'İhracatımıza ciddi şekilde ağırlık verdik'

'İhracatımıza ciddi şekilde ağırlık verdik'

Kahramanmaraş’a gelen Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan; "ABD'nin yeni keşfettiğini biz 2002'de keşfettik ve ihracatımıza ciddi şekilde ağırlık verdik" dedi.

Çağlayan, mart ayı ihracat rakamlarının açıklandığı dünkü toplantıya katılmak üzere Kahramanmaraş'a geldi. Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Garnizon Komutanı Albay Sezai Akgün ve Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk tarafından karşılanan Çağlayan, KATSO ziyaret defterini imzaladı.

Burada bölge illerden gelen sanayicilerle uzun süre sohbetler eden Çağlayan, daha sonra, açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. İktidar olarak ihracata büyük önem verdiklerini ve sürekli seyahatler gerçekleştirdiklerini kaydeden Çağlayan, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, ben ve İhracatçılar Meclisi Başkanımız sürekli geziyoruz. Arkadaşlar ben 11 aylık bakanlığım döneminde tam 34 ülkeye 44 seyahat gerçekleştirdim. Bunların büyük bir çoğunluğunu da ihracatçılarımızla beraber yaptık. Yola devam, durmak yok, bizim felsefemiz. Durmaksızın devam edeceğiz. Bu ay yani nisan ayında 7 ülkeye ziyaretimiz var ve bir kısmı da yine heyetlerle. Türkmenistan'a, Kırgızistan'a, Almanya'ya, İtalya'ya, Bosna Hersek'e ve Fransa'ya varıncaya kadar her yere gideceğiz. Bu rakamları artırmamız lazım" diye konuştu.

İhracatı artırmak için yürütülen çalışmaların devam ettiğini dile getiren Çağlayan, Eximbank desteklerinin ise büyük önem taşıdığını vurguladı.

ABD'nin istihdam için ihracata yeni yeni önem vermeye başladığını belirten Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyüme rakamları ve ihracat rakamlarıyla beraber dedim ki 'mola bitti, yatırıma, üretime ihracata ve istihdama devam.' ABD başkanı Sayın Obama bir ay önce kongredeki konuşmasında aynen şunu ifade etmiştir, 'Önümüzdeki beş yılda 2 milyon ABD'liye iş bulmak için ABD, ihracatını ikiye katlamak zorundadır' demiştir. Dünyayı yeniden keşfetmiyoruz biz. Biz bunu zaten keşfettik. ABD'nin yeni keşfettiği sistemi biz 2002'de keşfettik ve ihracatımıza ciddi şekilde ağırlık verdik. Tabii bunun için strateji tek başına yetmez, Eximbank desteklerini sözde değil özde yeniden artırmamız lazım."

Sözlerinin sonunda ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, ihracat çeşitliliğinin yakalandığını belirtti. Çağlayan sözlerini şöyle tamamladı: "Bu çerçevede şunu çok net ifade edeyim ki ihracatımız şükürler olsun destan yazmaya devam ediyor. Sayın başkan, 2009-2010 ihracatını değerlendirdi. 1-31 mart tarihleri arasındaki ihracatımız yaklaşık 9,6 milyar dolar. Bu ihracatın içerisinde tarım ürünleri yüzde 26,6, buna karşılık sanayi ürünleri yüzde 34,8 ve madencilik yüzde 66,7 arttı. Ancak bunların içerisinde analiz yapacak olursak fındık ve fındık ürünlerinde de yüzde 65,5’lik bir artış yılbaşından bu yana süratli bir şekilde devam ediyor. Özellikle size vermek istediğim, hacim olarak çok fazla olmasa bile kesme çiçek ihracatımızda yüzde 110,6'lık bir artış var. Bu da Azerbaycan'a, Türkmenistan'a ve Irak'a yaptığımız satışların içerisinden çıkan bir ihracat kalemi. Bakın Türkiye kesme çiçek ihracatı yapıyor şükürler olsun. Bu, ihracatımızın çeşitliliğinin bir göstergesi."

Daha sonra 2009 yılında ihracatta başarı gösteren Kahramanmaraşlı sanayiciler, başarılı çalışmalarından dolayı Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KATSO Başkanı Mehmet Balduk Bakan Çağlayan tarafından ödüllendirildi. Ziyaretin anısına KATSO Başkanı Balduk Bakan Çağlayan'a Kanuni Sultan Süleyman'ın ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye ise Fatih Sultan Mehmet'in tuğralarının işli olduğu sim sırma tablo hediye etti. Ziyaretin sonunda toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

BAKAN ÇAĞLAYAN'A PANKART VE FISTIK SÜRPRİZİ

Türkiye ihracatçılar Meclisi'nin (TİM) mart ayı ihracat rakamlarının açıklandığı Kahramanmaraş'taki toplantıya katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a pankart ve fıstık sürprizi yapıldı.

Toplantının yapıldığı Ticaret ve Sanayi Odası'nın çıkışında açılan pankartları görünce şaşıran Bakan Çağlayan'a yer fıstığından yapılan kolye takıldı.

Bakan Çağlayan, Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı İmam Hüseyin Çelik'in astığı fıstıkların kabuklarını kırarak basın mensuplarına ikram etti.

Pankartları elinde tutan üniversite öğrencilerini yanına çağıran Bakan Çağlayan, onlarla bir süre sohbet etti.

Çağlayan, Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı'nın yakın dostu olduğunu, Osmaniye'ye yakın yerlere yaptığı gezilerin hepsinde böyle sürprizler gerçekleştirdiğini söyledi.

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Çelik tarafından organize edilen sürpriz karşılama pankartlarında şu sözler yer aldı: "İki gün sonra pazar, değmesin bakan Çağlayan'a nazar, Zafer Çağlayan nerede biz oradayız, Ailemizden biri Zafer Çağlayan bakanım hoş geldiniz" (Ajanslar - Ajans 46 - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66