FLAŞ: Belediye Başkanı'na inceleme başlatıldı!

FLAŞ: Belediye Başkanı'na inceleme başlatıldı!

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Partili Belediye Başkanı hakkındaki yolsuzluk iddiaşarı nedeniyle Bakanlığın müfettiş görevlendirdiğini açıkladı.

Atalay, Emniyet Teşkilatının 165. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Rixos Otel'de düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Elazığ belediyesindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruları üzerine, Atalay, Elazığ Belediye Başkanıyla ilgili belediye içerisinden bir grubun Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, Elazığ Cumhuriyet Savcılığınca bu işlemin yürütüldüğünü belirtti.

Belediyeler ile ilgili konuların Bakanlığın görev alanında olduğunu anımsatan Atalay, bu nedenle görevlendirme yaptıklarını bildirdi. Bakan Atalay, “Müfettişlerimiz gidecekler, basında çıkan haberleri biz de bir anlamda bildirim olarak kabul ediyoruz. Müfettişlerimiz bir değerlendirme yapacaklar. Bu idari yöndendir. Onu göreceğiz ama bu esas yargıya intikal etmiş şeyler. Yargıdaki sonucu da iyi takip etmek lazım. İkili şekilde yürüyecek. Neresi olursa olsun belediyelerimizle ilgili böyle bir şey basında yer alırsa veya herhangi bir duyum olursa aynı uygulamayı yapıyoruz” diye konuştu.

BAŞSAVCI YALÇINKAYA'NIN ELEŞTİRİLERİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Anayasa değişikliğine ilişkin eleştirilerinin ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yönelik çağrısının hatırlatılması üzerine de Atalay, şunları söyledi:
“Bugünlerde herkes paketle ilgili düşüncelerini söylüyor, söylemeleri de iyidir. Çünkü bu Anayasa paketi büyük bir demokrasi paketi. Bana göre iyi bir insan hakları paketi. Birey haklarını çok ön plana çıkaran bir paket. Bugün burada da ifade ettim, Anayasa Mahkemesi Başkanımız da buradaydı, öyle köklü değişiklikler geliyor ki ben doğrusu çok heyecanlanıyorum. Anayasa Mahkememiz, İnsan Hakları Mahkemesi konumuna geliyor. Bireyler artık insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak oraya gidecekler. Düşünen, bu konuda sözü olan insanların konuşması, söylemesi iyidir. Başsavcının değerlendirmesiyle ilgili bunları söylemek istiyorum.
Ama CHP'nin 3 maddeye ilişkin teklifiyle ilgili, bu süreç yürüyor artık. Biz de kararlıyız. Komisyonda çalışmalar gördüğümüz kadarıyla iyi gidiyor. 17. maddeye kadar geldi. Biz de gece oradaydık. Kendi grubumuzla takip ediyoruz, bir ihtiyaç olursa diye. Yani Anayasa çalışmasını yürüten ekip olarak sürekli bu konunun üzerindeyiz. Zannediyorum Pazartesiyi Salıya bağlayan gece biraz geç vakit de olsa tamamlanır gibi bir takvim görünüyor. Gayet iyi gidiyor.”

Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Van ziyareti sırasında meydana gelen olaylara ilişkin ileri sürülen iddiaları araştırmak üzere iki mülkiye başmüfettişi görevlendirilmesiyle ilgili sorular üzerine de çalışmaların sürdüğünü, yeni bir bilgi vermesinin mümkün olmadığını söyledi. (Hürriyet)


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66