FLAŞ: CHP için ŞOK karar!

FLAŞ: CHP için ŞOK karar!

CHP'nin 4 ayrı hesabıyla ilgili usulsüzlük tespit edildi....Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 4 yıla ait mali denetimini tamamladı. Mahkeme, CHP'nin yaptığı harcamaların 4'ünde usulsüzlük tespit ettiğini açıkladı.

Mahkeme, CHP hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'na suç duyurusunda bulunma kararı da aldı. CHP'nin yaptığı tespit edilen yaklaşık 1 milyon YTL'lik harcamanın Hazine'ye devredilmesine de karar verildi. Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 3 yıla ait mali denetimini tamamladı. Mahkeme, CHP'nin yaptığı harcamaların 4'ünde usulsüzlük tespit ettiğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Yaşam TV'ye (Kanaltürk) usulsüz biçimde ödeme yaptığı iddialarını da denetledi. Anayasa Mahkemesi, CHP'nin mali denetimi sırasında, Siyasal Partiler Yasası'na göre belgesiz ödeme olup olmadığını inceledi. Yapılan inceleme sonrası CHP'nin 4 harcamasının faturalandırılmamış olduğunu tespit etti.

Yaşam TV'ye verildiği öne sürülen paralarla ilgili birtakım faturalar olduğunu da belirleyen Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Yaşam TV'ye değişik zamanlarda türlü ödemeler yaptığını ve faturalar alındığını saptadı. Mahkeme, yapılan usulsüzlüklere ilişkin olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunma kararı da aldı. Yapılan suç duyurusuna göre CHP Genel Sekreteri ve Genel saymanı hakkında, “Resmi belgede tahrifat, muhasebe kayıtlarının usulüne uygun tutulmaması, yevmiye defterinin zamanında tasdik ettirilmemesi, bazı harcamaların mükerrer gider olarak yazılması, muhasebe kayıtlarını usulüne uygun tutmaması” gibi suçlardan yargılanabilecek .

CHP'nin 1998-2004-2005 ve 2006 yıllarındaki hesaplarında usulsüzlük tespit eden mahkeme, 1998 yılında 35 bin 386, 2004 yılında 267 bin 860, 2005 yılında 161 bin 620 ve 2006 yılında da 465 bin 660 YTL'lik usulsüz harcama yapıldığını tespit etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunun ardından ilgililer hakkında dava açılabilecek. Yargı çevreleri, tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle CHP hakkında kapatma talebiyle dava açılmasını gerektirecek bir suç olmadığı görüşünü dile getirdiler. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2008, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66