FLAŞ: Saadet olağanüstü kongreye gidiyor!

FLAŞ: Saadet olağanüstü kongreye gidiyor!

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile Necmettin Erbakan arasında başlayan liste krizi partiyi yeni bir olağanüstü kongre yapmaya mecbur bıraktı.

Kurtulmuş, son olağanüstü kongrede Milli Selamet Partisi’nde Erbakan’la yola çıkanlar kadrosundan sadece Recai Kutan’a yeni GİK’te yer vermişti. Kurtulmuş, Oğuzhan Asiltürk, Şevket Kazan, Yasin Hatipoğlu gibi diğer gelenekçilere Onur Kurulu üyeliği teklif etmişti.

Tüm bu gelişmeler üzerine Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan, Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un sildiği aile fertlerini yönetime aldırmak amacıyla yeniden olağanüstü kongre hazırlığı başlatmıştı.

Son olarak Erbakan ile Kurtulmuş arasında yapılan başbaşa görüşmenin de sonuç vermediği belirtilirken, bugün Erbakan’ın kurmaylarından Mustafa Kamalak ile Temel Karamollaoğlu, olağanüstü kongre için Saadet Partisi genel merkezine başvurdu. Yaklaşık yarım saat kaldığı parti genel merkezi binasından ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Kamalak, toplam 650 delegenin olağanüstü kongre talebini içeren dilekçeyi partinin özel kalemine sunduklarını bildirdi.

Kamalak, “650 dilekçe var. Genel Merkez'e de sanıyorum 150 civarında dilekçe gelmişti. Bu durumda aşağı yukarı 700-800 civarında delege olağanüstü kongre talep ediyor” diye konuştu.

Talep dilekçesinin Noter tasdikli olduğunu belirten Kamalak, kanuna göre, olağanüstü kongre için delegelerin 5'te 1'inin oyunun yeterli olduğunu söyledi.

Kamalak, “Makul bir süre... Bu makul süre nihayet bir ayı aşmayan bir süredir. Çünkü kanuna göre seçim kuruluna 15 gün önceden müracaat etmek gerekiyor. Bugünden itibaren süreç başlamıştır. Gündemi ve kongrenin yapılacağı yeri belirlemek Genel İdare Kurulu'na (GİK) aittir. GİK, kanaatimce en kısa süre içerisinde bunu tespit edecektir diye düşünüyorum.” dedi.

Bir gazetecinin “Bir anlaşma olabilir mi?” sorusu üzerine Kamalak, “Ümidimiz odur, tabi olması lazım” diye konuştu.

Kamalak, “Tek genel başkan adayı ile olağanüstü kongreye gidilebilir mi?” sorusunu, “Şüphesiz tabi” şeklinde yanıtladı.

“Numan Kurtulmuş yeniden Genel Başkan adayı olarak gösterilir mi?” sorusuna Kamalak, “Partimizin yetkili organları var. Biliyorsunuz delegelerin genel başkanı önermesi lazım” yanıtını verdi.

Kamalak, bir başka soru üzerine de parti tüzüğünün değil, Siyasi Partiler Kanunun önemli olduğuna işaret etti. Kamalak, “Tüzük, kanuna aykırı olamaz” dedi.

“Partide bir bölünme söz konusu olabilir mi?” sorusunu ise Kamalak, “Sanmam. Hatta Türkiye'deki bölünmeyi biz önleriz. Bölünmeyiz biz” cevabını verdi.

'ÖNDER SAV'DAN GÖRÜŞ ALINMASINA ÜZÜLDÜK'

SP Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, kongre kararını değerlendirirken geçtiğimiz günlerde Şevket Kazan ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav buluşmasıyla ilgili soruları da yanıtladı. Malkoç, ''Sav'dan görüş alınması bizi üzmüştür'' dedi.

Malkoç, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: ''İmzalar yeterli. Olağanüstü kongreyle ilgili şu an olacak veya olmayacak diye bir şey söz konusu değil. İl İdare Kurulu kararı verecektir. Bizi üzen tarafı Önder Sav'ın sözleriyle milli görüşe yön verilmeye çalışılmasıdır. Önder Sav'dan görüş alınması bizi üzmüştür. Önder Sav'la ne geçmişte ne bugünde bir ilgisi yoktur. Bize her gün gazete çıkıp konuşmak doğru değil diye öğretenler, 11 Eylül'den sonra öğrettiklerini yapmalılar.'' (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63