FLAŞ: Baykal'da 'Kıkırdak erimesi' tespit edildi!

FLAŞ: Baykal'da 'Kıkırdak erimesi' tespit edildi!

Sağlığına özen gösteren CHP lideri Baykal’da, beklenmeyen bir rahatsızlık ortaya çıktı.

Baykal’ın sol dizinde, tıpta ‘’Gonartroz’’ adı verilen “Kıkırdak erimesitespit edildi.

Sağlığına özen gösteren ve her gün spor yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’da, beklenmeyen bir rahatsızlık ortaya çıktı. Baykal’ın sol dizinde, tıpta ‘’ Gonartroz’’ adı verilen “Kıkırdak erimesi” tespit edildi. Ortopedi uzmanları Baykal’a ilk etapta, merdiven inip çıkmaması ve dizleri yoracak hareketlerden kaçınması önersinde bulundular. Baykal, sabah yürüyüşlerine ara verirken, önümüzdeki haftadan itibaren, daha kapsamlı bir tedaviye başlanacak.

72 yaşındaki CHP lideri, bu rahatsızlığını milletvekilleri ile sohbet ederken açıkladı. Baykal, sol dizini göstererek “Şimdi de kıkırdak erimesi çıktı” dedi ve bu sorunla ilgili olarak milletvekili arkadaşlarından doktor tavsiyesinde bulunmalarını istedi. Aralarında CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, İzmir milletvekili Abdurrezzak Erten ile Kayseri milletvekili Dr. Şevki Kulkuloğlu’nun da bulunduğu milletvekilleri Baykal’a çeşitli doktor önerilerinde bulundular.

HASTALIĞIN ADI ‘’GONARTROZ’’

Baykal’ın rahatsızlığı tıpta “Gonartroz” olarak biliniyor. Dizdeki ağrı ile kendisini hissettiren rahatsızlık, istirahat ile azalıyor ancak, genellikle sızı tarzında olan ağrı, uyku sırasında hastayı uyandıracak kadar şiddetli olabiliyor.

Hastalık, dizdeki eklem kıkırdağında oluşuyor ve kıkırdaktaki incelme sonucu eklem aralığı daralıyor. Eklemlerde ağrı ve tutukluk hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkıyor. Kas gevşetici ilaçlar ve diz korsesi kullanmak, tedavide olumlu sonuçlar veriyor. Gonartoz rahatsızlığı olanlara zayıflama rejimleri uygulanıyor. Çömelme, merdiven inip çıkma ve yük taşımaktan kaçınmaları isteniyor ve yumuşak tabanlı düz ayakkabı öneriliyor. (MYNET)

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2010, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66