FLAŞ: AK Parti'nin listeleri yaz-boz gibi!

FLAŞ: AK Parti'nin listeleri yaz-boz gibi!

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere 43 gün kala Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Kahramanmaraş’taki il genel ve belediye meclisi listeleri borsayı gölgede bırakırken, listeler adeta yap-boza döndü.

Kahramanmaraş Belediye Meclisi’nin 33 artı 4 kontenjan olmak üzere toplam 37 kişilik aday listesi durmadan değişmeye devam ediyor. Listelerin Seçim Kurullarına verileceği 17 Şubat Salı gününe kadar yine değişmesi beklenirken, il genel meclisinin geçen günlerde belirlenen 9 kişilik aday listesinin de yeniden belirlendiği öne sürülüyor.

Kanal 46 İstihbarat ve Politika Servislerinin ortak çalışmaları sonucunda AK Parti kulislerinden elde edilen bilgilere göre; Kahramanmaraş merkezden il genel meclisi için hazırlanan aday listesinin devamlı değişkenlik gösterdiği görülüyor.

İŞTE 7 ŞUBAT’TA KULİSLERE SIZAN VE KANAL 46’NIN KAMUOYUNA DUYURDUĞU İL GENEL MECLİSİ ADAY LİSTESİ ŞÖYLEYDİ:

1- Ramazan Okumuş

2- Ahmet Arıkan

3- Cengiz Sezal

4- Metin Doğan

5- Ekrem Ergin

6- Süleyman Okay

7- Yakup Gökçe (veya Fatoş Esertaş)

8- Enver Kılınç

9- Mahmut Sulayıcı

İŞTE BU DA 13 ŞUBAT’TA KULİSLERE SIZAN VE KANAL 46’NIN İLK KEZ KAMUOYUNA AÇIKLADIĞI YENİ LİSTE:

Bu listede revizyon yapılarak AK Parti Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Necati Okay’ın kardeşi Süleyman Okay’ın ismi çıkartılarak yerine 22 Temmuz 2007 erken genel seçimlerinin aday adayı Avukat Fatoş Esertaş’ın isminin yazıldığı kulislere yansımıştı. Yine bu listede yazılı olduğu öne sürülen Enver Kılıç’ın da isminin çıkarıldığı belirtiliyor. AK Parti Kahramanmaraş il yönetiminden 1 Aralık 2008 tarihinde istifa ederek İl Genel Meclisi aday adayı olan ve yaklaşık 1.5 yıl önce listeye alınacağı yönünde söz verildiği kulislerde konuşulan Karacasu Belediye eski başkanı Mustafa Özsoy’un da son listede yer aldığı iddia ediliyor.

MHP’de daha önce merkez ilçe başkanlığı görevinde bulunan Elektrik Mühendisi Ömer Tüfekçi’nin avukat olan eşi Sevilay Tüfekçi de Belediye Meclisi’ne aday adayı olurken, il genel meclisine kaydırılarak 4. sıraya konulduğu belirtiliyor.

AK Parti Kahramanmaraş camiasında büyük sansasyonlara ve çalkantılara sebep olan listeleri genel merkezin ele alarak özellikle bayan adayların yazılması yönünde hareket edildiği bilgilerine ulaşıldı.

Böylece AK Parti’nin siyasi borsadaki son liste ise şöyle:

1- Ramazan Okumuş

2- Ahmet Arıkan

3- Sevilay Tüfekçi

4- Cengiz Sezal

5- Metin Doğan

6- Ekrem Ergin

7- Mustafa Özsoy

8- Yakup Gökçe

9- Mahmut Sulayıcı

Türkiye’de siyasette 24 saatin uzun olduğunu hatırlatan makul ve mantıklı siyasi çevreler, listelerde önümüzdeki günlerde de değişikliklerin beklendiğine dikkat çektiler.

KAHRAMANMARAŞ MERKEZ BELEDİYE MECLİSİ ÇARKIFELEK’İ GEÇTİ!

Öte yandan; Kahramanmaraş Belediye Meclisi aday listesi de adeta Mehmet Ali Erbil’in çarkıfelek programının pabucunu dama atar hale geldi.

37 kişilik belediye meclisi listesi her gün değişirken, listede isimleri olduğu şeklinde kamuoyuna yansıyan bilgilerle sevinenler, ertesi gün listede değişiklikler olduğunu öğrenince bu kez üzülüyor. Üzülenler ise ertesi gün listede yer aldıkları öğrenince bu kez seviniyor. Böylesine karışık durum camiadaki kırgınlık, kızgınlık ve küslükleri artırıyor.

Son elde edilen kulis bilgilerine göre; daha önce meclis listesinde yer aldığı duyumları alınan Mahmut Erkoç ile Erkan Malkan’ın isimlerinin silindiği bunların yerine ise Mustafa Poyraz karşıtlığı ile artık herkes tarafından bilinen İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Sarıfakıoğlu ile İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Demirkol’un isimlerinin listeye yazıldığı öne sürülüyor. Sarıfakıoğlu ve Demirkol’un listeye yazılması camiayı iyice karıştırdı.

Bununla birlikte; genel merkezin listenin 4 erkek, 1 bayan şeklinde düzenlenerek yeniden revizyondan geçirilmesini istediği böylece 8 bayanın listelere konulacağı belirtiliyor.

Böylece; listelerin hazırlanmasında bir hayli etkili olduğu öne sürülen Merkez İlçe yönetimi ile bunlara destek veren milletvekilleri ve ekiplerinin ağırlığının listeden kaldırılmaya çalışıldığı öne sürülürken, Atıf Şirikçi’nin ise il başkan adaylığına hazırlandığı yorumları yapılıyor.

İktidar partisindeki liste ve menfaat savaşları ile çatışmalarının nasıl sonuçlanacağı ise büyük bir merakla bekleniyor. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2009, 18:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
isimsiz soyisimsiz
isimsiz soyisimsiz - 12 yıl Önce

Anlaşılan panik halde her gün liste değişmeye başlandı.Siyaset uzun soluklu iştir,uzlaşma ve iştişare ile ,her kesimi kucaklayacak şekilde kararlar alınır .Partiyi tek patron anlayışı ile yönetmeye kalkışırsanız olacak budur .Her yapılan manevra kan kaybettirmeye devam ediyor,artık korkunun ecele faydası yoktur.Kmaraş belediyesi zenginler klübüne dönüştü, bu halkın %80 gariban, bunlar kendilerini iktidar görürse şaşmayın saygılar.

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 12 yıl Önce

Görülen o ki AKP İl ve İlçe Teşkilatı TOZ DUMAN.... Belli ki yönetim içinde birlik beraberlik yok. dolayısı ile Yönetim olarak bir duruş sergileme yeteneği de yok. Nasıl olurda yönetimin belirlediği lste Ankara'dan bozulur. listeyi Ankara hazırlar? Zor bela İl Genel Meclisii listesinin ucundan listeye girmeyi başaran Av. Fatoş ESERTAŞ, nasıl listeden çıkarılır? listeye en layık isimlerden biri girmiş listeye derken hiç ismi yok. Beklenti liste sonunda olan Fatoş Hanım ilk 3 yer alması gerekirken listeden tamamen çıkarılır... Bunu anlamak ta zorlanıyorum. Daha dün Poyraz seçilirse MHP'ye geçerim diyen Sevilay Tüfekçi Maalesef listede yer alabiliyor. Belli ki AKP'ye gönülden bağlı olmayanlar bu partide prim yapıyor. Böylemi olmalıydı? Vatandaşın içinde çok değerli İl Genel Mecilsine Belediye Mecilsine layık insanlar var. Bunlar Parti yönetimince tesbit edilip dpartiye davet edilip sizi üye yapmak istiyoruz diye bir çalışma yapmak daha ETİK olurdu hem partiye değerli insanlar kazanılmış olur hem de iyi birer Mecils oluşturulurdu. Ama bizde böyle olmuyor her nedense! Liseye koyduğuninsanların hiç onuru yokmu? Vatadaş listeye girenleri teprik ede dursun bir bakıyorsun listeleri birileri değiştirmiş. Bu sıkıntıya sebep olarak Özlem SARIFAKIOĞLU Kad.Koll. Baş. Fatma ŞAHİN, Sevilay TÜFEKÇİ nin isimleri dolaşıyor. Başbakanın, İl Başkanını Hamada iken arayıp bulması konuşuluyor. Diğer taraftan Sayın Başkanı Mustafa POYRAZ'ı ,MARAŞ'ın POYRAZI çarpmış gibi. Onunda işi gerçekten zor. Bu durum diğer partilere yarayacak. Haktan hayırlısı. BU nasıl bir hırs? Bu nasıl ayak oyunu, memleketi kimlere teslim edeceğiz? Yazık oluyor bu memlekete YAZIK.

Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 12 yıl Önce

Belediye meclis üye listesinin en başına Sayın Cevdet KABAKÇI ' nın yazıldığını görünce çok şaşırdım. Neden derseniz ? daha geçen hafta bu sitede yayınlanan ankette büyük farkla, vatandaşlar tarafından reddedildi. Bana inanmayan Sayın Şirin'den anket sonucunu istesin. Ama ne yalan söyleyeyim, AKP ve sempati ile bakan ama Sayın Poyraz'a muhalif olan ben bu duruma çok sevindim. Halkın inadına Sn.Kabakçıyı listede gören diğer partililerinizde size oy vermeyecekler. Böyleyece iktidardan düşüş yolunda kendi ayağınızın altına kendiniz sabun sürmüş oldunuz. Dediğim gibi ben muhalif olarak çok sevindim. Sizin sloganda olduğu gibi : "Durmak yok, Vatandaşla inatlaşmaya Devam :)) " 29 martta işiniz tamam.

SIRADAKİ HABER

banner63