MHP'den 'Ilıca'ya oy taşındı' iddiası!

MHP'den 'Ilıca'ya oy taşındı' iddiası!

Yerel seçimler öncesinde 30 bin ila 50 bin arasındaki oyların kent merkezinden başka yerlere gittiği yönündeki iddialar gündemde yerini korurken, Kahramanmaraş'ın termal turizm merkezi olan Ilıca Beldesi'ne 300 seçmenin ‘ithal’ edildiği iddia edildi. MHP Kahramanmaraş Merkez İlçe Teşkilatı bu 300 seçmenin oyunun iptali için İl Seçim Kurulu'na başvuruyor.

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için geriye sayım sürerken; Kahramanmaraş Merkez İlçe'ye bağlı Ilıca Beldesi'nde ‘ithal oy’ iddiası ortaya atıldı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri'nde 7 sandıkta bin 807seçmenden bin 694'ünün oy kullandığı Ilıca'da; son yapılan 2004 seçimlerinde 2 bin 408 seçmen bulunuyordu. Bu oyların bin 279'unu alan AK Parti seçimi kazanırken, 29 Mart'ta yapılacak seçimler için 5 Ocak'ta askıya çıkartılan seçmen kütükleri yeni bir tartışma başlattı.

Kahramanmaraş'ın bu güzel ve turizm merkezi Ilıca Kasabası da bu tartışmalardan nasibini aldı.

MHP'li belediye başkan adayı Hasan Saim Arslan, yaptığı çalışma sonucunda 300 kişinin dışardan getirilerek seçmen yazdırıldığını tespit ettiklerini öne sürdü. Ortalama olarak bin 800 seçmenin bulunduğu bir beldede dışardan getirilen ya da gelen 300 seçmenin seçim kazanmak için önemli bir basamak olduğu belirtiliyor. MHP'nin Ilıca Belediye Başkanı Adayı Arslan, beldede 300 oyun dışardan getirildiğini iddia ederek, iddiaya sebep olan belgelerle birlikte bu kişilerin oylarının iptali için İl Seçim Kuruluna başvurarak iptal ettireceklerini söyledi.

Seçimler nedeniyle dışardan gelen oylar haricinde Ilıca Beldesi'nin bin 800 civarında oyu olduğunu söyleyen MHP Adayı Arslan bu oyların kasaba seçimini büyük oranda etkilediğini öne sürdü.

Hasan Saim Arslan, yaptığı açıklamada; “Ilıca konumu itibari ile yaz sezonları büyük misafir alan bir yer. Bu büyük potansiyeli sistemli bir çalışma ile kazanca dönüştürmeye çalışacağız. Elbette ki bizim de hatalarımız olacaktır ama biz düşünerek, tartışarak Ilıca Kasabasını hak ettiği yere getirmeye çalışacağız. Burada ki tek sorun Ilıca kasabası olarak dışarıdan gelen oyların seçime etki edip, kendi seçim kaderimizi kendimiz belirlememizdir” dedi.

Ilıca'nın elinde bulundurduğu termal kaynaklara ve doğal güzelliliklere rağmen hak ettiği yerde olmadığı görüşünü savunan MHP Adayı Arslan, Ilıca'nın bu seçimde kendi seçimini kendisi yapması için dışarıdan yazılan oyların iptal ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Her bir oyun büyük önem taşıdığını söyleyen Arslan, yaptıkları araştırma ve inceleme sonucunda dışardan gelen seçmenlerin Ilıca Beldesi'nde şu anda kapalı pansiyonlarda yazılıp da Kahramanmaraş Merkez İlçe'de ikamet ettiklerini ispatladığını söyledi. Arslan, bu durumun su ve elektrik faturalarından elde edilen bilgilere göre tespit edildiğini belirterek, "Bizim gayretimiz Ilıca'da adaletli bir seçime gitmektir" dedi.

Öte yandan; Ilıca’da yıllardır taşıma oylarla seçim kazanıldığına dikkat çeken MHP’liler, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonrasında yaklaşık 700 seçmenin iptal edildiğini dile getirdi.

Halen askı süresinde bulunan seçmen kütüklerine, Yüksek Seçim Kurulu'nun 140/1 genelgesine göre siyasi partilerin yetkili isimleri ile seçmenin kendisi bizzat itirazda bulunabiliyor.

Seçmen kütükleri 30 Ocak'ta askıdan indirilecek ve itirazlar 5 Şubat'a kadar yapılabilecek. Seçmen kütükleri, seçim takvimine göre 10 Şubat 2009 tarihinde kesinleşecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2009, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63