FLAŞ: Durdu Özbolat Anıt Mezar için söz verdi!

FLAŞ: Durdu Özbolat Anıt Mezar için söz verdi!

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, idam edilen üç genç ve yanı sıra Kızıldere'deki çatışmada öldürülen Mahir Çayan'ın mezarlarının yenilenmesi için harekete geçti.

Dün 6 Mayıs'tı. 68 kuşağının sol gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarının 38. yıldönümüydü. Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda yapılacak anma törenleri öncesinde CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, idam edilen üç genç ve yanı sıra Kızıldere'deki çatışmada öldürülen Mahir Çayan'ın mezarlarının yenilenmesi için harekete geçti.

4 mezarı AKŞAM Gazetesi ile birlikte ziyaret edip, karanfil bırakan Özbolat, 'Mezarlar oldukça yıpranmış durumda. Sık sık ziyaret eder, bakımlarıyla ilgilenirim. Yine bakımlarını yaptırıyorum. Ancak benim gönlümden asıl bu mezarların tümden yenilenmesi geçiyor. Bunu en kısa zamanda gerçekleştireceğim' diye konuştu. 'Bu gençler Türkiye tarihi açısından önemli. Hak aramış, yol açmış, önderlik yapmışlardır. Şu andaki mezarları ise önemlerine yönelik anlayışı hiç karşılamıyor. İsimlerine yakışır birer mezar yaptıracağım' diyen Özbolat 12 Eylül'de Kahramanmaraş Dev-Sol davasında yargılanmış ve 92 günlük gözaltında çeşitli işkencelere maruz kalmış ve uzun süre hapis yatmıştı.

Üç Fidan Anıtı'na çirkin saldırı

Bursa'da, merkez Nilüfer Belediyesi'nin, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anısına yaptırdığı ve bugün açılması planlanan ''Üç Fidan'' anıtı kesici aletli ve boyalı saldırıya uğradı. Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, olayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek ''Ülkenin tam bağımsızlığı konusunda ödün vermeden idama giden bu insanların anısına dikilen anıtlara yapılan saldırıyı kınıyorum. Onları şimdi anlıyoruz' dedi. (Kaynak: Akşam)


Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER