen önergeyle, yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından artık kesinti yapılmayacak. Böylece, sayıları 200 dolayındaki eski milletvekillerinin maaşında 5 bin lira artış sağlanacak.

Sosyal güvenlik reformu uyarınca memur kökenli bir vekil 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra, emekli aylığı almaya hak kazanıyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur kökenliler bu haktan yararlanamıyordu.

Kabul edilen önergeyle 12 Haziran seçimlerinde Meclis'e giren SSK ve Bağ-Kur kökenli 219 milletvekiline de 2 yıl çalıştıktan sonra 5 bin 628 lira emekli aylığı alma hakkı getirildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2011, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63