MHP iş kazaları için Meclis araştırması istedi

MHP iş kazaları için Meclis araştırması istedi

MHP, iş kazalarının nedenlerinin ortaya çıkarılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması istedi.


MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinde, Türkiye'nin ölümlü iş kazaları sayısında Avrupa'da birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci olduğu ifade edildi. 


Önergenin gerekçesinde, SGK istatistiklerine göre Türkiye'de her gün ortalama 208 iş kazası yaşandığı, bu kazalar nedeniyle günde 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 6 kişinin iş göremez hale geldiği belirtildi.


SGK verilerine göre 2012 yılındaki iş kazalarının 8 bin 828'inin kömür ve linyit çıkarılması işkolunda yaşandığı anlatılan gerekçede, iş sağlığı ve güvenliğine gereken önemin verilmemesi halinde sorunların kendini üretim kaybı, iş kazaları, meslek hastalıkları, sakat kalmalar ve ölüm şeklinde gösterdiği kaydedildi. 


Çalışanların tamamının iş sağlığı ve güvenliğinin koruyucu şemsiyesi altına alınması, iş kazalarının, ölümlerin ve meslek hastalıklarının önlenmesi için acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiği vurgulanan gerekçede, Türkiye'nin başta Uluslararası Maden Güvencesi Anlaşması ve ILO’nun iş kazalarının önlenmesine ilişkin 176 numaralı sözleşmesi olmak üzere ilgili uluslararası anlaşmaları gündemine alması gerektiği ifade edildi. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63