'Görevi kötüye kullanmak' TCK'dan çıkarılmalı!

'Görevi kötüye kullanmak' TCK'dan çıkarılmalı!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türk Ceza Kanununun (TCK) ''görevi kötüye kullanma'' başlıklı maddesinin, tamamen kanundan çıkarılması gerektiğini ifade ederek, ''Böyle saçma sapan bir madde olmaz'' dedi.

Gökçek, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın, TCK'da değişiklik yaparak, görevini kötüye kullanan kamu görevlilerine uygulanan hapis cezalarında indirim öngören kanun teklifiyle, ''hakkında yolsuzluk iddiası bulunan çok sayıda bürokrat ve belediye başkanının hapis cezasından kurtulacağına'' yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Milletvekilinin bu çabasıyla herhangi bir ilgisinin olmadığını, teklifi, bugün gazetelerden öğrendiğini ifade eden Gökçek, Kaynak'ı kutladı.

''Teklif, bence eksik bile'' diyen Gökçek, ''görevi kötüye kullanma'' başlıklı 257. maddenin, tamamen TCK'dan çıkarılması gerektiği görüşünü savundu. Bu maddede, suçun belli olmadığını ifade eden Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Belli olmayan suça 1 yıldan 3 yıla kadar ceza veriyorsunuz. Bir örnek vereyim: Ankara'daki bir lisede yapılan törene mesai saatleri içinde gittim. Normal şartlarda, mesai saatleri içinde görevde olmam lazımdı. Müfettişin biri geldi, 'normal mesai saatleri içerisinde okula gittin, törene katıldın, vaktini boşa harcadın, dolayısıyla kamuyu zarara soktun. 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılman gerekiyor' dedi. Müfettişin mantığına göre bu doğru olabilir ama benim mantığıma göre, son derece yanlış. Ben o olayı da görev olarak telakki ediyorum; hadi gel işin içinden çık. Böyle saçma sapan bir madde olamaz. Maddenin külliyen kaldırılması lazım.''

-''GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SOMUT OLARAK YAZILMALI''-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, ''görevi kötüye kullanma'' nın, ne olduğunun somut olarak yazılmasını isteyerek, ''Ben, neyin suç olduğunu bilmeliyim, muğlak bırakılmamalı, ona göre de o suçu işlememeliyim'' dedi.

Hukukun temel kuralarına göre, kanunsuz suç ve cezanın olamayacağını dile getiren Gökçek, burada kanunsuz suç ve cezanın bulunduğunu iddia etti. Gökçek, bunun hukukun temeline aykırı olduğunu dile getirdi.

Görevi kötüye kullanmanın cezalandırılmasına karşı olmadıklarını ifade eden Gökçek, görevi kötüye kullanmanın tarifini istediklerini söyledi.

Gökçek, teklifin bürokratları, belediye başkanlarını aklamak için hazırlandığına yönelik eleştirileri yanıtlarken de görevi kötüye kullanmakla ilgili yargılandığı hiçbir davanın bulunmadığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2010, 06:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63