FLAŞ AÇIKLAMA: "Ya Meclis ya da YSK"

FLAŞ AÇIKLAMA:

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanının görev süresiileilgiliolarak, “5 yıl diyen var, 7 yıl diyen var. Bunun kararını Meclis Başkanı vermez” dedi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) Rixos Otelinde düzenlenen resepsiyonuna gelişinde, gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin bazı basın yayın organlarında ifadelerininyeraldığının hatırlatılması üzerine Çiçek, bu konuda doğrudan açıklama yapmadığını, soru üzerine açıklama yaptığını söyledi.


“KARARI MECLİS BAŞKANI  VERMEZ”


Cumhurbaşkanının görev süresiile ilgili yaşanan tartışmanın kendisinin dışında başladığını ifade edenÇiçek, şunları kaydetti.


“5 yıl diyen var, 7 yıl diyen var. Bunun kararını Meclis Başkanı vermez. Eksik, yanlış ama bizim hukukumuzda hangi işin, hangi işlerin, hangi makam tarafından karara bağlanacağı Anayasada ve ona dayalı çıkarılmış yasalarda var. Dolayısıyla seçimle ilgilibirşey söz konusu olduğunda bunun kararını kural koyan organ olduğuiçin, Meclis verir. Bunun uygulamasını ve uygulamaya dayalı yorumları da YüksekSeçimKurulu yapar. Dolayısıyla kararı verecek buikimerciden birisi olabilecek. Ben ihtimali söylüyorum.”


İster 5 yıl ister 7 yıl olsun, Cumhurbaşkanıilkkez halk tarafından seçileceğiiçinbirseçimusulü yasasına ihtiyaç duyulduğunu belirtenÇiçek, “Bunun çıkması gerekiyor, nezamanseçim yapılacaksa yapılsın buna kesinlikle ihtiyaç var. Geçen dönem Genel Kurulakadargelmiş bir yasa tasarısı vardı, hükümet onu tekrar Meclis gündemine getirdi” ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili kimilerinin 5 yıl, kimilerinin 7 yıl diyeceğini ve bu tartışmanın Türkiye'yibiryere götürmeyeceğini ifade edenÇiçek, “Madem ki bu kanun tasarısı Meclis gündeminde, kim ne diyecekse orada söylenir, Meclis bir karara varır, varmalıdır. Peki Meclis karara varmazsa, Meclis burada bir karar vermezse ozamanda YüksekSeçimKurulu karar verecektir” değerlendirmesinde bulundu.


Çiçek,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünün hatırlatılması üzerine de “geçmiş olsun” ziyaretinde bulunduğunu ve Başbakanın sağlığınıbirönceki ziyaretine göredahaiyi gördüğünü söyledi.


Bir gazetecinin her hafta yeni anayasa ile ilgili düzenli toplantı yapmasına karşın bu hafta bir toplantı yapmadığını belirtmesi üzerine,Çiçek, usul ile ilgili konulardan dolayı toplantı yapmadıklarını ancak gelecek hafta konuyla ilgili birtakım açıklamalar yapacaklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2011, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63