FLAŞ: Ak Parti'den vekillerine çağrı!

FLAŞ: Ak Parti'den vekillerine çağrı!

AK Parti, Anayasa değişiklik paketi için vekillerini seferber etti. AK Partili vekillerin tümüne, "13-30 Nisan'da tüm seyahatlerinizi iptal edin ve Ankara'da olun" çağrısı yapıldı.

Çağrı, Anayasa değişiklik paketinin TBMM'deki onay süreci ile yakından ilgili.

Çünkü paket konusundaki ilk toplantı, 14 Nisan Çarşamba günü Anayasa Komisyonu'nda yapılacak. Ak Parti'nin amacı, paketi komisyondan bir-iki gün içinde geçirip, Genel Kurul'a indirilmesini sağlamak. Ardından da, Genel Kurul'da görüşülerek, en geç 30 Nisan'a kadar TBMM'den geçmesini sağlamak.

TBMM'de değişiklik paketinde yer alan maddeler önce tek tek, ardından da tümüyle oylanacak.

Paketin "referandumsuz" geçmesi için Ak Parti'nin 367 vekilin desteğine ihtiyacı var. Referanduma gidecek şekilde onay için ise 330 vekilin oyu yeterli olacak.

Ak Parti'nin 337 vekili var. Ancak AK Partili olan TBMM Başkanı oy kullanamadığından oy sayısı 336'ya düşüyor. CHP ve MHP pakete onay vermeyeceklerini açıkladılar. BDP ise, onay için özellikle seçim barajının düşürülmesini şart koşuyor, ancak bu istek pakete dahil edilmiş değil.

Ak Parti, onayı garanti altına almak için DSP'li 6 vekil ile 11 bağımsızın desteğini almaya çalışıyor. (Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr)Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66