FLAŞ: CHP'li Özbolat'ın ABD sendromu sürüyor!

FLAŞ: CHP'li Özbolat'ın ABD sendromu sürüyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanlığı’nın bugün yapılan kongresinde tek liste olarak seçime katılan emekli felsefe öğretmeni Ramazan Burhan güven tazeledi. Kongrede konuşan CHP milletvekili Durdu Özbolat; Benazir Butto cinayetinin arkasında ABD’nin olduğunu ileri sürerek, şok bir iddiada bulundu. Özbolat, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a gerçekleştirdiği operasyonların da sorunu çözmeyeceğini ileri sürdü.

Geçen günlerde kente gelerek düzenlediği basın toplantısında da bir hayli ilginç görüşler ortaya atan ve adeta komplo teorilerine bir hayli meraklı olduğu gözlenen Özbolat; solun şimdiye kadar iktidara gelemeyişini uluslar arası güçlerin etkisine bağlayarak ABD’yi ima etmişti. Özbolat; o toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Uluslararası güçler CHP’nin iktidara gelmesini istemiyorlar. Ama zaman değişiyor. Çağımızda CHP bu etkileri de kırarak iktidara gelmenin yollarını arayacaktır. Bizim gençliğimizde ‘kahrolsun ABD’ dediğimizde bugün bile ABD’ye bizden daha fazla cephe alan sağ gruplar taşlarla sopalarla bize saldırıyordu. Oysa ABD’nin el attığı hiçbir yer özgür olamamıştır. ABD’nin izinin olduğu her yerde insan hakları ihlali olmuş, iç savaş olmuş, çatışma olmuş. Gerçekten biz ne yazık ki ABD’nin bizim müttefikimiz mi; dostumuz mu düşmanız mı, olduğunu yıllar sonra tartışabiliyoruz. 1973 yılında Ecevit’in başbakanlığı ile iktidara gelen CHP, icraatları ile sol iktidara geldiğinde ABD’yi dinlemiyor. Özetle uluslararası güçler CHP’nin iktidara gelmesini istemiyorlar. Ama zaman değişiyor. Çağımızda CHP bu etkileri de kırarak iktidara gelmenin yollarını arayacaktır.”

YİNE ABD’YE ÇATTI!

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen ve Divan başkanlığını 22. Dönem Kahramanmaraş milletvekili Mehmet Parlakyiğit’in yaptığı kongrede; Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat bir konuşma yaptı.

Özbolat, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Pakistan’da muhalif lider Benazir Butto’nun öldürülmesi olayının arkasında ABD’nin olduğunu düşünüyorum. Yani Pakistan’ın bir kaosa sürüklenip tekrar El Kaide ile bir diktatörün elinde olmasının sebebi de ABD’dir. Afganistan’da yapmış oldukları oyunun aynısını yapıyorlar. Şimdi Benazir Butto’yu oraya çağıran Pervez Müşerref’in kendisiydi. Şimdi ne oldu gelir gelmez göz altılar, intihar saldırıları başladı. Sıçrayabilirse İran, Türkiye her tarafta bu oyunu oynuyor ABD. Ama öncelikle bir demokrasi mücadelesi vermiş. Babası bu uğurda idam edilmiş. Kendisi de demokrasi mücadelesinde kadın olarak bir Asya ülkesinde bir İslam toplumunda kadın önderin çıkıp böylesine mücadele vermesini hep ilgiyle takdirle kabulleniyorduk. Yazık oldu. Çok üzüldük. Tanrıdan rahmet diliyorum. Dilerim kendisine inananlar kendisi öldükten sonra yalnız bırakmazlar. O mücadelenin devamını sağlarlar. Ama terör ve şiddet eğilimi ile değil demokrasi mücadelesi ile vermeleri lazım. Doğrusu çok yazık oldu. Ben Pakistan derin devletinin, derin ilişkilerinin yaptığına inanıyorum.”

‘BU OLAYDAN DERS ÇIKARMALI’

“Türkiye bu olaydan ders çıkarmalıdır. Görülüyor ki demokrasinin dışına gidildiğinde ya da dini bir siyasi yaşam biçimine dönüştürüldüğünde işte Pakistan örneği çok ciddi bir tehlike.”

TSK’NIN HAVA OPERASYONLARI

Bir soru üzerine, Özbolat Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’a gerçekleştirdiği hava operasyonları ile görüşlerini dile getirdi. Bu operasyonların sorunu çözemeyeceğini ileri süren Özbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu çözmeyeceğini hükümet te biliyor. Herkes biliyor. Sınır ötesine bomba atmakla bu sorunlar çözülmez. O bombalar da zaten bir ay gecikti. Bir ay boyunca tavşana kaç tazıya tut derler bizde. Buna rağmen operasyonda bir adımdır. Bundan sonra siyasi çözüme gidilmeli hep birlikte iktidar muhalefet. Bu işi çözmemiz lazım. Kürtler bu ülkenin realitesi, gerçeği. Bizim kardeşlerimiz. Bizim Kürtlere düşman olmamız söz konusu bile olamaz. Biz (barış ve demokrasi içerisinde nasıl çözebiliriz) diye ona kafa yormamız lazım. CHP’nin bu konuda ön yargısı yok. Siyasi çözümün öyle dayatmayla değil de ortak konsensüsten yanayız. Bir araya gelinmelidir ve ilk adımı da hükümet atmalıdır. Yani hükümet ana muhalefet partisi liderinin söylediklerini dikkate almalıdır. Onun söylediklerini dikkate almadan bu işi çözemez.”

İKTİDARA YÜKLENDİ

Özbolat, AKP iktidarını da sert bir dille eleştirerek şöyle konuştu:

“Faizle idare edilen bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması mümkün değildir. Bu politikaların sonucu borçlanmadır. Borçlanmanın sonu da büyük krizlerdir ve ülkenin geriye gitmesidir. Bu ülkede son 60 yılda en az 10 kriz yaşandı. Bu krizlerin hiç birinde biz CHP’liler sorumlu olmadık. Krizlerin bir nedeni bir de sonuçları vardır. 2001’de yaşanan krizin nedeni 1998 yılında içi boşaltılan bankalardır. O zaman genel başkanımızın uyarılarını dinleselerdi ülkemizi belki krizi hiç yaşamayacaktı, yüz binlerce insan işsiz kalmayacaktı.”

PARTİ İÇİ ÇEKİŞMELER

CHP’deki parti hizipleri ve kongrelerde yaşanan tartışma ve kavgalara da değinen Özbolat, “Bu kavgalarla, tartışmalarla hiçbir yere varamayız. Bundan sonra bunları bırakıp partimizin gelişmesi yönünde enerjimizi sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Özbolat, Almanya’da bir televizyon yayınlanan bir dizide Alevi toplumunun küçümsendiği ve buna Türkiye’nin özellikle iktidarda bulunan AKP yöneticilerinin sessiz kaldığını belirterek, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’na mektup göndererek cevap beklediğini ifade etti. Özbolat, konuyla ilgili olarak Köln’de düzenlenecek olarak mitinge konuşmacı olarak davet edildiğini bir iki gün içinde Almanya’ya hareket edeceğini de sözlerine ekledi. (www.kanal46.tv)


(YASAL VE MANEVİ UYARI: Bu sayfada yer alan haber ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Yeniden basılması, dağıtılması, gerçek veya elektronik ortamda kullanılması izne bağlıdır. Aksine davranış, kanunen cezayı gerektirdiği gibi; aynı zamanda emek hırsızlığıdır ve hakkımızı helal etmiyoruz.)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2007, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63