MHP, Doğukent'te yaşanan sıkıntılara dikkat çekti!..

MHP, Doğukent'te yaşanan sıkıntılara dikkat çekti!..

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan, Kahramanmaraş Belediyesi öncülünde kurulan ve inşaatına 1998 yılında başlanan Doğukent’te konutlarının tamamının halen bitirilememesi nedeni ile sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek; “Bugüne kadar Doğukent’te ne kadar para toplanıldığı ve bunların nereye harcandığı kimlere ne gibi maaş, ücret ödemeleri yapıldığı gibi konuların şeffaflık ilkesi gereğinde kamuoyuyla paylaşılması elzemdir. Oradaki vatandaşlarımız evlerinin ne zaman ve nasıl biteceğini bilememektedirler” diye konuştu.

Parti binasında bugün sabah saat 10’da İl Başkanı Nureddin Demircioğlu ile birlikte basın karşısına çıkan Başkan Özkan, yerel ve ulusal gündemdeki konular hakkında görüşlerini açıkladı. Ekonomi, terör, işsizlik, esnaf, sanatkar ve sanayicini durumu, eğitim-öğretim, sağlık, yatırım, ekmek, TEDAŞ ve başörtüsü gibi gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda son günlerin önemli meselelerinden Doğukent Konut Yapı Kooperatifi üyelerinin sıkıntıları da ele alındı.

İl Başkanı Demircioğlu, konu hakkında şunları söyledi: “1998 yılından bu yana ne kadar para toplandı, bunlar nereye harcandı? Bugüne kadar bankalara yatan paraları hangi bankalara yatırıp ne kadar faiz geliri elde edildi? Faiz almadılar ise neden almadılar? Kimlere huzur hakkı ve maaş gibi ödemeler yapıldı? Zamanında kredi konusu gündeme getirilip talep edilmesi düşünüldüğünde buna pek sıcak bakmayan kooperatif yönetimi bugün ne değişti de krediyi alternatif çözüm önerileri içine aldı? Bunların kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.”

ÖZKAN: NE OLDU DA YÖNETİM KREDİYE SICAK BAKMAYA BAŞLADI?

MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan ise Doğukent hakkında şunları kaydetti:

“1998 yılında yapımına başlanan ve 5 bin üyeyle 5 yılda bitirilmesi planlanan Doğukent Yapı Kooperatifi’nin bugün gelinen noktadaki durumunu paylaşmak istiyorum. Doğukent Kooperatifi’nde inşaat 1998’de başladı. Başlangıçta 5 bin üyeli olması ve 5 yılda bitirilmesi planlanmıştı. Yıl 2008 ve aradan tamı tamına 10 yıl geçmesine rağmen ve üye sayısı yaklaşık 3 binde dondurulmasına rağmen üyelerin tamamının daireleri henüz bitirilmiş değil. Bu arada; olağanüstü güvenlik şartları olmadıktan sonra açık havada kongre yapılamaz. Oysa Doğukent Yapı Kooperatifi geçen günlerde açık havada bir kongre yaptı. Ve bu kongre iptal oldu ve ikincisini yapacak. Bugüne kadar Doğukent’te ne kadar para toplanmıştır ve bu paralar nerelere harcanmıştır. Yönetim kurulu faiz almadıklarını deklare ediyor. Oysa bu paralar bankalara yatıyor. Bu bankalardan faiz alınıyorsa bu faizler nerelere harcanmıştır. Bunun kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Eğer faiz almadılarsa bankaya yatan paradan neden faiz almamışlardır. Niye ilgili bankaya ne karşılığı kazanç sağlamışlardır. Bunun açıklanması gerekmektedir. Kur’ada daire çıkan üyelerden, ilginç bir isim altında yani (erken teslim avantaj bedeli) diye paralar alınmış ve bu alınan paralar üyenin toplam borcundan düşülmeyerek çevre düzenlemesi için harcanıldığı beyan edilmiştir. Bugüne kadar Doğukent’te toplanan ve harcanan paraların hesabının kamuoyuyla paylaşılması elzemdir. Oradaki vatandaşlarımız, evlerinin ne zaman biteceğini ve nasıl biteceğini bilememektedirler. Bugüne kadar A ve B tipi konutlardan aynı miktarda aidatlar toplanmıştır. Bu kanuna aykırıdır. 2 tip ayrı konuttan 2 ayrı ücret toplanması gerekmektedir. Oysa bunlar eşit aidat toplamıştır. O zamanlar basında dile getirildiği ve birçok üyenin istediği (kredi kullanalım bir an önce bitsin) yaklaşımına kesinlikle karşı çıkan Doğukent yönetimi, bugün geldiğimiz noktada; sundukları bitirme projeleri içinde kredi kullanımına sıcak baktıkları görülmektedir. Bu konuda yönetime yetki verilmesi, 22 Haziran’da yapılacak olan kongrenin gündem maddeleri arasına konmuştur. Acaba ne değişmiştir ki Doğukent yönetimi artık krediye sıcak bakmaktadır. Bu bizlerin kafamızda soru işareti bırakmaktadır. Soruları uzatmak bir hayli mümkün. Kahramanmaraş Belediyesi öncülüğünde kurulan Doğukent'in yönetiminden bu konularda kamuoyuna açıklamalarda bulunmasını istiyor ve bekliyoruz. Bu önemli konunun peşini bırakmayacağız..”

MHP'nin basın toplantısında bazı parti yöneticileri de hazır bulundu. (Ajans 46 - www.kanal46.tv)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2008, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
yalçın
yalçın - 13 yıl Önce

Bu saadet ve saltanat zinciri artık kırılmalı ve birileri hesap vermeli. bununla ilgili üyeleri mağdur edenlere gerekkirse toplu tazminat davası açalım ve geçen süre zarfındaki kayıplarımızı tahsil edelim. Bunlar nede olsa üyeler her dediğimizi kabul ediyor boş verin tavuk gibi insanları yoluyorlar aidatları artırırsak şu kadarsürede biter artmassa böyle bitmez v.s. Bu insanlar boğazlarından kısıp aidat ödüyorlar ayrıca birde kira ödüyorlar. bunlar beceriksiz ve basiretsizler bunlar başarısız olmuşlardır ve cezalarını çekmeleri gerekir. MHP il başkanlığı bunun peşini bırakmasın Boğaziçi ve Esentepedede aynı durum sözkonusudur.. Adaletsizlikler diz boyudur. Yeter artık bıktık artık aidat ödemekten önümüzü görememektenj.

SIRADAKİ HABER

banner66