Kılıçdaroğlu neden oy kullanamadı?

Kılıçdaroğlu neden oy kullanamadı?

Kılıçdaroğlu oy kullanmaması ile ilgili olarak "Bizim bilgimiz dışında tutanak tutulup kaydım siliniyor. Oysa ben de her yurttaş gibi oy kullanacaktım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu solana 'Başbakan Kemal' tezahüratlarıyla girdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonuçlarını değerlendirdi;

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları;

- Kılıçdaroğlu konuşmasına başlamadan önce Türkiye A Milli basketbol takımını kutladı.

- Demokrasilerde nihai karar merci halktır. Yurttaşlarımızın ortaya koyduğu iradeyi saygıyla karşılıyorum.

- Kamuoyunun baskı altına alındığı bir dönemi yaşıyoruz, AKP hükümeti demokrasi açısından hiç de iyi bir sınav veremedi.

- CHP olarak AKP’nin yargı üzerindeki baskısına karşılık vatandaşları uyarmaya devam edeceğiz.

- Referandumdan elde edilen yüzde 42’lik hayır oyunda partimizin büyük katkısı vardır.

- Elbette ortaya çıkan halk iradesine saygı gösteriyoruz. Biz ülkemizin açlık, yoksulluk gibi bu ülke insanının gerçek sorunlarına odaklanmak zorundayız.

- Sonucu yüzde 42’lik bir sonuç bizim için iyi bir sonuç. Elbette hayır oyuyla sonuçlanmasını isterdik. Ama sonuçta halkın iradesi böyle çıktı.

- CHP açısından sadece hayır oyunu kullanan parti değil. Dolayısıyla bunu bir partinin başarısı ya da başarısızlığı olarak ortaya koymak doğru değil.

- Oy kullanmaya gelince, bugün partimizden bir açıklama yapıldı. İstanbul’da kaydımın olduğunu ben de biliyordum. Ama bizim bilgimiz dışında tutanak tutulup kaydım siliniyor. Oysa ben de her yurttaş gibi oy kullanacaktım. Ama gerçekten bu tablo hoş değil. Sadece nüfus cüzdanı ile gidip İstanbul’da oy kullanacağımı düşünüyordum.

- Bu konuyla ilgili arkadaşlarım bazı temaslarda bulundular ama kütükler kapatıldığı için herhangi bir işlem yapamayacaklarını söylediler.

CHP'DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili CHP’den yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul’un Kağıthane İlçesine kayıtlı adresinde ikamet ettiği ve bu adresi seçmen kütüğünde yer aldığı için oyunu İstanbul’da kullanmıştır.

Daha sonra Emniyet yetkililerinin tuttuğu tutanakla Sayın Genel Başkanın bilgisi dışında bu adresten ayrıldığı bildirilmiş ve sandık seçmen listesinden kaydının düşürülerek isminin çıkarılmış olduğu anlaşılmıştır.

Milletvekillerinin seçmen kütüğe kayıtlı oldukları çevrenin dışında da oy kullanabildiği bilindiği için yoğun referandum kampanyası sürecinde sandık seçmen listeleri incelenmemiş, bu arada YSK’nın 135 / 1 sayılı genelgesiyle Milletvekillerinin kütüğe kayıtlı oldukları yerin ilçe seçim kurulu Başkanlığından alınacak seçmen kağıdını göstermek suretiyle oy kullanabileceği hükmü getirildiğinden, milletvekillerinin seçim çevreleri dışında herhangi bir sandıkta oy kullanma olanağı kalmamıştır.

Bu nedenle de Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da oyunu kullanamamıştır”

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ: BAŞVURSA OYUNU KULLANIRDI

hurriyet.com.tr'ye bilgi veren nüfus müdürlüğü yetkilileri ise Kılıçdaroğlu'nun bugün başvursa dahi işlemlerini halledip oyunu kullanabileceğini belirtti.

GENEL SEKRETER SAV: GENEL BAŞKANIMIZ PEK HOŞ OLMAYAN BİR MUAMELEYE MUHATAP TUTULDU

Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanmadığı hatırlatılarak, bir kasıt olduğunu düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine, “Onu bilmiyorum, o sonradan ortaya çıkar ama elbette pek hoş olmayan bir muameleye muhatap tutulduğu anlaşılıyor Genel Başkanımızın” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun nerede olduğunun sorulması üzerine ise Sav, bunu kendisinin de bilmediğini, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun istirahatte olduğunu söyledi.

BABUŞÇU: BİLGİLERİNİ GÜNCELLESEYDİ HAKKINI KULLANMIŞ OLURDU

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, “Sayın Kılıçdaroğlu, miting meydanlarında demogojik laf ebeliği yapmasa da kendi seçmen bilgilerini güncelleseydi, en azından bu süreçte demokratik haklarını kullanmış olacaktı. Malesef bunu kullanamamış oldu" dedi.

GÜRSEL TEKİN: HATA BENİM

MYK üyesi Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, referandumda oy kullanamaması ile ilgili olarak, “Eksik bizde, başta bende, özür diliyorum” dedi.

Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanamaması ile ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti:

“Ben bugün hiçbir bilgi alamadım ama şunu çok iyi biliyorum. Yerel seçimlerde İstanbul Kağıthane'de oy kullanmıştı, yine orada kullanması gerekiyordu ama burada bir yasal değişiklikleri olmuş onu tam bilmiyorum. Ama siz de takdir edersiniz ki Sayın Kılıçdaroğlu bir kongreden çıktı, sonra da çizmelerini giydi, Türkiye'yi dolaştı. 'Nerede oy kullanacağım, kağıdım geldi mi gelmedi mi?' diyemezdi. Bu konuda eksik, hata varsa bizlerin var. Başta benim etrafımdaki arkadaşlarımın, bundan dolayı bütün Türkiye'den özür dilemek istiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nun buna zaman ayırabilecek bir durumu söz konusu değildi. Herkesin çok iyi bilmesi gereken şu, Sayın Kılıçdaroğlu çok hassas bir insan bu konularda, yakinen tanıdığım için... Nasıl nasıl kaçırdı bunu doğrusu ben de bilmiyorum. Çünkü buna ayırabilecek zamanı da yoktu, 'Nasıl olsa ben bir önceki seçimde oy kullandığım yerde oyumu kullanırım' diye düşünmüştü. Ama bizler, arkadaşları bu konuda daha hassas davranması gerekiyordu, eksik bizde başta bende, herkesten özür diliyorum.”

TWITTER'DA KILIÇDAROĞLU ESPRİLERİ

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da referandum sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından 'internet geyikleri' dönmeye başladı. İşte bazıları:

''Ben bunu karikatur dergilerine havale ediyorum.

Bir oyla evetçiler kazanırsa, en çok Kılıçdaroğlu üzülür.

BDP’den yeni açıklama: Kılıçdaroğlu’nun boykot edeceğini bilseydik seçim ittifakı yapardık.

Bana memur Kemal deyin, bana vatandaş kemal deyin, bana unutkan Kemal deyiiiin!

Kilicdaroglu oy kullanmaya HAYIR dedi. :)

Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamaması. Espri falan yapmıycam. Böyle komik...

Boykotcular var.Hayırcılar var.Evetciler var.Birde Kilicdaroglu var (Nerede durdugu anlaşılmayan,kendi de bilmeyen)

BDP’den son dakika açıklaması: Kılıçdaroğlu’na oy kullanmaması yönünde herhangi bir baskıda bulunmadık!!!

Türk Siyasal Hayatı seni hiç unutmayacak Kılıçdaroğlu ve aylarca meydanlarda coşan oy sandığına koşamayan genel başkan olarak biz de unutmayacağız..

CHP referandumun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidecekmiş. “Bizim başkan oy veremedi sayılmaz” diyolarmış..

Kemalin dediğini yap yaptığını yapma

Şimdi Recep Bey demez mi, “daha oy kullanmayı bile beceremeyen adam ülke yönetimine talip oluyo” diye… haksız mı yani?

Sayın Kılıçdaroğlu ne yapıp yapın sandığa gidin deyip de,kendin sandığa gidemeyişini hangi mizah dergisine havale edeceksin?

Kılıçdaroğlu ve eşi evdelerdir. eşi elma portakal soyuyordur. KK: Soy da ver hanım. Eşi: Sus bi oy bile veremedin, yok sana elma melma!

Kılıçdaroğlunun oy kullanamamasını CHP Hayır diyerek yalanladı, Kılıçdaroğlu ise bu konuyu arkadaşlarım araştırıyor rapor hazırlanacak, çözeriz dedi.

Acaba Kılıçdaroğlu dünkü maçtan çok etkilenip son salisede oy kullanarak kahraman olacağınımı sanıyo:)

Kılıçdaroğlu'na gelsin bu şarkı: oy oy oy oy oyyy oyy aman!

Akepe nasıl bi partidir ya! Kemalime oy kullandırmadılar.

Kılıçdaroğlu hayırsız çıktı!

Kılıçdaroğlu'nun bu şekilde oy kullanamaması Türk demokrasisinin hali açısından da çok üzücü..CHP’de birileri hesabını verse bari..

İyi güzel de bu Kılıçdaroğlu oy kullanamadığını bugün mü keşfetti? nerde benim seçmen kağıdım demedi mi?

Sen o ka hayır mitingi yap bir hayır’ı esirge, hayır’sız insan.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU.....?

O kadar meydanlarda hayır oyu verin verin dedi.. kendi bile hayır diyemedi :))

Vatandaş listesinde olsun yeter.'' (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2010, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63