İşte AK Parti 'temayül'ünden anekdotlar..

İşte AK Parti 'temayül'ünden anekdotlar..

Kelime karşılığı ile ‘Yönelme, meyletme’ anlamlarına gelen temayül yoklaması, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde bugün sabah saat 10.00’da başladı ve 14.00’a kadar devam etti.

Kahramanmaraş merkez ve ilçelerdeki belediye başkan aday adaylarının yarıştığı ve toplam bin 298 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu temayül için merkez ve ilçelerden çok sayıda partili ile aday adaylarının yakınları salonu doldurdu. Merkez ve ilçelerde işbaşında olan AK Parti’li belediye başkanları ise temayüle dahil edilmediler

Kent merkezine dün geceden itibaren yağmaya başlayan mevsimin ikinci karına rağmen salonda sıcak ve samimi bir hava hakimdi.

Temayülde yarışacak belediye başkan aday adayları tam kadro yerlerini alırken, Afşin Belediye Başkanı İrfan Gedikbaşı ve Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan gibi bazı ilçe belediye başkanları da salona gelerek partililerle sohbetler etti. Bu arada Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise beklentilere rağmen salona hiç gelmedi.

Poyraz’ın gelmek istememesinin altında ise ‘Eğer gidersem etik düşmez’ mantığının hakim olduğu tahmin edildi. Bilindiği gibi; Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilen ve mevcut başkanların performanslarının değerlendirildiği oylamada aday adaylarının da hazır bulunarak eşantiyon ve kulis yarışına girmeleri sağduyulu çevreler tarafından doğru bulunmayarak eleştirilmişti. Bu temayülde ise 1 Ocak’da seçim dönemi yasaklarının başlaması nedeni ile eşantiyon dağıtılmadı.

Binanın büyük salonunda merkez belediye başkan aday adayları için sandık kuruldu.

Sahnede yer alan sandık kurulu işlerini büyük bir titizlikle yaparken, sahneye çıkış merdiveni tarafında yer alan ve adeta iki dirhem bir çekirdek takım elbiseler içerisindeki aday adayları, oy kullanmak için salona girenlerle tek tek tokalaşarak birlik ve beraberlik görüntüsü verdiler.

Aday adayları (soldan sağa sahneye doğru); Zeynel Abidin Şerefoğlu, Enver Çokyiğit, Cengiz Özsan, İsmail Şeref Alkış, Atıf Şirikçi, Emin Tanın Telbisoğlu, Sıtkı Güvenç ve Fatih Mehmet Erkoç ayakta yan yana durdular. Bu tabloyu görüntülemek isteyen basın mensuplarının, ön sıradaki koltukların orta taraflarında yer alan aday adayı Hanefi Mahçiçek’e yönelerek; “Başkanım sizler de buyurun fotoğraf ve görüntü alalım” tekliflerini kabul etmeyen Mahçiçek; “Onlar benim kardeşler” ifadesi ile cevap verdi. Mahçiçek’in birlik görüntüsüne katılmak istememesi nedeni ile basın mensupları 9 aday adayını yan yana görüntüleyemediler.

Salonda bulunan başta basın mensupları olmak üzere partililer, teşbihte hata olmaz misali adeta gelinlik kızlar gibi süzülen ve heyecanları gözleri ile hal-hareketlerinden belli olan aday adaylarını tepeden tırnağa süzerek değerlendirme yapmaya çalıştılar ve notlar verdiler.

Temayül sonrasında kimin ilk sıraları alacağı şeklinde yorumlar ve tahminlerin yapıldığı da gözlendi.

Bu tahminlerde sıralamanın; Fatih Mehmet Erkoç, Atıf Şirikçi, Sıtkı Güvenç, Cengiz Özsan, Hanefi Mahçiçek, Enver Çokyiğit, İsmail Şeref Alkış ve Emin Tanın Telbisoğlu şeklinde olabileceği görüşleri ileriye sürüldü.

Hatta görünüş ve kilolara göre bile sıralamalar yapıldı. Bu sıralamada ise birinciliği Atıf Şirikçi alırken, Enver Çokyiğit ve Zeynel Abidin Şerefoğlu da 2 ve 3. sıraya yerleştiler.

Ayakta yan yana duran 8 aday adayından 3’ü; Enver Çokyiğit, Cengiz Özsan ve Atıf Şirikçi’nin kırmızı renkli kravatlar taktıkları görüldü.

Bu arada aday adaylarının 7’sinin siyah ayakkabı giydikleri görülürken, sadece İsmail Şeref Alkış’ın kahverengi renkli ayakkabı giymesi bir hayli dikkat çekti. Bu durum ise; “Alkış böylece farkını ortaya koydu” şeklinde değerlendirildi.

Basın mensupları kendi aralarında yaptıkları bir oylama ile de en yakışıklı aday adayı olarak Erkoç’u birinci seçtiler. Yarışa son anda katılmasına rağmen bir hayli atak yapan Cengiz Özsan da bir hayli göz doldurması ve rahatlığı ile dikkat çekti.

AK Parti’de Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile başlayan ceketin ‘döş’ cebine mendil koyma modasının ardından aday adaylarından sadece İsmail Şeref Alkış ile Emin Tanın Telbisoğlu’nun ‘döş’ ceplerinde mendil vardı.

Her zaman 'döş'ü mendilli olan Şirikçi’nin ise bu kez ‘döş’ cebinin boş olması dikkatlerden kaçmadı.

Aday adayları içerisinde en rahat, heyecansız ve stressiz olan Emin Tanın Telbisoğlu’nun tokalaşma sırası kendine gelen delegelere “Emin Tanın Telbisoğlu” diyerek kendini tanıttığı görüldü.

Ayakta yan yana duran aday adaylarından sahneye yakın taraftaki Erkoç ile salon kapısına yakın tarafta duran Şerefoğlu’nun rahat olmalarına karşın heyecanlı oldukları gözlendi.

Kayseri Defterdarlığı’ndan istifa ederek aday adayı olan ve uzun yıllardır bürokrasinin içerisine bulunan Enver Çokyiğit’in bu tür siyasi faaliyetlerde bulunmaması ve alışık olmaması nedeni ile sıkıldığı ve bu nedenle de sık sık duvara yaslanarak saatine baktığı da dikkat çekti.

Bu arada ayakta yan yana duran aday adaylarının 7’si, ceketlerinin önlerini düğmelerken, Şerefoğlu ise önünü pek iliklemedi.

Partinin kurt ve duayen isimlerinden Ali Sezal salona gelerek başarılar dilediği aday adayları ile birlikte basının isteği üzerine fotoğraf çektirdi. Daha sonra ise sahneye çıkarak oyunu kullandı ve salondan ayrıldı.

Ön koltuklara oturan basın mensupları ile siyasiler sıcak ve samimi sohbetler yaparak soğuk salondaki sıcaklığı artırabilmek için büyük gayret gösterdiler.

Aile boyu çalışan aday adayları ise Sıtkı Güvenç ile Zeynel Abidin Şerefoğlu oldu.

Şerefoğlu’nun kız ve erkek kardeşleri ile diğer yakınları kulis yaparken, Sıtkı Güvenç’in eşi Adile Güvenç te bir hayli ter döktü. Güvenç çiftinin küçük oğulları Ahmet te babasının sık sık yanına gelerek küçük yaşlarda siyasi arenanın içerisinde yer almış oldu.

Gerek basınla, gerek parti camiası ile gerekse de kamuoyu ile pek sıcak ilişkiler kuramaması ile dikkat ve tepki çekmesine rağmen her ne hikmetse uzun yıllardır il kadın kolları başkanlığını kimseye kaptırmayan Özlem Sarıfakıoğlu ile yardımcıları temayül boyunca bir hayli ter döktüler.

Sarıfakıoğlu bizzat sahnede uzun süre kalarak oy kullanmak için gelen bayan delegeler ile ‘fiskos’ yaparken, Poyraz karşıtlığı ile bilindiği için kimin için kulis yaptığı bir hayli merak edildi.

Bir kısım çevreler bu ismin Atıf Şirikçi olabileceğini öne sürerken, bir kısım çevreler de Hanefi Mahçiçek için kulis yaptığını ileri sürdüler. Ancak Sarıfakıoğlu’nun oy sandığının yanında bizzat durarak kulis yapması etik ve şık bulunmadı.

Temayülü takip için Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ne gelen basın mensuplarının bazılarının dikkatini, salon bahçesinde duran ve camında ‘milletvekili araç kartı’ bulunan siyah bir araba çekti. Kahramanmaraş milletvekillerinin Ankara’da veya başka yerlerde görevli olmaları nedeni ile bu temayüle gelmeyeceklerini bilen bu gazeteciler, 46 DS 001 plakalı siyah Audi marka otomobilin ve camındaki kartı fotoğraflayarak görüntülediler. Ancak camdaki kartta; “Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. Dönem Milletvekili araç kartı” ibaresinin yazılı olması ise kafaları karıştırdı.

Şu anda 23. dönem milletvekilleri işbaşında olduğu için otomobilin eski bir vekile ait olabileceği yorumları yapıldı. Ancak salonda yapılan araştırmada otomobilin il eski başkanı ve aday adayı Atıf Şirikçi’ye ait olduğu öğrenilirken, kartın ise ‘dalgınlıkla’ camda unutulmuş olabileceği yorumları yapıldı. Bu yazının ardından artık ‘günü ve hükmü’ biten bu kartın camdan kaldırılması beklenirken, kartın hangi vekil tarafından 'sehven (dalgınlıkla) unutulmuş' olduğu yönünde de merak ve araştırmalar başladı.

Önceki yoklamalar göz önüne alındığında; adayların belirlenmesinde pek te çok etkili olmadığı bilinen temayül yoklaması için kente gelen parti camiası hep bir arada olmanın sıcaklığı ve kaynaşması ile samimi sohbetler yaptılar.

Oylamaya katılmak için salona gelenlere öğle yemeği olarak, Şirikçi ve ekibinin son aylarda karargâhı haline gelen Kafedo tarafından hazırlanan sandviç ikram edildi. İçerisinde peynir, yeşil biber, domates ve marulun yer aldığı sandviçin yanında ise ayran vardı.

Salondakiler tarafından bir öğle vakti yemeği için pek makbul görülmeyen bu ikram için aday adaylarından bir gün önceden adam başı 500 TL’den toplam 4 bin 500 TL para toplandığı bilgisi de bir gazeteci tarafından bilgi olarak meslektaşlarına verildi.

Olumsuz hava şartları yüzünden uçakların iniş ve kalkışlarında rötar ve iptallerin yaşanması nedeni ile temayülü takiple görevli milletvekillerinden birçoğu kente gelemedi. Sadece Gaziantep milletvekili Mahmut Durdu salona gelerek oy verme işlemlerini izledi.

Her zamanki gibi burada açıklamayacak olan sonuçlarla ilgili olarak bugünden itibaren çok sayıda spekülasyonların yapılacağı bir temayül daha hoş kubbede bir sada olarak geride kaldı.

Kanal 46 olarak; tüm aday adaylarına bu zorlu süreçte başarılar diliyoruz....(www.kanal46.com)(YEREL BASIN-YAYIN KURULUŞLARININ DİKKATİNE: Bu haber ile fotoğraflar, www.kanal46.com adı tam bir şekilde kaynak gösterilerek yeniden iktibas edilebilir. Kanal 46, mahreç göstermeden iktibas edenler hakkında yasal hakkını saklı tutar.)
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2009, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63