Hakim ve savcılara disiplin cezası affı

Hakim ve savcılara disiplin cezası affı

Adalet Bakanı Bozdağ, hakim ve savcılara 14 Şubat 2005 tarihinden bugüne kadar verilen disiplin cezalarının af kapsamında olduğunu bildirdi.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcılara 14 Şubat 2005 tarihinden bugüne kadar verilen 302 uyarma, 92 aylıktan kesme, 295 kınama, 100 kademe ilerleme durdurma, 27 derece yükselmeyi durdurma, 144 yer değiştirme, 59 meslekten çıkarma cezasının af kapsamında olduğunu söyledi.


TBMM Adalet Komisyonu, aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren, hakim ve savcıların ücretlerinde artış düzenleyen, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısını artıran, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin müzakerelerine devam ediyor.


Bozdağ, şu anda HSYK 3. Dairesi'nin önünde hakim ve savcılar konusunda incelemeyi bekleyen 7 bin 659 dosya olduğunu, bunun artmış da olabileceğini çünkü sürekli ihbar ve şikayetler geldiğini ifade etti. 


Hakim ve savcılara 14 Şubat 2005 tarihinden bugüne kadar verilen cezalar hakkında bilgi veren Bozdağ, "302 uyarma cezası, 92 aylıktan kesme cezası, 295 kınama cezası, 100 kademe ilerleme durdurma cezası, 27 derece yükselmeyi durdurma cezası, 144 yer değiştirme cezası, 59 meslekten çıkarma cezası var. Rüşvet ve hediye aldığı kanısı nedeniyle yer değiştirme cezası alanlar da bu af kapsamında" dedi. 


Bozdağ, teklifle yurt dışında görev yapan adalet müfettişlerinin çalışmalarını yasal dayanağa kavuşturduklarını belirterek, "Burada yabancıların çalıştırılacağı yönünde eleştiri yapıldı. Türk vatandaşlığından çıkan, bulunduğu ülkenin eğitimini almış, iyi yetişmiş, o ülke ile iletişimi daha kolay olan insanlar var. Biz oradaki bu gençleri alıp istihdam edeceğiz, onlardan istifade edeceğiz" diye konuştu.


"Bir kişi için kanun çıkarılıyor" tepkisi 


Teklifin 21. maddesinde düzenlenen yazılı sınav tartışıldı. 


CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, ataması yapılmadığı için intihar eden hakim Didem Yaylalı’yı örnek vererek bu düzenlemeye tepki gösterdi ve "Bir kişi için mi kanun çıkarılıyor?" diye sordu. 


Bakan Bozdağ, HSYK 3. Dairesi’nce, sınavı kazandıkları halde mesleğe kabulleri yapılmayanlara yeniden sınav hakkı getirildiğini söyledi. Bozdağ, “325 kişi hakimlik stajı sonrası yazılı sınava giriyor, 324'ü sınavı geçiyor. Bir tane kadın hakim adayı sınavda kalıyor. Teklifle ona yeni bir sınav hakkı veriliyor" dedi.


Teklifin, aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren maddesi tartışıldı. 


CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Aramalarda 'makul şüphe' 2005'te vardı, sonra 'kuvvetli şüphe' oldu; şimdi yeniden makul şüpheye dönüyorsunuz. Yasa yapmanın da bir ciddiyeti kalmadı" dedi. Öztürk, "makul" kelimesinin "belirli" hale getirilmesini istedi. 


MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti'nin önce yolsuzluk dosyalarını, inceleyen savcıların elinden aldığını, sonra da o savcıları görevden aldığını savunarak, "Bir çok kanunda değişiklikler yapıldı. Yolsuzluk soruşturmasını yürüten yargıya karşı mücadele alanı yaratıldı. 'Paralel yapı Hükümete darbe yapmaya çalışıyor, biz de onlara karşı istiklal mücadelesi veriyoruz' denildi. İstiklal mücadelesi böyle verilmez. Verilecekse, doğuda paralel yapı var, ona karşı verilsin" diye konuştu.


Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, "makul şüphe, yeterli şüphe, kuvvetli şüphe" gibi kavramların, hukukta anonim ve belirsiz kavramlar olduğunu, suç teorisi bakımından kanunilik ilkesi ile pek bağdaşan kavramlar olmadığını belirtti.


Bu noktada bilim, içtihatlar, mukayeseli hukuk, somut olayın özelliği ve bu normu uygulayacak hakimin bilgi birikiminin önemli olduğuna işaret eden İyimaya, "Yoksa burada tek düze bir uygulamaya varmak mümkün değil. Aynı konunun farklı şekillerde ve geçmişe dönerek yeniden düzenlenmesinin siyasal bakımdan birden fazla izahı olabilir ama burada kademelendirmede şüphe kategorilerine gidilebilir" dedi.


Müzakerelerin ardından, aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren madde aynen kabul edildi.


Maaşlara zam


Adalet Bakanı Bozdağ, 14 Ağustos 2014 itibariyle göreve yeni başlayan hakim ve savcıların 3 bin 939 TL olan maaşlarının bu düzenleme ile 5 bin 85 TL'ye yükseleceğini belirterek, "Birinci sınıf hakim ve savcıların 6 bin 986 TL olan maaşı, iyileştirmeden sonra 8 bin 132 TL olacak" dedi.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hukuk eğitimi konusunda bilim komisyonu kurduklarını söyleyerek, "ABD, Avrupa'da hukuk eğitimini nasıl yapılıyor? Bununla ilgili bir çalışma yapılıyor. Bu konuda yoğunlaşarak, dünyadaki hukuk eğitimi sisteminden en uygun olanını nasıl taşıyabiliriz diye bakacağız. Biz hukuk eğitiminin dünya ile uyumlu olmasını istiyoruz" diye konuştu. 


Avukatlığı belli bir süre yapmayanlar hakim ve savcı olamayacak 


Türkiye'deki hukuk fakültelerinin sayısının artmasına rağmen maalesef kalitenin düştüğüne işaret eden Bozdağ, "Avukatlığı belli bir süre yapmayan kişilerin hakim ve savcı olmasını engelleyecek adımı da atacağız. Bu sene hakim ve savcı alımında, daha fazla avukat kaynağından almak için ilan yaptık, bir kaç sene sonra bunu tamamen avukatlardan alacağız" dedi.


Bozdağ, hakim, savcıların ve adliye personelinin maaşlarının daha da iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Aldıkları ücretlerin kafi olduğunu düşünmüyorum. Ancak bunun bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum" ifadesini kullandı.


İnfaz koruma memurlarının durumlarının gündeme getirildiğini anımsatan Bozdağ, "İnfaz koruma memurları zor bir görev yapıyor. Genel Kurul'un gündeminde olan güvenlik hizmetleri yasalaştığı zaman onlara yıpranma payı getirilecek, tazminatlarında da iyileştirme yapıyoruz" diye konuştu. 


Adalet Bakanı Bozdağ, 14 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni başlayan hakim ve savcıların maaşının 3 bin 939 TL olduğunu belirterek, "Bu düzenleme ile bin 154 TL iyileştirme yapılıyor, bunun kesintisi oluyor, bin 146 TL net maaşa yansıyor; toplamda maaşı 5 bin 85 TL olacak" dedi. 


Birinci sınıf hakim ve savcıların maaşının 6 bin 986 TL olduğunu, iyileştirmeden sonra maaşlarının 8 bin 132 TL olacağını kaydeden Bozdağ, 35 yıl çalışmış birinci sınıf hakim emeklisinin maaşının ise 4 bin 934 TL, birinci sıfa ayrılmış hakim emeklisinin ise 4 bin 82 TL aldığını bildirdi.


Bozdağ, hükümetleri döneminde kamu çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yaptıklarını ifade ederek, "2002'de en düşük kamu çalışanının aldığı para 392 TL idi, 2014'te yüzde 416 artışla 2 bin 15 TL oldu. Ortalama maaş ise 2002'de 578 TL, 2014'te 2 bin 368 TL" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63