Gandi Kılıçdaroğlu ne kadar oy alır?

Gandi Kılıçdaroğlu ne kadar oy alır?Sonuçlara göre Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması durumunda CHP’nin oyunu yüzde 32,3’e çıkarıyor. Eğer Baykal tekrar gelirse CHP’nin oyları ise yüzde 18,6’a iniyor. Eğer Baykal bir genel başkan atarsa da CHP’nin oyları yüzde 21,7 oluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 41,7’si ise CHP’nin başında Kılıçdaroğlu’nu görmek istediğini söyledi.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise AK Parti ile ilgili. AK Parti’ye 29 Mart yerel seçimlerinde oy verenler aynı kararlılıklarını sürdürüyor. Ancak muhalefet ve kararsızlar ise Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşıyor. Kılıçdaroğlu bu bakımdan seçmenin üzerinde ‘güç algısı’ oluşturarak AKP muhaliflerinin ve kararsızların birleştiği ortak adres oluyor.

Ankete katılanların yüzde 96,3’ü Baykal’ın istifasından haberdar. Yüzde 82,9 ise istifanın kasetten kaynaklandığını biliyor. Ancak ’kimin sızdırdığı’ konusu kamuoyunu da meşgul ediyor. İşte bu soru araştırmada seçmene de soruldu. Seçmen ise çoğunlukla bu kasetin CHP içindeki muhalefet tarafından sızdırıldığına inanıyor.

Araştırmada ’Baykal’ın istifasını doğru buluyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Yüzde 69,2 istifayı doğru bulurken doğru bulmayanların oranı yüzde 23,2. Hatta doğru bulanların partilere göre dağılımı yapıldığında ise seçmenlerin bu konuda ortak fikirde olduğu görülüyor. AKP’lilerin yüzde 77,7’si, CHP’lilerin yüzde 63,8’si, MHP’lilerin yüzde 66,5’i, BDP’lilerin yüzde 85,2’si istifayı doğru bir hareket olarak yorumlamış durumda.

SEÇİLMEDEN FARK YAPTIKemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Önder Sav, Haluk Koç, Gürsel Tekin gibi isimlerin başkanlık için yarışması halinde seçmenlerin yüzde 45.5’i Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasını istedi. Baykal diyenlerin oranı ise yüzde 8.2’de kalırken, cevap vermeyenlerin yüksekliği de dikkat çekti.

Diğer adayların oy oranı ise şöyle oldu:
Haluk Koç: yüzde 3.1
Güldal Mumcu: yüzde 2.6
Önder Sav: yüzde 2.4
Gürsel Tekin: yüzde 2.0
Kemal Anadol yüzde 1.7
Cevdet Selvi: yüzde 1.2
Muharrem İnce: yüzde 1.0
Süheyl Baykal: yüzde 1.0
Hakkı Süha Okay: yüzde 0.2
Fikri yok: yüzde 28.1
Diğerleri: yüzde 31.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66