İlk sandıklar açıldı kadınlar kaybetti...

İlk sandıklar açıldı kadınlar kaybetti...

Meclis’te temsil edilen AKP, CHP, MHP ve DTP toplam 2941 belediyenin sadece 131’inde kadın aday gösterdi. Kadın adayların hepsi seçilse bile toplamdaki oranları yüzde 5’i bulmayacak

29 Mart’ta yapılacak belediye başkanlığı seçimlerini kadınlar şimdiden kaybetti, çünkü dört büyük siyasi parti tarafından gösterilen kadın adayların tamamı kazansa bile yerel siyasette kadının temsil oranı yüzde beşi geçemeyecek.

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (Ka-Der) Başkanı Hülya Gülbahar, şu anda yerel yönetimde kadın temsil oranı açısından dünyada sondan altıncı olduğumuzu, seçimlerden sonra da “dibi” göreceğimizi söyledi.

Ka-Der’den alınan bilgiye göre yerel seçimlerde TBMM’de temsil edilen dört parti AKP, CHP, MHP ve DTP toplam 2941 belediyenin sadece 131’inde kadın aday gösterdi.

Bu, adayların tamamının seçilmesi durumunda bile kadın belediye başkanlarının oranı yüzde 4.45’de kalacak. Dört partinin toplam aday listesi içinde kadınların oranı ise sadece yüzde 1.1.
Listelerde kadın adayların sayısını değerlendiren Ka-Der Başkanı Hülya Gülbahar,

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (United Cities and Local Governments) sıralamasına göre Türkiye’nin yerel siyasette kadın temsili açısından 68 ülke içinde sondan altıncı olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Türkiye tarihi bir fırsatı kaçırmıştır. Beş yıl seçim yapılmayacak, diğer ülkelerin çoğunda kota uygulandığı düşünülürse, Türkiye beş yılda dibi görecek.”

CHP ilk sırada
Partilere göre listelerine bakıldığında ise en az kadın belediye başkan adayını iktidar partisi AKP(nin gösterdiği tespit edildi. İl belediye ve genel meclis üyeliklerinde her üç adayından biri kadın olan AKP belediye başkanlıklarında kadın adaylara binde 6 oranında yer verdi.

2941 belediyede sadece 18’nde kadın aday gösterdi. Ana muhalefet partisi CHP ise 46 kadın belediye başkan adayıyla bu konuda en iyi performansı gösteren parti oldu.

Öte yandan CHP’de il genel ve belediye meclis üyeliklerinde az sayıda kadın aday gösterildi. Önceki gün Beşiktaş Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Ağırkol, Beşiktaş’ta 28 üyelikten sadece 2’sinde kadın aday gösterildiğine dikkat çekerek, “Kadının adı yok” demişti.

Partide kadın kotası ve eşbaşkanlık sitemi uygulayan DTP toplam 33 kadın aday gösterirken, MHP 34 adayla en fazla kadın aday gösteren ikinci parti oldu.

taraf.com.tr

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2009, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67