MHP İl ve Merkez İlçe fesih mi edilecek?

MHP İl ve Merkez İlçe fesih mi edilecek?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş teşkilatında il kongresinden bu yana sular bir türlü durulmuyor, il ve merkez ilçe teşkilatı arasındaki soğuk savaş bütün hızıyla devam ediyor.

MHP’de İl Başkanı Mustafa Bastırmacı ile Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan arasında adeta “kan davası”na dönüşen ve küskünlük, hizip içeren soğuk savaştan hangisi galip çıkacak?

MHP Genel Merkezi, “kangren” haline gelen bu yaraya mutlaka bir neşter atarak her iki yönetimi de fesih mi edecek?

Bütün bu soruların yanıtını Yener Atlı, Maraş Gündem'deki Politika Caddesi köşesinde şöyle yazdı:

MHP İL VE İLÇE ARASINDAKİ SOĞUK SAVAŞ

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş teşkilatında il kongresinden bu yana sular bir türlü durulmuyor, il ve merkez ilçe teşkilatı arasındaki soğuk savaş bütün hızıyla devam ediyor.

Hatırlatmak da fayda var. Soğuk savaşın ilk başlangıcı, il kongresi sürecinde olmuştu. Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan ve milletvekili M. Akif Paksoy, il başkanlığı kongresinde kendi siyaset stratejisine yakın olacak kişiyi destekleyerek açık taraf olmuşlardı.

Ancak MHP delegesi kongrede, ilçe başkanı ile milletvekilinin ortak çıkardığı adayı “dayatma” olarak algıladı ve karşısındaki adayı yani Mustafa Bastırmacı’yı tercih ederek mührü teslim etti.

***

Benzeri durumlar bütün siyasi partilerde olabilir ancak genellikle bu rekabetler, kongre salonunda noktalanır ve kongre sürecindeki rekabetten dolayı hafif kırgınlıklar da olsa “kol kırılır yen içinde kalır” misali parti tabanını da bölmemek adına elele verilerek çalışmaya başlanır.

Yani normal olanı bu ancak MHP’nin hem il hem de merkez ilçe teşkilatı normal olanı değil, anormali tercih ederek kongre sürecindeki rekabeti “kan davası”na çevirdiler.

İl başkanlığı devir teslim töreninde partinin bütün yöneticileri parti salonunda hazır olmasına rağmen merkez ilçe başkanı Ömer Özkan bu toplantıyı bir anlamda protesto ederek katılmadı. Ve Özkan üstelik o anda parti binasında ve odasında oturuyordu!

***

Hakkı teslim etmek gerekirse milletvekili Paksoy, mağlubiyet travmasını çabuk atlattı ve il başkanı Bastırmacı’nın yaptığı bütün toplantılarda onun yanında yer aldı, almaya da devam ediyor. Paksoy’la birebir yaptığım görüşmelerde, bu durumdan son derece rahatsız olduğunu da beyan ediyor.

Bizde uzun zamandır bu konuyu Politika Caddesi’ne girdirmemeye özen gösterdik. Fakat bu konu yani il ve merkez ilçe başkanının bu kan davasına dönüşen durumu, parti tabanını da iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı.

İki başkan da birbirlerinin toplantılarına katılmamakla birlikte geçtiğimiz günlerde Ankara’daki parti okulunun düzenlediği toplantılarda bile aynı otelde kalmalarına rağmen bir kez dahi selamlaşmaktan dahi imtina ettiler.

SOĞUK SAVAŞIN GALİBİ KİM OLUR?

PEKİ bu durumun sonu nereye varır ya da bu soğuk savaşın galibi kim olur?

1983’den bugüne kadar bütün siyasi partilerde birçok il başkanı, birçok ilçe başkanı gördük. Hiçbir parti de rekabet bu denli bir kan davasına dönüşmüş olmasa da benzeri hiziplere, kavgalara da şahit olduk.

Eğer birazcık tecrübe edinmişsek bu soğuk savaşın sonu iki tarafında aynı anda mağlubiyetiyle sonuçlanacaktır!

MHP Genel Merkezi, “kangren” haline gelen bu yaraya mutlaka bir neşter atacak ve iki yönetimi de eşzamanlı olarak feshedecektir!

Çünkü MHP’nin parti ahlâkı da, parti disiplini de bunu gerektiriyor! Zira Ankara kulislerinden edindiğimiz gayrıresmi bilgilere göre bu konu genel merkez tarafından haziran sonunda ele alınacak.

***

Buraya kadar tamam… Peki iki yönetim de fesholursa milletvekilinin durumu ne olur?

Bu durumda en kârlı çıkacak olan kişi, yine milletvekili Paksoy olacaktır zira genel merkez yönetimi yeni atayacağı teşkilat üyelerini mutlaka onunla istişare ederek belirleyecektir.

Yeni atanacak yönetimde, mutlaka milletvekili ile iyi ilişkiler kuracaktır ve bu durum otomatikmen Paksoy’a yeni bir kadro sağlamış olacaktır. Yalnız bu noktada unutulmaması gereken bir nokta var! Vekil şu anda her ne kadar birlik beraberlik adına il başkanı ile de hareket ediyor olsa da böyle bir fesih durumunda Özkan’ın ekibiyle beraber hareket edecektir.

Çok da üzülerek belirtmem gerekirse bu durumda, bu işten en büyük yarayı yine benim çok sevdiğim il başkanı Mustafa Bastırmacı alır. Çünkü zaten Ömer Özkan’ın kaybedeceği bir şey yok zira önünde istediği zaman gideceği bir vatani görevi var. Bütünlük sağlanmazsa gemileri yakar, feshi gerçekleştirir ve askere gider!

SON SÖZ: Bilinmelidir ki, Mustafa Bastırmacı da, Ömer Özkan da aslında sadece MHP için değil, Kahramanmaraş siyaseti için bir şanstır. Her ikisi de beyefendi, saygılı ve kibar insanlar.

Herşeye rağmen kendi iplerini çekmek istemiyorlarsa bugünden tezi yok elele vermelidirler. Zira kendi kurtuluşları da buna bağlı! YENER ATLI / MARAŞ GÜNDEM sitesinden alınmıştır.


Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 21:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat Yıldız
Kürşat Yıldız - 11 yıl Önce

O kutsal görevde çok bile kaldılar. Orası sorun üretme yeri değil çözüm üreten yerdir herkes haddini bilsin. Rahmetli Başbuğun kemiklerini daha fazla sızlatmadan vede genel merkezin müdahalesine gerek kalmadan derhal ....orayı terketmeleri en hayırlısı olacaktır. Bir Başbuğunu bile anmasını bilmeyenlerin eline kalmaması lazımdır.

erkan
erkan - 11 yıl Önce

Koskoca MHP il başkanının beceriksizce yönetimi yüzünden ne hallere düştü.Odasında Şeyh Edebalının sözleri asılı ama sadece orda asılı hiç okumamış,il yönetimini bile birbirine düşürdü oysa ne hevesle seçilmişlerdi,Tüm ilçelerde bir soğukluk bir sevgisizlik bir güvensizlik daha nereye kadar gidecek bu böyle,heralde Mhp tarihine en az sürede görev yapan başkan olarak geçecek.Bence çıkmalı kamuoyunun önüne derhal istifa etmeli ilçe başkanının da böyle bir hadisede partinin önünü açmak için onunla beraber istifa edeceğini biliyoruz.Belki bu zamana kadar bir araya gelmediler ama bu noktada bir araya gelirler kimbilir.

SIRADAKİ HABER

banner66