'Kurucu değerlerimizde lüks şatafat yok'

'Kurucu değerlerimizde lüks şatafat yok'

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.


'VIPTorpil' ve KPSS'siz devlet kadrolarına yapılan atamalar konusundaki eleştirilere cevap nieliğinde ifadeler kullanan Başbakan Davutoğlu, "Eşini, dostunu, akrabasını oralara dolduranların bizim aramızda yeri olmayacak. Sahip olduğu kamu görevinin üzerinden herhangi bir şekilde rant elde edenlere bu kapı kapalı oldu, olacak." dedi.


Davutoğlu'nun "Bizim kurucu değerlerimizde lüks şatafat yoktur" mesajı ise akla, altın varaklı bardakları, binlerce liralık klozetleri, milyon dolarlık çevre düzenlemeleri sebebiyle israfın sembolü olarak gösterilen 1.000 odalı Ak-Saray'ı getirdi.


Her siyasi harekette güçten kaynaklanan hataların olabileceğine dikkat çeken Davutoğlu, 7 Haziran'da seçmenin 'Kurucu ilkelerinize geri dönün.' uyarısında bulunduğunu vurguladı. Davutoğlu, bugün öğleden sonra Geçici Seçim Hükümeti kabinesini Saray'a sunacağını söyledi. 


İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:


"KURUCU DEĞERLERİMİZDE LÜKS ŞATAFAT YOK"


Kurucu ilkelerinize geri dönün dedi bizim halkımız. O değerleri yaşatmak hepimizin görevidir. Halka kibirle bakan hiç kimse bu kadro içinde yer alamaz. Bizim kurucu değerlerimizde lüks şatafat yoktur. Hayat standartını siyasete girerek değiştirmiş olanlar bizde yoktur. Tek bir hırka ile dolaşmaya niyet edenlerin bu davada yeri vardır.


"EŞİNİ, DOSTUNU DOLDURANLARIN ARAMIZDA YERİ OLMAYACAK"


Eşini, dostunu, akrabasını oralara dolduranların bizim aramızda yeri olmadı olmayacak. Sahip olduğu kamu görevinin üzerinden herhangi bir şekilde rant elde edenlere bu kapı kapalı oldu, olacak. Erdemliler hareketi olarak 2001'de hangi değerleri öne çıkardıysak onu savunacağız. Bu hareket bir ortak akıl hareketidir demişti cumhurbaşkanımız partiyi kurarken. Hiç kimseyi küçük görmeden, tepeden bakmadan, herkesin beynindeki en küçük fikri dahi ciddiye alarak halkımızla bütünleşerek yürüyecek bir harekettir.


"ZAMANLA GÜÇTEN KAYNAKLANAN HATALAR OLABİLİR"


Her siyasi harekette zamanla güçten kaynaklanan hatalar olabilir. İmtihan dünyası. Bir lüks dünyası, şatafat dünyası haline getirenlere karşı nefsimizle cihat demeye devam edeceğiz. Birbirimize gıybeti dedikoduyu değil, fitne hesaplarının partimize nüfuz etmesine yol açacak yanlış söylemleri değil.


"OPERASYONLARI SEÇİM İÇİN YAPTILAR DİYEN VİCDANSIZLAR ARŞİVLERE BAKSINLAR"


Üçüncü mesajı şuydu halkımızın. Partilerle buluşun konuşun, birlikte hükümet etmenin yollarına bakın. Bakınız sayın Cumhurbaşkanımız erken seçim kararı alana kadar, benim ağzımdan erken seçim istiyoruz diye bir söz çıkmadı. Çünkü biz halka görev veremeyiz. Halka sen yanlış yaptın, hatanı düzelt, benim kadrimi kıymetimi bilemedin, tekrar sandığa gel demedik. Bizi tek başına iktidar yapan halk nasıl doğru yapmışsa, 2015'te tek parti olamamamızla ilgili milli irade doğru yapmıştır. En başından itibaren AK Parti aslında seçime oynuyordu da, hatta bu terör operasyonlarını seçim için yaptılar diyen vicdansızlar var ya, arşivlere baksınlar.


"ORTAYA ÇIKAN TABLO KARŞISINDA BURADAN TALİMAT VERİYORUM"


Ayaklanma çağrılarına karşı kamu düzeni diyoruz. şehit cenazelerine karşı kardeşlik ve barış diyoruz. işte buradan tekrar kongremize ve seçimlere giderken hep beraber, hep birlikte yeni bir siyasi çağrının sözcüsü olmak durumundayız. Bütün teşkilatlarımıza, 7 Haziran'dan sonra ortaya çıkan tablo karşısında, tekrar ayağa kalkma çağrısında bulunuyorum. Gençlik kollarımıza talimat veriyorum, Türkiye'nin her yerinde gençleri barış için kardeşlik için ayağa kaldıracaksınız. Madem ki birileri bizi bölmek, ayrıştırmak, şu gençleri şu gençlerle karşı karşıya getirmek istiyor, gençlik kollarımızın birinci görevi Anadolu Mezopotamya çocuklarını kardeş kılmaktır. Kadın kollarımıza sesleniyorum. Kadınlar barışın da geleceğimizin de en önemli mimarlarıdır. Kadın kollarımızın mensupları tam da gün bugündür. Türkiye'nin her yerine ana yüreği muhabbetini nakşetmekle sorumludurlar. Kongremize giderken, seçime giderken en büyük güç kaynağımız kadınlarımızdır. Belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Şehirler, bizim kültürümüzün en önemli mayasıdır. Şehirlerimizde, şu mahalle Kürtlerin, şu mahalle muhacirlerindir diye şehirlerimizi bölmek isteyenler çıkabilir. Size tek bir oy çıkmamış olsa dahi, her mahalleye gidecek, herkese hizmet edeceksiniz. Tam da bugünlerde hepiniz bütün şehit cenazelerinde bulunacaksınız.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63