FLAŞ: Arınç toparlayabilecek mi?

FLAŞ: Arınç toparlayabilecek mi?

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için geriye tamı tamına 50 gün kalırken, 22 Temmuz 2007 erken genel seçiminde elde ettiği oy oranını düşürmek istemeyen iktidar partisi, işi bir hayli sıkı tutuyor.

Özellikle belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde adeta ince eleyip sık dokuyan ve bunun sonucunda da adayların açıklanması ile birçok aday adayını başka partilere kaptıran AK Parti, aynı sıkıntıyı il genel ve belediye meclis adaylarının belirlenmesi sürecinde de yaşıyor.

Kahramanmaraş İl Genel Meclisi için 35, belediye meclisi için de 150’ye yakın aday adayının bulunduğu AK Parti’de, aday listelerinin 17 Şubat’ta Seçim Kurulu'na verilerek açıklanması bekleniyor. Bu listelerin de açıklanmasının ardından yine birçok ismin küskünler ordusuna katılarak başka partilere gidebileceğine de dikkat çekiliyor.

Yerel seçimlerde elde edeceği il genel meclisi oylarının yüzde 40’ın altına düşmesi halinde olası bir erken genel seçimin kapıda olacağı bilincinden hareket eden AK Parti, Kahramanmaraş gibi partinin kalesi sayılan illere büyük özen gösteriyor.

Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak’ı, ‘küskünleri kaynaştırmak’ üzere seçim koordinatörü olarak görevlendiren AK Parti camiasının ‘ağabey’i konumundaki Bülent Arınç ta önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş’a gelecek. AK Parti Genel Merkezi’nin ayrıca isimleri açıklanmayan bir ekibi de seçim sürecini takip etmek üzere Kahramanmaraş’a gönderdiği de ileri sürülüyor.

12 Şubat tarihinde kutlanacak olan Kahramanmaraş’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü etkinliklerini yine kente gelmesi beklenen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’le birlikte izleyecek olan TBMM eski başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın parti camiasındaki kırgınlıkları ve küskünlükleri ortadan kaldırabilmek amacı ile bazı görüşmelerde bulunması bekleniyor. Böylece, parti tabanından başta Saadet olmak üzere diğer partilere kayışların önlenmesi amaçlanıyor.

Kahramanmaraş’taki AK Parti camiasının ‘kurt ve duayen’ ismi eski milletvekili Ali Sezal ile de bir görüşme yapması beklenen Bülent Arınç’ın ne kadar toparlayıcı olabileceği de büyük bir merakla bekleniyor. (KANAL 46 İSTİHBARAT VE POLİTİKA SERVİSİ - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2009, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63