Meclis haftaya bütçe maratonuyla başlıyor

Meclis haftaya bütçe maratonuyla başlıyor

Maliye Bakanı Şimşek, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na, 22 Ekim Salı günü sunacak.


TBMM - Coşkun ErgülMeclis, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine başlayacak.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nı, 22 Ekim Salı günü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunacak.


Komisyonda 1 ay sürecek bütçe görüşmeleri, 22 Kasım Cuma günü sona erecek.


Genel Kurul Tam Gün Yasası" için çalışacak


TBMM Genel Kurulu'nda ise "Tam Gün Yasası" ile ilgili torba kanun tasarısı ele alınacak.


Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair torba tasarıya göre, memur, subay, astsubay ve askeri öğrenciler; ofis, büro ve muayenehane açamayacak, vakıf üniversitelerinde çalışamayacak. Ancak memurların insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmaları bu yasaklamanın dışında olacak.


Sağlık personeli, mesai saatleri dışında da hastane ya da sağlık kuruluşuna çağrılabilecek. Yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi olarak istihdam edilebilecek.


Sünnet ameliyatını sadece tabipler yapacak. Bu düzenlemenin yayımı tarihinde sünnetçilik yapanlar, 31 Aralık 2013 tarihine kadar sünnetçilik yapmaya devam edecek. Sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ücretleri yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödenecek.


Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu tutuklama nedenleri arasında sayılacak. Reçete toplayarak haksız kazanç elde eden eczacılar ile hastane önlerinde hastaların reçetelerini alarak ilaç temin etmeye çalışan kişilere para cezası verilecek. Eczaneler toptan satış yapamayacak. İlaçlar internette satılamayacak.


Komisyonlar


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, 23 Ekim Çarşamba günü, alt komisyonlara üye seçimi yapılacak. Almanya, Hollanda ve Belçika Gençlik Dairelerinin Türk kökenli çocuklara yönelik uygulamalarına ilişkin inceleme raporu ile Belçika ve Hollanda Ceza İnfaz Kurumları ve kolluk uygulamaları inceleme raporu da aynı gün ele alınacak.


AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel ile MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya'nın, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerinin ve Müslümanların maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin araştırılmasına ilişkin önerge ise 24 Ekim Perşembe günü, İnsan Hakları Komisyonu'nda görüşülecek. 


TBMM Anayasa Yazım Komisyonu, çalışmalarına devam edecek.(AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 06:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63