FLAŞ: Avni Doğan hakkında takipsizlik kararı!

FLAŞ: Avni Doğan hakkında takipsizlik kararı!

Kahramanmaraş'taki bir konuşmasından dolayı TCK'nın 216. maddesine muhalefetten hakkında suç duyurusunda bulunulan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan hakkında takipsizlik kararı verildi.

Kahramanmaraş merkeze bağlı Karacasu beldesinde, partisinin seçim bürosunda yaptığı bir konuşma nedeniyle CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek ile CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Doğan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesine muhalefet ettiği iddiasıyla Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurularını inceleyen Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan hakkında, konuşmasının maddi ve manevi zarar oluşturmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

AK Parti'den ''geçici olarak ihraç edilen'' Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, 16 Şubat 2010'da, Karacasu Beldesi'ndeki partisinin seçim bürosunda yaptığı konuşmada, ''fişleme'' konusunda değerlendirmelerde bulunmuş, değerlendirmeleri medya organları tarafından ''40 sene onlar bu halka yaptı, inşallah sıra bizde. Şimdi biz onları fişliyoruz'' biçiminde kamuoyuna yansıtılmıştı.

Doğan, bu konuşmasından dolayı partisinin disiplin kuruluna sevk edilmiş, disiplin kurulu Doğan'ın 4 ay süreyle partiden geçici ihracına karar vermişti.

TCK 216. MADDE NE DİYOR?

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama


MADDE 216. - (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66