FLAŞ: Haberimiz kulisleri dalgalandırdı!

FLAŞ: Haberimiz kulisleri dalgalandırdı!

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için geriye 48 gün kalırken, Kahramanmaraş’taki siyasi gündemi sıcağı sıcağına yansıtmaya büyük özen ve gayret gösteren Kanal 46’nın haberleri ses getirmeye devam ediyor.

Kahramanmaraş’ın ilk ve tek internet televizyonu Kanal 46’nın; AK Parti’nin Kahramanmaraş’taki merkez ve ilçe belediye başkanlarının kimler olacağı yönündeki tahmini listesinin hepsi tutmuştu.

Şimdi de dün akşam servise konularak Kahramanmaraş merkezden il genel meclisi için kimlerin aday gösterileceğini içeren ve Ankara kulislerinden elde edilen ve çeşitli kaynaklara teyit ettirilen taslak liste haberi de AK Parti ve siyasi kulislerde büyük yankı yaptı.

Söz konusu haberde aynen şöyle denildi:

FLAŞ: İşte anlaşmaya varıldığı iddia edilen liste!

29 Mart 2009 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler için geriye sayım büyük bir hızla sürüyor. Belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde büyük sıkıntı yaşayan iktidar partisinde şimdide il genel ve belediye meclisi adaylarının belirlenebilmesi için heyecanlı saatler yaşanıyor.

Kanal46 İstihbarat ve Politika servislerinin başkent Ankara kulislerinden elde ettiği son bilgilere göre İl Genel Meclisi aday listesi üzerinde prensipte anlaşmaya varıldığı öne sürülüyor.

Buna göre Ak Parti Kahramanmaraş Merkez İl Genel Meclisi Aday listesinin şu şekilde olacağı iddia ediliyor:

1- Ramazan Okumuş

2- Ahmet Arıkan

3- Cengiz Sezal

4- Metin Doğan

5- Ekrem Ergin

6- Süleyman Okay

7- Yakup Gökçe (veya Fatoş Esertaş)

8- Enver Kılınç

9- Mahmut Sulayıcı

Öte yandan; listede pazartesi günü küçük değişiklikler olabileceği de öne sürülüyor. (07.02.2009)

’MUSTAFA ÖZSOY’ SIKINTISI

Kanal 46’nın Ankara haber kaynaklarından elde ettiği bilgilere dayanarak yayımladığı bu liste AK Parti’nin Ankara ve Kahramanmaraş’taki kulislerini karıştırdı. Ankara’ya giden AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Mustafa Sarıkaya, Merkez İlçe Başkanı Necati Okay ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın beraberlerinde götürdükleri il genel ve belediye meclisi taslak listeleri üzerinde milletvekilleri ile yapılan sıkı görüşmelerin sonunda listeler üzerinde bazı değişikliklerle prensipte anlaşmaya varıldı.

Bu bilgiyi elde eden Kanal 46 İstihbarat ve Politika Servisleri, listelerde kimlerin bulunduğu yönünde sıkı ve titiz araştırmalar yaptı. Bunun sonucunda ortaya çıkan listenin yayımlanması ortalığı hareketlendirdi. Listede olmasına nerede kesin gözü ile bakılan bazı isimlerin olmaması da AK Parti camiasının adeta ayaklanmasına neden oldu.

Bu isimlerden birisi olan Mustafa Özsoy’un prensipte anlaşmaya varılan listede bulunmayışı Karasu (Ferhuş) sakinlerini kızdırdı. Daha önce İl Genel Meclis üyeliği ve Karacasu Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan Özsoy, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği görevinden 1 Aralık 2008 tarihinde istifa ederek İl Genel Meclisi için aday adayı olmuştu. AK Parti eski milletvekili Ali Sezal ile şimdiki milletvekili Veysi Kaynak’a 'çok yakın' bir isim olarak bilinen hatta listede olacağı yönünde bazılarınca 'söz' dahi verildiği öne sürülen Mustafa Özsoy’un listeye girememesi parti içerisinde büyük sıkıntılara yol açtı.

Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz mantıklı ve makul siyasi çevreler görüşlerini şu şekilde aktardılar:

“Bilindiği gibi; merkeze bağlı Karacasu beldesi Kahramanmaraş Belediyesi sınırlarına dâhil edildi. Yani mahalle yapıldı. Karacasu’dan oy almak isteyen AK Parti’nin siyasi olarak burada yapması gereken bizce şudur: Şu anda işbaşında bulunan Karacasu Belediye Başkanı Süleyman Topçuoğlu, Kahramanmaraş Belediye Meclisi için aday yapılmalıdır. Bunun yanında yine beldede ağırlığı bulunan Mustafa Özsoy da il genel meclisi listesine mutlaka yazılmalıdır. Doğru ve etik olanı budur. AK Parti böyle hareket etmez ise Karacasu’nun oyları ağırlıklı olarak bu fırsatı iyi değerlendirecek olan MHP ile son günlerde yıldızı parlamakta olan Saadet Partisi’ne gider.”

Mustafa Özsoy’un yanı sıra; şu anda İl Genel Meclisi Başkanı olarak görev yapan Fatih Paköz ile yılların kıdemli ismi Mustafa Doğan ve Ali Çokuçkun, Bahri Özkömeç, Ethem Sünbül ve Halil İbrahim Gül gibi isimlerin de yeniden listede yer almamasının yankıları sürüyor. Özellikle; bu yönde büyük beklenti içerisinde bulunan Mustafa Doğan ile Ali Çokuçkun'un listeye girememeleri nedeni ile partinin ve milletvekillerinin başını ağrıtmasına kesin gözü ile bakılıyor.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Kanal 46’nın üzerinde anlaşmaya varılan il genel meclisi merkez aday listesini yayımlaması üzerine milletvekilleri zorda kalırken, Kahramanmaraş’taki parti camiasından Ankara’ya yoğun tepkiler gitmeye başladı. Mustafa Özsoy’un mutlaka listede olması gerektiği yönünde milletvekillerine baskılar yapılırken, Pazartesi günü listede değişiklikler olması bekleniyor.

Bu yöndeki tahmini senaryolara göre; listeden bir ismin çıkartılarak yerine Mustafa Özsoy’un isminin yazılacağı öne sürülüyor. Listeden çıkartılacak ismin ise; 4-5-6 veya 7. sıralarda yer alanlardan biri olacağı iddia ediliyor. Bu arada genel merkezin listede mutlaka bir bayan bulunması yönündeki telkinleri nedeni ile Avukat Fatoş Esertaş’ın da şansının yüksek olabileceği yorumları yapılıyor. Yine ortaya atılan bir başka görüşe göre ise; parti yönetiminde bulunanların birinci derecedeki akrabalarının listelerde yer almayacağına ilişkin genel merkez prensip kararının uygulanıp-uygulanmayacağı da merakla takip ediliyor.

Tüm bu verilen ışığında bu Pazartesi günü listede değişiklikler yapılmasına nerede ise kesin gözü ile bakılıyor.

BELEDİYE MECLİSİ’NDE DURUM NE?

AK Parti’nin şu anda sıkıntı yaşadığı bir diğer konu ise; Kahramanmaraş Belediye meclisi aday listesine kimlerin gireceği….Partiye bu yönde 150’ye yakın aday adayı başvurusu olurken, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın Ankara’ya giderken beraberinde taslak bir liste götürdüğü ve parti yetkililerinin yanı sıra milletvekilleri ile bir araya gelerek liste üzerinde çalışma yaptığı bilgisi kent kulislerine düştü. Kahramanmaraş’a sızan kulis bilgilerine göre; şu anda görev yapan meclisten sadece 8 ismin yeniden listede yer alabileceği öne sürülüyor.

Başkan Poyraz’a ‘çok’ yakınlığı ile bilinen ve başkan yardımcılıklarına getirilecekleri iddia edilen başta eğitimci Cevdet Kabakçı, Eczacı Mustafa Hüdayioğlu ve Su Ürünleri Mühendisi Mustafa Yüzbaşıoğlu gibi yeni isimlerin listede yer almaları beklenirken, milletvekilleri ile Poyraz arasında ‘liste’ pazarlıklarının yaşandığı ileri sürülüyor. Ankara’dan bir ödül töreni için Kayseri’ye geçen oradan da Kahramanmaraş’a dönen Başkan Poyraz’ın, listelerin seçim kuruluna verileceği 17 Şubat’a kadar liste baskısı altında kalması bekleniyor. Belediye Meclisi listesinin açıklanması ile yaşanacak küskünlük ve kırgınlıklar nedeni ile bazı isimlerin başka partilere kayabilecekleri de belirtiliyor.

Hafta başında son rötuşların yapılacağı listeler nedeni ile boş bıraktıkları seçim meydanlarını rakipleri MHP ve Saadet’e kaptıran AK Parti’nin hafta başından itibaren yeniden sahalara dönmesi ile seçim heyecanı ve tansiyonunun yeniden yükselmesi bekleniyor.

KANAL 46 YİNE HALKA SORUYOR

Kahramanmaraş'ın, bölgenin ve Türkiye'nin önemli haber siteleri arasına girmeye başaran Kanal 46, bir önemli konuyu daha anket ile halka soruyor.

Ana sayfamızda yer alan ve büyük çoğunlukla doğru sonuçlar veren ankette bu kez okuyuculara; "Sizce; Kahramanmaraş İl Genel Meclisi aday listesinde Karacasu eski belediye başkanı ve AK Parti il eski yöneticisi Mustafa Özsoy olmalı mı?" sorusu yöneltildi.

Bugün başlayan anket, 17 Şubat 2009 tarihine kadar devam edecek. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2009, 09:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 12 yıl Önce

Kanal 46'ya çok teşekkür ediyorum. Böylesine önemli olayları an be an bizlere duyurduğu için....Sanırım artık vekiller Ankara'da pek rahat değillerdir. Önceleri internet böyle yaygın değildi..kapalı kapılar arkasında listeler yapılıyor, kimseye duyurulmuyor, yerel basında pek haber olmuyor ve adeta bir oldu bittiye getiriliyordu. Mırın kırın edenler de kendilerinden başka kimseye pek seslerini duyuramıyorlardı. Ama artık teknoloji var Kanal 46 var....Allah razı olsun....Bence de; Mustafa Özsoy il genel meclisinde, Süleyman Topçuoğlu da Kahramanmaraş belediye meclisinde yer almalıdır. Hem adamları belde belediyeliğinden et, hem de beldenin önde gelen iki ismini listelere alma...böyle bir şey olur mu...adında adalet olan bir partiye yakışır mı..yoksa hangi yüzle ferhuşa gelip oy isteyecekler ki....alim allah beldeye adım bile atamazlar böyle bir yanlışlık yaparlar ise..............Ah ali sezal ah.....nerelerdesin....sen olsan bu tür vahim hatalar olmazdı....senin yerini halen dolduramadılar da bunlar oluyor işte....bu işlere 'höööt' diyecek biri lazım biri.......selam ve saygılarla.....

kamil ozsoy
kamil ozsoy - 12 yıl Önce

inşaalah Musatafa ÖZSOY o listesinde yer alacak inşallah yayınlanan liste yanlıştır. Aklınızmı tuutuldu sizin yoksa "ANAP"gibi halktan kopmak mı istiyorsunuz. O listedekilerin hepsinin toplamı ile bağımsız seçimi girin Mustafa ÖZSOY'un yarı oyunu alamazlar alamazlar.hodri meydan. Feruşu ve fehuşlararı üzmeyin.............. böyle bir halka bunu yapmayın

mustafa sarıgül
mustafa sarıgül - 12 yıl Önce

sayın akp yetkilileri.yaptıklarınızın farkındamı sınız!!! Karacasuda intiharmı etmek istiyorsunuz.Bir düşünün.Hem karacasu belediyesini halkın rızası olmadan kendinize bağlı bir mahalle yapıyorsunuz hemde ordaki insanları hiçe sayarak Kahramanmaraş Merkez İl Genel Meclisi Aday listesine karacasuda ve de kahramanmaraşta hatırı sayılan,sevilen belli bir yeri ve kariyeri olan sayın Mustafa ÖZSOY'u almayarak kendinize ve karacasu halkına hakaret ediyorsunuz farkında değilsiniz.seçim zamanı hangi yüzle karacasuna geleceksiniz.hatırlarsınız ırakta abd başkanına ayakkabı fırlatıldı.sizlerin başlarınada Allah korusun başka şeylerde gelebilir.2004 yerel seçimlerde karacasuda akp çok büyük bir yüzde oranında oy aldı.buna güvenerek "biz bildiğimizi yapalım.bunlar koyun sürüsü gibidirler.nereye güdersek oraya giderler" mantığını güderseniz seçim sonucunda ne kadar yanlış yaptığınızı anlarsınız.bir tepki alarak seçimi kaybeder muhalefete de güzel bir fırsat verirsiniz.iyi düşünün.geç kalmış sayılmazsınız.MUSTAFA ÖZSOY'u aranıza alarak bu yanlıştan dönebilirsiniz

isimsiz soyisimsiz
isimsiz soyisimsiz - 12 yıl Önce

Önce yorumculara bir çift sözüm olacak.Bugüne kadar yazılan tüm yorumlarınızda Karacasu belediyesinin bağlanmasında hiç tepki göstermediğiniz gibi gitmesi içinde alkış tuttunuz.Bu gemi batarken hep beraber batacağımızı hesap etmediniz mi?Kendi siyasi çıkarınıza dokunulunca mı tepki gösteriyorsunuz? Karacasu belediyesi herşeye rağmen ayakta kalacaktır saygılarımla.

emre tutan
emre tutan - 12 yıl Önce

Seçim çalışmalarının hız kazandığı şu günlerde Başkan Adayları kapı kapı gezmeye devam etmekte.Biz Sağlık Personelleri olarak Sesimize kulak vermeyen,bunca zaman bizleri kaliye almayan Siyasetcileri kınayarak Sağlık Kurumlarımıza gelmemelerini istiyoruz.Bunca zaman sesimize kulak vermeyen Başta Akp yetkililerine bizlerde 5 bin sağlık personeli olarak sandıkta kulak vermeyeceğiz.Zahmet etmeyin,gelmeyin...

ondersen
ondersen - 12 yıl Önce

Olurmu canım sizde şimdi tam yanınıza gelme zamanı ...Kendileri milletin cebinden lüks hayatı yaşamayı sürdürürken sizlerin yediği öğle yemeğine göz dikmişler .....daha başka ne denirki ....SAYGILAR

SIRADAKİ HABER

banner63