Hükümetten Uludere açıklaması: Kasıt yok..

Hükümetten Uludere açıklaması: Kasıt yok..

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 35 kişinin hayatını kaybettiği Uludere'deki ölümler için "kasıt yoktur" açıklamasında bulundu.


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.


Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saat sürdü.


Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Irak sınırında 35 sivilin ölmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Arınç'ın açıklamaları:


Başbakan'ın ve Genelkurmay Başkanı'nın bir görüşmesi oldu. Üzüntülüyüz. Ölenler sivil yurttaşlarımızdır. Ama bilelim ki olayın meydana geldiği bölge sınırötesi operasyonların yapıldığı, terörist grupların olduğu bölgedir. 50 kişiye yaklaşan bir gurubun düzenli gittiği yolunda istihbarat alınmış, farklı kanallardan teyit edilmiş. 4 saate yaklaşan bir görüntünün varlığı daha önce söylenmişti. Harekat konusunda talimat verilmiş. Canlıya karşı öncelikle teslim olması, mukavemet karşısında etkisiz hale getirilmesi durumu var. İşaret fişekleri ve top atışlarına rağmen grubun hareketi neticesinde bombalama yapılmıştır.


Şüphesiz böyle bir olay üzerine en acımasız yargı oalyın kasıtlı yapıldığına yöneliktir. Hükümetimiz, Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri böylesi bir eylşemi yapmazlar.


Olayda bir kastı kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt olmasa bile ihmalin ve zafiyetle ilgil incelemeler devam etmektedir.


Şırnak Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Geelkurmay Başkanlığınca da inceleme başlanmıştır.


Ölenlerin yakınları devletine bağlı insanlardır. Olaydan büyük üzüntü duymuşlardır. Ölenlerin cenazelerinin üstüne örgütün flamalarının asılması yakınlarının tercihi değil. Bunu bizzat ölenlerin yakınları ifade etmişlerdir.


Kaymakama gösterilen o vahşetin de kimler tarafından ortaya konulduğunu ses kayıtları ve görüntüler oprtaya koyuyor.


Milletini seven bir hükümet olarak bir kişinin bile hayatını kaybetmesinin bizim için üzüntü olacağının bilinmesini isteriz.


Olayı incelemeye devam ediyoruz. Şu onda bulduklarımız olayın kasıttan uzak olduğunu bize gösteriyor.


Geçmişten bu yana orada kabul edilen bir ölçü var. Teröristler hayvanlarla silahları sınırdan sokmak istiyorsa hayvan sayısı az olur, insan sayısı fazla olur. Kaçakçılık varsa insan azdır. Üzerlerindeki giysilerden de taşıdıklarından da kimliklerinin tespit edilmesi mümkün değildir. Son haftalardaki duyumlarda giriş-çıkışların olacağı, birtakım duyumlardan ve görüntülerden sonra operasyona girişilmesidir.


Elbette çok daha dikkatli olmalıyız. Güvenlik güçlerimizin özellikle son aylarda nokta operasyonları yaptığı, şüphelenen kişilerin bile kaçmasına göz yumulduğu gözlenmiştir. Bir masumun hayatına mal olacaksa kaçmasına göz yumulmuştur.


Tazminatlar bir an önce ödenecektir.


İNTİBAK YASASI

Arınç, kamuoyunda İntibak Yasası olarak bilinen taslağın ve Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağının Bakanlar Kurulunda kabul edilerek imza altına alındığını bildirdi.

Konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın yarınki grup toplantısında detayları açıklaması bekleniyor.

ERDOĞAN ERKEN AYRILDI


Bu arada Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı sona ermeden Başbakanlık'tan ayrıldı. Erdoğan'ın özel bir ziyaret gerçekleştireceği için toplantından erken ayrıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2012, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63