'Menderes ile Tayyip bey arasında paralellik var mı?'

'Menderes ile Tayyip bey arasında paralellik var mı?'

Kahramanmaraş’a partisinin ‘Ramazanda Anadolu’yu il il dolaşıyoruz” programı kapsamında gelen Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Demokrat Parti’nin idam edilen Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın icraatları arasında kurulmaya çalışıldığı gibi bir benzerlik olmadığını öne sürdü: “Rahmetli Menderes Kur’an kursu açtı, bu ise 41 tane kilise evi açtı. Arasında bir paralellik var mı sevgili arkadaşlar?” diye soran Haydar Baş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Recep Bey’ sözüne karşılık ise konuşması sırasında ‘Tayyip Bey’ ifadesini kullandı.

Pınarbaşı Hünkâr Tesisleri’nin bahçesinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı iftar yemeğinde bir konuşma yapan Genel Başkan Baş, şunları kaydetti:

SEN KİM, MENDERES KİM YAV?

“Şimdi kalkmış konuşmalarında (Beni Menderes gibi mağdur edecekler, şunu yapacaklar bunu yapacaklar) diyor. Şu kafaya bak. Sen kim Menderes kim yav? Gel size Menderes’i ben anlatayım. Arkadaşlar; Menderes 3 sebepten dolayı ipe götürüldü. Bunun bir tanesi; din ve vicdan hürriyetine o güne kadar yer verilmiyordu. “Tanrı uludur, tanrı uludur, tanrıdan başka yoktur tapacak” diye Türkçe şekliyle okunuyordu ezan. İlk defa Menderes döneminde Rasulullah döneminde okunduğu gibi ezan tekrar okunmaya başlandı. İkincisi; Menderes İmam Hatip okullarını açtı. Menderes Kur’an Kurslarını açtı. Herkese istediği kadar din ve vicdan özgürlüğü verdi. Yetmedi; Menderes yeraltı kaynaklarını Türk Milletine tahsis etti. Üçüncüsü de; Türkiye’de ilk defa rahmetli Menderes sanayi hareketi başlattı. Bu üç sebepten dolayı Menderes’i ipe getirdiler. Şimdi gelelim Sayın Başbakan’a. Sayın Başbakan iktidar olduğu günden bu tarafa Türkiye’nin toprakları dâhil yeraltı kaynaklarını maalesef ecnebi şirketlerine peşkeş çekmiştir. Şimdi soruyorum; Türkiye’nin madenlerini koruyan rahmetlik Menderes ile Türkiye’nin madenlerini peşkeş çeken Sayın Tayyip bey arasında hangi bağ kurabiliyorsunuz. Böyle bir bağ kurabilir misiniz? Ve yine bunların döneminde tam 41 tane kilise evi açıldı. Batı dünyasının isteği üzerine 41 tane kilise evi açtı. Rahmetli Menderes Kur’an kursu açtı, bu 41 tane kilise evi açtı. Arasında bir paralellik var mı sevgili arkadaşlar? Şimdi (Ben de Menderes gibi mağdur olacağım) deme rollerine yatan bu arkadaşa 12 Eylül’de ne diyeceksiniz? Hayır. Vallah da billah ta Hayır demeniz şarttır.”

PKK EĞER BENİMLE AYNI SAFTA OLSA NAMAZA BAŞLAR

“Sakın bunların gözyaşları dökmesine aldanmayın. Bunların döktüğü gözyaşı timsah gözyaşıdır. Bir tane Hüseyin Gülerce benim hakkımda yazı yazıyormuş: Diyor ki; Haydar hoca ile PKK aynı safta. PKK da Hayır diyor, Haydar hoca da Hayır diyor. Hadi ordan be terbiyesiz seni. Kurban ettim Haydar hocaya. Şu anda PKK’nın bu noktaya gelmesi zor, belki de imkânsız. Çünkü PKK’nın yuları Amerika’nın elinde, Avrupa Birliği’nin elinde. Öyle değil mi? Şimdi Avrupa Birliği ile Amerika ile olan Haydar Hoca ‘Evet’ der mi? Ha bu kime dese dese Evet der. İktidara Evet der. Onlar gizli bir şekilde el altından Evet hususunda çalışmaları var. Sakın ha; PKK buna Hayır diyormuş; hepsi bunların kandırmaca. Ama PKK da, hangi parti olursa olsun; Evet demiş olsa bile şu anda yapılan kamuoyu yoklamalarına göre; Hayır tam yüzde 8 önde. Onun için bunların etekleri tutuştu. Eee; Haydar Hoca ile PKK aynı safta. Ulan keşke benim safımda olsalar namaza başlarlar oğlum. Öyle değil mi sevgili Maraşlılar. Şimdi (Kıratın yanından giden ya huyundan ya suyundan) demişler. Yani şimdi PKK benimle olacak; inşallah dua edin. O zaman gözyaşı duracak. Kan duracak. Kardeşlik dönemi başlayacak. Ama şu anda ip, yular maalesef AKP’nin, ABD’nin AB’nin elinde. Yani PKK bunlarla beraber. İnşallah onlar da nadim (pişman) olur, bu milletle beraber olur.”

REFERANDUM ELBETTE HÜKÜMETİN GÜVEN OYLAMASIDIR

12 Eylül’de yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylamasının hükümetin güven oylaması olduğunu da öne süren Genel Başkan Haydar Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi iktidar diyor ki; bu bir güven oylaması değildir. Seni gidi beni bilmez. Bu nedir; tabi güven oylamasıdır. Gel bakalım buraya. Benim şimdi sana dediklerime cevap ver bakalım: Bir; bu iktidarın döneminde memleketimizin, topraklarımızın yüzde 20’si ecnebilere satılarak elimizden çıkmıştır. Onun için bu anayasa ne diyeceğiz sevgili arkadaşlar; Hayır. Yer altı kaynaklarımız 350 tane yabancı firmaya peşkeş çekilmiştir. Bu sebepe bu anayasa ne diyeceğiz; hayır. Üç; bu iktidar döneminde borçlarımız tam 3 katı artmış. 680 milyar dolara yükselmiş. Şimdi bu anayasa değişikliğine ne diyeceğiz, Hayır. Ben de onun için Hayır diyeceğiz diyorum. Bu iktidar döneminde AB’ye gireceğiz vaadi ile beraber vermedikleri taviz bırakmadılar.”

PKK’NIN DOSTU AK PARTİSİ Mİ, HAYDAR HOCA MI?

“Bu iktidar döneminde iç politikamız AB’nin, dış politikamız ABD’nin. Maliye politikamızı İMF’ye teslim ederek; memleketimizi tutsak ettiler. Onun için bu iktidarın gidişatına 12 Eylül’de hep birlikte Hayır diyeceğiz. Osman Baydemir ne diyor: Biz Türk bayrağının yanında bir de Kürt bayrağını asalım. Yani Federal yapıya gidelim. Osman Baydemir’i bu kadar arsızca konuşturan AK Partisi iktidarına 12 Eylül’de ne diyeceğiz, hayır. O halde şimdi size soruyorum: PKK’nın dostu AK Partisi mi, Haydar Hoca mı?”

YABANCI MEMLEKETLERİN ETLERİNİ GETİRİYOR

“Bu iktidar hayvancılığı da bitirmiştir. Hayvan etini artık biz dış ülkelerden ecnebi ülkelerinden ithal ederek kendi sofralarımıza taşıyoruz. Şimdi buna var mısınız 12 Eylül’de Hayır demeye. Benim memleketimin hayvancısı bir tarafta oturuyor; eli böğründe düşünüyor: (Ne yapacağım?) diye kara kara düşünüyor; Sen yabancı şirketlerin, yabancı ülkelerin hayvanlarını alıp getirip memleketimin bu mübarek insanların yedirmeye çalışıyorsun. Hayır; bunu yapamazsın. Onun için sen domuz etinin satışına Evet dedin. Yani domuz eti de gelsin; bu Müslüman millete satılsın. Bunun için mi yaptın bunu? Bugün bir insan kasaba gitse domuz eti istese eğer kasap ona hayır derse; (ben bunu satmıyorum, satmayacağım) derse; hukuk önünde suçlu olur. Bu kanunu çıkartan kim biliyor musunuz: AK Partisi, Sayın Tayyip beyin kabinesi çıkardı. Şimdi bunun için var mısınız bu iktidarın çıkaracağı anayasaya Hayır demeye..”

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın konuşması sırasında yemeğe katılan partili ve davetliler de sık sık ‘Hayır’ diye bağırarak kendisine destek verdi. (www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2010, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63