Kaynak'tan yapı ruhsatı olmayanlarla ilgili teklif

Kaynak'tan yapı ruhsatı olmayanlarla ilgili teklif

Belediye ve il özel idarelerine genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı üzerinden pay verilmesini öngören yasa teklifi, bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün, ''İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi'', Salı günü görüşülmeye başlanacak. 11 maddelik teklifin, bu hafta yasalaşması planlanıyor.

Teklif, il özel idareleri ve belediyelere, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden pay verilmesini düzenliyor. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanacak.

Genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 2,85'i büyükşehir dışındaki belediyelere, yüzde 2,50'si büyükşehir ilçe belediyelerine ve yüzde 1,15'i il özel idarelerine ayrılacak. Büyükşehir belediye payları, bir önceki yılda gerçekleşen tutarının yüzde 20'sinden fazla olamayacak. Fazla olan tutar, artış oranı yüzde 20'den az olan belediyelere dağıtılacak.

Genel bütçe vergi gelirlerinin dağıtımında, nüfus kriterinin ağırlığı yüzde 50 olacak. Belediyelere, petrol ürünlerinden alınan ÖTV, motorlu taşıtlardan alınan yüzde 28'lik, alkollü ve gazlı içeceklerden alınan yüzde 60'lık ÖTV de aktarılacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan'ın, Konut Edindirme Yardımı(KEY) ödemeleri ile ilgili yasa teklifini, 24 Haziran Salı günü görüşecek. Teklif, hak sahiplerine ödenecek para veya verilecek hisse senedi üzerine haciz konulamamasını düzenliyor.

Adalet Komisyonu, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ile Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun, yapı ruhsatı olmayan binalara ilişkin yasa teklifini Çarşamba günü görüşecek. Teklif, yapı ruhsatı olmadan başlatılan inşaatların şantiyelerine elektrik, su veya telefon bağlantısına izin veren kişilere öngörülen 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının, yapı ruhsatına uygun olarak inşaatı tamamlanmış binalar için uygulanmamasını öngörüyor.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu da aynı gün toplanarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını ele alacak.

Türkiye'de sürdürülebilir çevre politikası için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bu hafta çalışmalarına başlayacak. (A. Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2008, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66