FLAŞ: 2 bayan aday AK Parti'yi karıştırdı!

FLAŞ: 2 bayan aday AK Parti'yi karıştırdı!

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için geriye 38 gün kalırken, seçimlerde iddialı olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AK Parti) İl Genel ve Belediye Meclisi listesinde yer alan 2 bayan aday, parti camiasında huzursuzluklara ve gerginliklere yol açtı.

Bu bayanlardan birisi; Kahramanmaraş merkez Belediye Meclisi aday listesinin 3. sırasında yer alan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Sarıfakıoğlu..

Listenin 3. sırasında yer alması ile dikkatleri üzerinde toplayan ve mercek altına alınan Özlem Sarıfakıoğlu’nun (42) mevcut Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın karşısında çok açık bir şekilde mücadele verdiği herkes tarafından açık bir şekilde biliniyor.

ADAYLIK SÜRECİNDE ŞİRİKÇİ İLE MAHÇİÇEK LEHİNDE ÇALIŞTI

Ailesinin eski soyadı Aktürk olan ve daha sonra soyadlarını değiştirerek Sarıfakıoğlu yapan Ziraat Mühendisi Özlem Sarıfakıoğlu’nun belediye başkan adaylığı sürecinde eski milletvekili Hanefi Mahçiçek ve il eski başkanı Atıf Şirikçi lehinde çalışmalarda bulunduğu, temayül yoklamalarında da bunlar için aktif olarak hareket ettiğini parti camiası ile siyasi kamuoyu çok yakından biliyor.

Mustafa Poyraz’ın yeniden aday gösterilmemesi için canla-başla çalışan Sarıfakıoğlu’nun gerek parti ve basın gerekse de kamuoyunun geniş kesimleri ile sıcak diyalog kuramamasına, parti içerisinde de fazla sevilmemesine ve istenmemesine rağmen her ne hikmetse uzun yıllardır il kadın kolları başkanlığında oturması da dikkat çekiyor.

Kaldı ki, milletvekili Veysi Kaynak ile de yıldızının pek barışık olmadığı bilinen Sarıfakıoğlu'nun yapılacak ilk kongrede veya genel merkez kararı ile il kadın kolları başkanlığının gideceği veya seçilemeyeceğini anladığı için parti camiasından tecrübeli bir ismin de pohpohlaması ve gaz vermesi ile meclis manevrası yaptığı iddiaları da gündemde konuşuluyor.

Açıklanmadan önce kamuoyunda konuşulmaya başlanan belediye meclisi aday listesini adeta delmek için genel merkeze giderek görüştüğü Fatma Şahin başta olmak üzere yetkililere şikâyetlerde bulunduğu kulislerde öne sürülerek konuşulan ve meclis adaylığı için başvurusu bile bulunmayan Özlem Sarıfakıoğlu’nun listenin 3. sırasına konulması AK Parti Kahramanmaraş teşkilatına adeta bomba gibi düştü.

İL GENEL VE BELEDİYE MECLİSLERİNDE 6 BAYAN ADAY VAR

Kendisinin yanı sıra 5 bayanla birlikte gençlik kollarından da Başkan Ahmet Demirkol ile birlikte toplam 3 kişiyi de daha aday listesine eklettiren Sarıfakıoğlu şu anda parti kulislerinde bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor. Başkan Poyraz’ın yeniden seçilmesi halinde kendi meclis adayları içerisinde en az 10 muhalifinin olacağı öne sürülüyor. Bunların başını ise Sarıfakıoğlu’nun çekeceği tahmin ve iddia ediliyor.

Bu arada Sarıfakıoğlu’nun İl Genel Meclisi için başvuru yapan Avukat Fatoş Esertaş’la da yıldızının önceden beri barışmadığı bu nedenle de liste dışına atılması yönünde dahlinin bulunduğu iddiaları kulislerde dilden dile geziyor.

Parti camiası içerisinde genelde sevilerek kabul gören, adliye ve baro camiası içerisinde de aktif çalışmaları ile dikkat ve beğeni toplayan Avukat Fatoş Esertaş, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği görevinde de bulundu.

‘AVUKAT FATOŞ ESERTAŞ’IN HAKKI YENDİ!’

22 Temmuz 2007 erken genel seçimlerinde partisinden milletvekili aday adayı olan ancak sıralamaya giremeyen ve kent merkezinin meşhur simalarından ‘Hamamcı Ziya’ namı ile bilinen Ziya Kaptanoğlu’nun kızı olan Esertaş, 29 Mart yerel seçimleri için de il genel meclisi aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Listede yer alacağı yönünde tahminlerin yapıldığı ve bu yönde olumlu bakılan Esertaş’ın isminin son anda listeden çıkartılarak yerine yine bir Avukat olan ve belediye meclisi için başvuru yapan ve MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe eski Başkanı Ömer Tüfekçi’nin eşi olan Sevilay Tüfekçi’nin (44) isminin yazılması bir anda parti camiasını dalgalandırdı. Yazılmaması yönünde Özlem Sarıfakıoğlu’nun dahlinin (etkisinin) bulunduğu öne sürülen Esertaş’ın böylece hakkının yendiğine işaret eden duyarlı, mantıklı ve makul siyasi çevreler; “AK Parti bayanların yönetimde etkin olarak yer alması için aday listelerinde bu yönde özen gösteriyor. Ama her ne hikmetse bayanların adaylık safhaları bile AK Parti’yi karıştırmaya başladı. Bu işin sonucunu büyük bir merakla bekliyoruz” diye konuştular.

SİYASET; ADAM HARCAMA SANATI

Kahramanmaraş kent merkezinde günlük olarak yayımlanan Manşet Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul; “Siyaset; adam harcama sanatı” başlıklı son köşe yazısında listeler ve Sevilay Tüfekçi hakkında şunları yazdı:

“………Ak Parti geçtiğimiz gün listeyi teslim etti. Liste üzerinde fırtınalar koptu. 3 - 4 kez değişen listeye Ak Parti Genel Merkezi’nin bile müdahale ettiği iddia edildi.

Hazırlanan listede çatlaklar oluştu, eskiden hesabı olanlar, listeye girmek için borç verdiği iddia edilenler, ‘beni almadınız’ diye Genel Merkeze gidip şikayet edenler, nüfuzunu kullanıp listeye girmeye çalışanlar vs. vs.

Ak Parti’nin Belediye Meclis Üyesi Aday listesi Ak Parti içindeki iç hesapları gün yüzünü çıkardı. İstenmeyen kadın ilan edilen bir isim, ‘davet edilen yere erinme, davet edilmeyen yere görünme’ atasözünü unutarak kendini zorla listeye aldırdı. Hem de genel merkeze teşkilatı şikâyet ederek. Bu hanımefendi biliyordu; Ak Parti’de yaşanacak il kongresinde kendisi saf dışı kalacaktı.

Neyse ben sade bir vatandaş olarak gözlemlediğim; bu insanların belediye meclisi içerisinde rahat duracaklarını zannetmiyorum. Rahat bir çalışma ortamı bence olmayacak, bütün projelere muhalefet olacak. Olan yine memlekete olacak. Hırs, menfaat, ego memleket meselelerinin önüne geçeceğe benziyor.

Diğer taraftan İl Genel Meclis listesi aslında normal gibi görünüyor. İki milletvekilinin Fatih Paköz üzerinde listeye girmemesi konusunda ısrarcı olduğu öne sürüldü. Bu zamana kadar İl Genel Meclis Başkanlığını başarı ile yürüten Paköz’ün listede yer almamasına, İl Genel Meclis Toplantılarını her hafta takip eden bir gazeteci olarak çok şaşırdım. İşi bilen, bölgeyi bilen, yarım kalan hizmetleri bilen Paköz’ün listeye giremeyişi bence negatif bir durum.

Diğer taraftan kimler girdi listeye analiz etmek için yerim müsait değil ama birkaç isim üzerine birkaç yorum yazmadan geçemeyeceğim.

Ahmet Arıkan; Allah’ını seven söylesin, İl Genel Meclisi özellikle KÖY-DES ve BEL-DES programında iyi bir mesafe kat etti. Bu zamana kadar Sn. Arıkan hangi köyün sorunlarını biliyor, hangi köye gitmiş, köy nedir biliyor mu? (Tabi Milletvekili akrabası olsun yeter bence.)

EŞİNİN OYUNU ALABİLMESİ BİLE BİR İHTİMAL

Sevilay Tüfekçi: Sevilay Tüfekçi’nin belediye meclis üyeliği aday adaylığı listesinde ismini görünce şaşırmıştım. Sevilay Hanım MHP Merkez İlçe eski Başkanı Ömer Tüfekçi’nin eşiydi. Sonra bir baktım Sn. Tüfekçi İl Genel Meclis Üyesi Aday listesine kaydırılmış. Valla ne yalan söyleyeyim gözlerime inanamadım.

Hemen MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan’ı aradım; ‘Ömer Tüfekçi MHP’den istifa etti mi? diye sordum. ‘Hayır’ yanıtını aldım. Sn. Sevilay Tüfekçi eşi Ömer Tüfekçi’nin oyunu alabilmesi bile bir ihtimalken Ak Parti’ye ne kadar oy kazandırabilecek, şimdiden merak konusu. Sn. Tüfekçi’nin özelliği neydi anlamadım. Eğer Avukat diyorsanız, zaten listede partinin içinden gelen bir isim Metin Doğan vardı.

Yıllardır partiye hizmet vermiş, mütevazi kişiliğiyle tanınan Fatoş Esertaş’ın ismi İl Genel Meclisinde geçerken, listeye alınmaması ise gerçekten hayretler verici. Acaba bazı kesimler aynı Sıtkı Güvenç olayında olduğu gibi Fatoş Esertaş’ı da bir rakip mi yoksa bir potansiyel aday mı gördü bilinmez.

Aslında kim kime oy verecek, kim kazanacak beni ilgilendirmiyor; beni ilgilendiren sadece memlekete yararlı insanların ve hak edenlerin göreve gelmesidir.

Kalın sağlıcakla…”

Bakalım; ilerleyen günler neler getirecek....(www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2009, 08:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
ceyda ballı
ceyda ballı - 13 yıl Önce

slm ben kahramanmaraş ağyar köyünde oturuyorum ahmet arıkan o kadar ii biridir ki onun hakkında böyle bir yazı beni çok üzdü sayın ahmet arıkan ağyar, göllü, dereli, kerhan, ve çevredeki diğer yerleşkelere gelmiş bizleri ziyaret etmiştir kendisinin buralara gelip bizleri ziyaret etmesi bile ne kadar başarılı ve düşünceli bir insan olduğunu ortaya koymaktadır. sevgili kahramanmaraş halkı bizler bize hizmet eden insanları başımızda görmek isteriz bize zararı olan bir insanı tabi ki istemeyiz ama hala bazılarının kahramanmaraş için her türlü fedakarlığı yapmış olan ahmet arıkan hakkında bu şekilde konuşup onu eleştirmeleri çok yanlış. ahmet arıkanının misyonunda şu vardır millet birdir ve bütündür " köylü şehirli ayrımı yoktur". şunu da belirtmek isterim ahmet arıkan ile fatih arıkan akrabadırlar onların birlikte hareket etmeleri birilerinin hoşuna gitmeyebilir normalde siyasi konum hariç ben bu iki önemli şahsiyetleri tanırım güler yüzlü daima çevreye fayda sağlayan kişilerder.fazla konuşmaya gerek yok her zaman meyve veren ağaç taşlanır ama bu sefer bu ağaçın önünde halk olacak ve başarılı insanlar bizleri yönetecek.ahmet arıkana başarılar diler ve saygılarımı sunarım..............

VELİ YİLMAZ
VELİ YİLMAZ - 13 yıl Önce

Yazmış oldugun genclık kolları baskanı ıle ılgılı haberde bı duzeltme yapmak istiyorum. Gençlik kolları başkanı sn Ahmet Demırkolun sn Özlem hanımın baskısı ıle değil sadece genel merkezın,genclık kollarından da il.genel mec.üy. aday olmasını yonunde dırektıflerını iletmiştir. Bunun sebebı ise sn basbanımızın gençlere,çok önem verdiği içindir.

ramazan telli
ramazan telli - 13 yıl Önce

slm millet ahmet arıkan hakkında ileri geri konuşulması bence çok yanlış ahmet arıkanı eleştiren vatandaş sen hiç gidip ahmet arıkana derdini sıkıntını bildirdin mi ondan sonra konuş dur,eleştir eleştirebildiğin kadar bu konuda akıllı olcan ben neden savunuyom değil mi elbet şu şekilde düşünececeksin kesin bir çıkarı vardı onu yerine getirdi hayır kardeşim bana hizmet edecek birini neden eleştireyim ki bana çıkar sağlamadı ama diğelim ki çıkar sağlamış olsun sonuçta benim yararıma olan şey toplumun yararınadır.ben şehrin doğusunda oturan biriyim şehrin batısı ile doğusu arasındaki farkı belirtmeye gerek yok eğer ahmet arıkan benim mahalleme gelip beni güleryüzüyle mutlu ediyosa daha ne isterim ki.... bu arada BELDES ve KÖYDES önemli çalışmalardır belediyelerin alt yapısının desteklenmesi projesi ve köylerin alt yapısının desteklenmesi projesi burdaki altyapı sorunları bu şekilde giderilmeye çalışılmakta daha yaşanabilir ve sağlıklı bir çevre oluşturulmaya çalışılmaktadır.neyse ben çok konuşmayı sevmem ama şunu söyleyim eleştirirken ii düşünüp eleştir (eleştiri=olumlu ve olumsuz olmak üzere iki çeşittir.yani eleştiri sadece bir kişinin eksikliklerini ortaya çıkarmak değil başarılarılarını da eleştirmek ve örnek almaktır.) ben inanıyorum benim mahalleme gelen ahmet arıkan köylü şehirli ayrımı yapmaz ben böyle bir ayrım yaptığını da görmedim onun hedefi toplum yararına hizmet edebilmektir............

bahri ekinci
bahri ekinci - 13 yıl Önce

slm ben kahramanmaraşlı değilim ama ahmet arıkanla bir arkadaş aracılığıyla tanıştım gerçekten insanlara yardımcı olan biri şahsen bana yardımcı olmuştur allah razı olsun ahmet arıkandan, ben kahramanmatraşta okuyorum kahramanmaraş'da da ahmet arıkan gibi insanlara yardım eden birinin olması benim ve toplum için en doğrusu olacaktır. kendilerine çok teşekkür ederim inşallah bürokratik biri olarak hak ettiği yere sahip olacaktır..........

ali ilhan
ali ilhan - 13 yıl Önce

Bir arkadaş diğerine sormuş "berberin kim yeri nerede" . Yeni traş olan mağrur bir şekilde falanca kişi yeride şura diye tarif vermiş. Bir sessizlik olunca traş olan dayanamamış "Nasıl beğendin mi? " diye sormuş. Meraklı arkadaş: "...Dostlara tarif vereceğim yanlışlıkla gitmesinler..." Açıkcası ilimizde Medya anlamında bir atılımın neden olmadığını anlamaya başladım. Potansiyel olarak bizden çok geride il ve ilçelerde televizyon sayısı birden fazla.. Yukarıdaki yazı da hedef seçilen bir anlatım olabilir. Ancak burda kişisel bir hükmün ilanını okudum. ilimiz adına üzüldüm.. Gazetecilik etiği için daha çok yol almamız gerektiğini düşünüyorum . ilimiz medya patronlarının daha da özenli olmalarını diliyorum. Saygılarımızla

Deniz
Deniz - 13 yıl Önce

Ahmet Arıkan hakkında yaptığınız yorumu asılsız, haksız ve yanlı bulduğumu belirterek sizi kınıyorum. Görüş olarak AK Parti yanlısı biri değilim ancak Ahmet Beyin AK Parti bünyesinde yer almasının parti adına çok büyük bir artı değer olduğuna inanıyorum. Kaldı ki kendisini çok uzun yıllardır tanıyan birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Ahmet Arıkan herhangi bir şekilde parti ayrımı yapmaksızın ihtiyaç duyan herkese can-ı yürekten yardımcı olmak için esirgemeden çaba gösterir ve emin olun köyü de köylüyü de çok iyi tanır. Sorarım size, çocukluğundan beri yılın en az 4-5 ayını yaylada geçiren şehirli biri köylüyü tanımıyorsa, köy sorunlarından habersizse bu yazıyı kaleme alan siz, bu yorumu pervasızca dile getiren siz köy sorunları konusunda ne kadar uzmansınız??? Haybeden kalem sallamak gazetecilik yapmak değildir...

cengiz akgül
cengiz akgül - 13 yıl Önce

Bayanların AKP de bu denli etkin olmaları doğrusu hoş bir durum.Ancak parti içi muhalefet adına birilerini linç etmek,çamur atmak etik değil.Avukat Sevilay Hanıma yapılanları çirkin buluyorum.Gerçek AKP lilerin buna dur demesini bekliyorum.Zira bizim şu anda birbirimizle uğraşmaktansa seçimle uğraşılmasının gerektiğini düşünüyorum.

ede4680
ede4680 - 13 yıl Önce

av.sevilay hanımdan bahsederken eşinin eski siyasi sıfatından yola çıkarak vurgu yapılması çok çirkindir.şu anda akp de bulunanlar mutlaka daha önce başka partideydi neden av.sevil hanımdan bahsederek listeler eleştiriliyor?yoksa liste dışı kalan başka bir bayanın kıskançlıklarımı birileri BİÇİP KESEREK sürekli listeyi eleştiriliyor.oy verirken vatandaşın vicdanına hiç kimse tahakküm edemez hiç kimsenin şahsi oyu seçilme yetecek kadar değildir yoksa bağımsızdan bel.başk.adayı olur.haksızlık yapıldığına inanan varsa hodri meydan bağımsız olsun . genellikle önce lider sonra parti daha sonra adayın şahsına oylar verilir.SELAMLAR


SIRADAKİ HABER

banner67