MHP'li Osman Durmuş Kahramanmaraş'ta

MHP'li Osman Durmuş Kahramanmaraş'ta

Eski Sağlık Bakanı ve MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş Kahramanmaraş’a geldi.

MHP’nin seçim bürosu açılışını gerçekleştirmek üzere kente gelen Durmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Durmuş, Adalet mekanizmasının herkes için geçerli olduğunu belirttiği konuşmasında; “Senden benden ayrıştırmasını asla doğru bulmuyorum” dedi.

Basın-yayın organlarının, muhalefetin haberlerini vermemesi yönünde baskı altına alınamayacağını kaydeden Durmuş, gazetecilerin sorularını üzerine şu açıklamalarda bulundu:

“Siyasetçi seçimi almak ister doğaldır. Ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ‘Ben Diyarbakır’ı istiyorum, ben İzmir’i istiyorum, ben Tunceli’yi istiyorum’ diye bir kamplaşma zeminine girerse, muhalefet haberleşme araçlarından uzaklaşırsa, onların haberlerini verenler baskı altına alınırsa kamplaşmayı bizzat başbakan başlatıyor demektir.

Türkiye geçmişte bunları gördü, adalet mekanizmasında ‘ne yani, MHP’lileri mi atayacağız’ diyen bakanlarda gördü. Polis teşkilatındaki ikiye bölünmeleri de gördü. Siz adalet mekanizmasında şüphe uyandıracak davranışlara girerseniz, dün Cemil Çiçek, ‘Ben adaalet mekanizmasına hakimlere ve savcılara güvenmiyorum’ diyordu. Şimdi atama ve nakillerden sonra hakimlere güvenir hale gelmişlerse birileri bu mekanizmayı ayrıştırır. Ben adalet mekanizmasını senden benden ayrışmasını asla doğru bulmuyorum. Adalet hepimiz için geçerlidir. İktidarlar içinde muhalefetler içinde geçerlidir. Hakimler adalet dağıtacak. Birileri de hakimler üzerinden senden benden baskı kurmayacak. Türkiye’de çok namuslu çok dürüst karar veren hâkimler var. Onlarda olmasa demokrasi elimizden gider.”

Durmuş bir soru üzerine telefon dinlemelerini ise ‘acı ayıp’ olarak niteleyerek şöyle konuştu:

“Bir diğer acı ayıp olan şey şu: Türkiye de istenildiğinde dinlenmeyen kimse yok. Haberleşme hürriyeti temel hak ve özgürlüktür. Bir siyasetçi ve iktidar herkesi dinletiyorsa, temel hak ve özgürlüklere saldırıyor demektir. İnsanlık suçu, insanlık ayıbı yapıyordur.”

Tunceli’de yapılan yardımlara ilişkin de açıklamalarda bulunan Durmuş sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi valiler gündüz olmasa bile gece gizli gizli bu dağıtımı yaparsa, Hükümetin valisi mi olur devletin valisi mi olur? Bunlar yanlış şeyler bu yol çıkmaz yol. Vatandaşın hür iradesine el koymayacaksın. Namusluca içişleri bakanını mı değiştiriyorsun, ulaştırma bakanını mı değiştiriyorsun değiştir. Seçim zamanı vatandaş sandığa gidecek, canı kimi istiyorsa, içinden ne geliyorsa oyunu kullanacak. Sandığa atılacak oy da sayım sırasında çizelgelere geçirilirken, hileyle dalavereyle bilgisayar ortamında değiştirilmeyecek. Halk, millet, kendi seçtiğiyle idare edilecek” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2009, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63