Güvenç'in ismini Pazarcık pusulasına eklemişler!

Güvenç'in ismini Pazarcık pusulasına eklemişler!

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde seçmen karşısına çıkacak olan Belediye Başkan adaylarını çok titiz bir şekilde seçmek isteyen Adalet ve Kalkınma Partisi, kamuoyu anketleri ve milletvekilleri ile yapılan görüşmenin ardından aday adaylarının katıldığı temayül yoklamaları da yapıyor.

Kahramanmaraş’ta ise 4 Ocak 2009 Pazar günü gerçekleştirilen temayülde merkez belediye başkan aday adayları; Fatih Mehmet Erkoç, Cengiz Özsan, Atıf Şirikçi, Sıtkı Güvenç, Enver Çokyiğit, Hanefi Mahçiçek, Zeynel Abidin Şerefoğlu, İsmail Şeref Alkış ve Emin Tanın Telbisoğlu yarıştı.

Adaylık yolunda önemli bir kriter (kıstas) olarak kabul edilen bu temayülde birinci olabilmek için aday adayları bir hayli ter dökerken, ‘gizli’ kullanılan oyların sonuçları da burada açıklanmayarak gizli kaldı. Ankara’ya götürülen oylama sonuçlarına göre kimin ipi göğüslediği bir hayli merak edilirken, oylama sonuçlarına göre sıralamanın nasıl olacağı yönünde ise dünden itibaren çok sayıda yorumlar yapılmaya başlandı.

İl genelindeki AK Parti camiasını Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde buluşturan söz konusu temayül ile ilgili olarak Kanal 46’da dün öğleden sonra servise giren ve temayülden anekdotları (hikâyecik, fıkra) içeren haber-yorum büyük ilgi gördü.

Geçen günlerde Başbakan ile görüşen AK Parti Kahramanmaraş milletvekillerinden bazılarının; “Sayın Başbakanımız, aslen Pazarcıklı olan Sıtkı beyi Pazarcık’tan aday gösterirsek eğer; seçimi kazanmamız kaçınılmazdır” şeklinde sözler sarf ettikleri iddiası Kahramanmaraş siyasi kulislerinde büyük yankı yapmıştı. Bu yankının sesleri halen devam ederken, Pazar günkü temayülün perde arkasını araştıran Kanal 46 İstihbarat Servisi, aday adaylarından Diş Hekimi Sıtkı Güvenç ile ilgili olarak ilginç bir bulguya daha ulaştı.

Bilindiği gibi; İl Yönetim Kurulu üyeleri Merkez Belediye Başkanlığı için yarışan aday adaylarının yanında ilçelerdeki aday adayları için de ilçe sandıklarında ayrı ayrı oy kullandılar.

Ortaya atılan iddiaya göre; ‘daha önce teşkilatla bağları güçlü olan aday adaylarından biri’ ile ‘yakın çevresi’nin talimatına göre; bazı il yönetim kurulu üyelerinin Pazarcık ilçe aday adayları için oy kullanırken, pusulanın altına Sıtkı Güvenç’in ismini de yazarak ekledikleri ileri sürüldü. Bilindiği gibi; temeyülde oy kullanan delegeler, aday adaylarının yanısarı gönüllerinden geçen bir ismi de pusulanın altına ekleme hakkına sahiplerdi.

Sıtkı Güvenç’in Pazarcık’tan aday gösterilmesi yönünde bu şekilde çaba harcayanların, destek verdikleri kendi aday adayının aday olması yolunda bir engeli böylece aşmaya çalıştıkları iddiaları da kulislerde konuşulmaya başlandı.

Güvenç’in ise bu hareketten bir hayli rahatsız olduğu ve hangi aday adayının böyle bir talimat verdiğini araştırmakta olduğu da kulislerin ilk gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Kanal 46 İstihbarat Servisi, temayülün arka planındaki olayları araştırmaya devam edecek. (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2009, 13:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre tutan
emre tutan - 12 yıl Önce

siyasetin iki yüzlülügü diyemeyecegim..çok yüzü hatta yüzsüzlüğüdür bu yapılanlar..malesef sadece ilimizde yok tüm illerde aynı..melih gökçek gibi aşırı güçlü degilseniz tüm partililer böyle yapıyor.. her partidede var bilirim..daylara iyi bir tecrübe oldu anlaşılan..

berka turk
berka turk - 12 yıl Önce

Sayın güvenç'e yapılan en hafifi ile iğrenç. Kabile anlayışının, geri kalmışlığın, şark kurnazlığının en adicesi...Kendini maraşın ileri gelenleri olarak görenlerin somutlaşmış adilikleri. Bu şehrin bu toprakların kaderi bu... siz bu ülkeden gidip NASA da görev alabilirsiniz, Almanyada parlementoya girebilirsiniz...kendi ülkenizde mahalle köy ayrımına uğrarsınız.. Karanlıklarda yaşayanlar, elbette güneşle yok olacaklar. Maraş halkı bu yaratıkları aşacağını ümit ediyorum. Bu beyler oy için sakın ilçelere köylere gitmesinler, birbirlerine oy versinler.

SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67