Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı oluyor!

Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı oluyor!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Best FM'de katıldığı Konuşan Türkiye programında Gürsel Tekin ve Başbakan Erdoğan'la dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın Dolmabahçe'deki gizli görüşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, 4 Ağustos’ta Parti Meclisi Toplantısı yapılacağını ve Tekin’in MKYK’ya gireceğini söyledi. Bunun ardından Genel Başkan Yardımcısı olacağını belirten Kılıçdaroğlu ‘Birlikte Türkiye’yi dolaşacağız’ diye konuştu.

"BÜYÜKANIT YARGILANACAK"

Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe’de yaptığı gizli görüşmeyle ilgili olarak da çarpıcı sözler sarf etti.

Kılıçdaroğlu, “Bu görüşme gizliliğini hala koruyor. Devletin kayıtlarında olmayan bir görüşme. Bu görüşmeyi yargıya taşıyacağız ve Büyükanıt bu görüşmeyle ilgili olarak hesap verecek” dedi.

Kılıçdaroğlu radyo programında şöyle konuştu:

Bir ülkede bir Genelkurmay Başkanı ile Başbakan Dolmabahçe’de özel bir görüşme yapar ve hiç kimse bu görüşmenin içeriğini bilmez. Demokratik bir ülkede siz hangi gerekçeyle böyle bir toplantı yaparsınız. Olağan bir görüşme değil. O görüşme böyle bir tutanağa bağlansaydı, ‘Özel bir görüşmeydi, devletle ilgiliydi’ denebilirdi.

Yaşar Büyükanıt sıradan bir insan değil, Genelkurmay Başkanı. Artı e-muhtırayı ben söylemiyorum, 27 Nisan’dan beri tüm medyada yer alıyor. Büyükanıt, onun bir bildiri olduğunu söylüyor. Bu ülkede taraflar ne zamandan beri bildiri yayınlıyor.

SORU: Büyükanıt, bulunduğum görevler itibariyle ‘’Mesut Yılmaz’la da görüştüm, Ecevit’le de görüştüm. Bu devlet meselesi’’ diyor.

CEVAP: Genelkurmay başkanları elbette ki Başbakanlarla görüşür. Ama ne Ecevit ne de Mesut Yılmaz böyle bir görüşme yapmamıştı. Onların yaptığı görüşmeler devletin arşivlerine girmiştir. Bu görüşme sadece iki kişi arasında biliniyor.

Siz bildiriyi koyuyorsunuz. Bu kimin işine yarar. Sade bir yurttaş olarak düşünelim. Bu ülkede artık herkes darbelerden şikayet ediyorken siz kalkıp bir muhtıra koyuyorsunuz oraya.

Laiklik konusundaki duyarlılık herkesin tarafıdır. Eğer varsa bir hassasiyet Dolmabahçe dışında gider Başbakan’la söyler ve bu hassasiyetlerini iletir.

SORU: Buluşma 4 Mayıs’ta olmuş. Muhtıra 27 Nisan’da. Akif Beki köşesinde çelişki diyor.

CEVAP: Doğrudur. O farkı biliyoruz. Ama böyle olaylar kurgulanırken belli bir zaman dilimi içinde yapılır.

SORU: Siz ‘Büyükanıt’ın kendini garantiye aldığını’ söylüyorsunuz. Sizin sözünüzden yola çıkarsak Büyükanıt suç işlemiş oluyor.

CEVAP: Doğrudur.

SORU: Peki bu konuda bir suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz?

CEVAP: CHP iktidar olduğunda olay eğer zamanaşımına uğramamışsa bu konuyu soruştururuz.

SORU: Yani iktidara geldiğinizde Yaşar Büyükanıt’ı yargılayacaksınız.

CEVAP: Evet. (Hürriyet)


Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2010, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63