Kurtulmuş'dan AK Parti'ye 'sosyal' ateş!

Kurtulmuş'dan AK Parti'ye 'sosyal' ateş!

Kahramanmaraş’a gelerek partisinin aday tanıtım toplantılarına katılan Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, sosyal devletin asgari ücretliden vergi almaması gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş; “Yoksa sosyal devlet, vatandaşına buzdolabı, mercimek ve un dağıtan devlet demek değildir. Sadaka kültürü dediğimiz zaman hükümetteki arkadaşlar bozuluyorlar. Ama sadakayı Ahmet bey, Mehmet beye verir. Devlet, kameraların ve spotların önünde sadaka vermez. Dinimize göre; sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerekir. Devlet, insanlarının yoksulluğa itilmesine müsaade etmez” dedi.

Dün akşamüzeri Kahramanmaraş’a gelen Kurtulmuş, partisinin Batıpark Spor Salonu'nda düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı. Salonu dolduran bayan-bayan partililerin coşkulu tezahüratları ile karşılanan Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada, Hükümet'in IMF ile anlaşma yoluna gitmesini yanlış bulduğunu, dünyayı yönetenlerin IMF'nin kıymeti harbiyesi kalmadığını anladığını savundu.

Kurtulmuş, ''Davos'ta bir kez daha anlaşıldı ki kapitalizmin ve neoliberalizmin sonu gelmiştir. Dünyayı yönetenler, 'başka bir şey söylemek gerekir' dediler. IMF'nin artık kıymeti harbiyesi kalmadı. Ne yazık ki bizimkiler hala IMF ile pazarlık yapmayı düşünüyorlar. IMF'nin Türkiye'ye 8 senedir ne yaptığı belli'' dedi.

Türkiye'de, milletin açlığa ve yoksulluğa mahkûm edildiğini öne süren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Millet yoksullaşmış, millete kömür dağıtıyorlar buğday, un, buzdolabı veriyorlar. Ancak, 'sadaka ekonomisi' dendiği zamanda kızıyorlar. Ben sosyal politika hocasıyım. Biz sadakanın ne manaya geldiğini iyi biliriz. Ancak sadakayı devlet vermez. Sadaka kameraların önünde göstere göstere verilmez. Maalesef millet rencide ediliyor.

Bunlar sosyal devletin ne olduğunu bilmiyor. Vatandaşına un dağıtan, mercimek dağıtan devlete, 'sosyal devlet' demezler. Sosyal devlet vatandaşından asgari ücretliden vergi almayan devlete denir. Sosyal devlet açını, işsizini, kimsesizini bir takım sosyal politikalar uygulayarak kimseye muhtaç hale getirmeyen devlete denir. Kömür pirinç dağıtmanız sosyal devlet olduğunuz anlamına gelmiyor.''

Başbakan Erdoğan ile AK Parti’ye eleştirilen yönelten SP Lideri Kurtulmuş; “Bunlar için deniz bitti. Ya asıllarına yani Milli Görüşe dönecekler ya da bu işi aslına bırakarak gidecekler” dedi.

Konuşmaların ardından, Saadet Partisi’nin Kahramanmaraş merkez Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile diğer ilçe ve belde başkan adayları tanıtıldı. Geceyi Kahramanmaraş’ta geçiren Kurtulmuş, bugün saat 10 sıralarında havayolu ile kentten ayrılarak İstanbul’a gitti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2009, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67