MİT kanununda değişiklik öngören teklife onay!..

MİT kanununda değişiklik öngören teklife onay!..

TBMM Adalet Komisyonu, MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklif 9 saat süren görüşmenin ardından kabul etti. Teklif perşembe veya cuma günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.


 Komisyonda BDP adına söz alan Hasip Kaplan, “Bahar geliyor. Ben korkuyorum. Baharın gelmesi ölüm demek, çatışma demek, korku demek, cenazelerin gelmesi demek” dedi. BDP'li Milletvekilleri salonun çok küçük olduğunu belirterek salonun değiştirilmesini, görüşmenin başka bir salonda devam edilmesini istedi.

Milletvekillerinin ayakta kaldığını belirten BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Dünyanın 16. büyük ekonomisinin Meclisine bu yakışıyor mu? Meclis mi susturmaya çalışıyorsunuz? Böyle rezalet olur mu?” diye bağırdı.

Bunun üzerine Adalet Komisyonu Başkanı da basın mensuplarının çıkmasını beklediğini, ondan sonra değerlendireceğini belirtti.

Bu sözler üzerine CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, “Görmüyor musun Sayın Başkan? Neyin değerlendirmesini yapacaksın?” diye konuştu.

Bazı Ak Parti milletvekilleri de “Ne bağırıyorsun? Her yerde bağırıyorsun. Susarsan çözüm bulunacak” şeklinde Kaplan'a tepki gösterdi.

KOMİSYON SALONU DEĞİŞİYOR


Başkan Vekili Hakkı Köylü, BDP'nin itirazı üzerine daha geniş bir salon olan KİT Komisyonu'na geçilmesine karar verdi.

CHP'DEN İTİRAZ


Toplantıda usul tartışması yaşandı. CHP 'Bu toplantı yapılamaz' itirazında bulundu. CHP'nin itirazı içtüzüğün 26. maddesine göre Komisyon'un toplanabilmesi için çağrıyı sadece Komisyon Başkanı'nın yapabileceğini yönündeydi.


Komisyona, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yerine Başkanvekili Hakkı Köylü başkanlık ediyor. CHP, çağrının cuma günü yapıldığını ve çağrıyı Komisyon Başkan Vekili Köylü'nün yaptığını belirterek usul itirazında bulundu.


CHP'li Ali Rıza Öztürk, daha önceki bir olayı hatırlattı. Öztürk, geçen dönem TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısını umreye giden başkan yerine başkan vekilinin toplantıya çağırdığını, içtüzüğün 26. maddesine göre başkan vekilinin toplantıya çağrı yapamayacağının anlaşılmasıyla toplantının iptal edildiğini söyledi.


Komisyon Başkan vekili Hakkı Köylü ise, ''Başkan resmi olarak görevinde değilse başkan vekili onun bütün yetkilerine haizdir'' dedi. CHP'li vekiller Köylü'nün sözlerine 'Bu içtüzükte nerede yazıyor?' diye itirazda bulundu.


MHP’LİLER MİT'İ AĞIR ELEŞTİRDİ


Komisyonda MİT’e dönük en sert eleştirileri MHP’liler yöneltti. MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve emekliler için “Savcının eline geçse tutuklayacak bunları” deyince teklif sahibi AK Partili Recep Özel “Nereden biliyorsun” diye itiraz etti. Adan “Gitsin teslim olsun.  Suç işlediğini Başbakan Yardımcısı açıklıyor” dedi.

 OKTAY VURAL: TÜYLER ÜRPERTİCİ


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Bu basit bir şekilde parmak çoğunluğuyla karar vereceğiniz bir konu değil. Ne yapıyoruz, nereye gidiyoruz? Bu teklifle nelerin üstü örtülmek isteniyor? Bunun anayasal düzene etkileri ne olacaktır? Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü üzerine pazarlıklar yapılmıştır. Bu teklifle, atfedilen nitelemelerin doğru olduğu kanaati oluşmaktadır. Sayın Bozdağ diyor ki; su yok, vazife var. Bu tüyler ürperticidir. O görevlendirme emrini gerekirse kapalı oturum yapalım, açıklasınlar. Suçları örtmek için kanun çıkarıyorsak bu devleti nasıl yöneteceğiz? Bizler hukukun üstünlüğüne yemin ettik. Hukukun üstünlüğü gitti üstünlerin hukukuna kılıf arıyoruz. Bundan sonra Türkiye’de her taşın altında her faili meçhulde devletin ilgili kurumlarının yer aldığı kanaati oluşur” dedi.


KAPLAN'DAN SORU
BDP'li Kaplan, ''Benim özel yetkili mahkemelerle ilgili teklifim var, teklifimi nereye uçurdunuz?'' dedi.

TAKIM ELBİSESİNE İDDİA


CHP'li Öztürk, MİT teklifini veren AK Partili Recep Özel'le takım elbisesine iddiaya girdi. Öztürk, 'Takım elbisesine iddiaya girerim. Başkanvekili bu komisyonu toplayamaz' dedi.


Başkanvekili Hakkı Köylü usul tartışmasına son verdiğini söyledi.

KAPLAN: "BAHAR GELİYOR KORKUYORUM"
Komisyonda BDP grubu adına söz alan Hasip Kaplan, bu konuda diyalog, uzlaşı, çözüm yol ve yöntemini Meclis’te bulma çağrısı yaptı. 1999’daki tüm süreci bildiğini belirten Kaplan Öcalan’la yapılan görüşmeye Genelkurmay, Emniyet, Jandarma, İçişleri, Adalet, Milli Savunma Bakanlıkları ile MİT’ten görevlilerin katıldığını söyledi. Kaplan, “Bu diğerlerini kim koruyacak” diye sordu.

Kaplan, “Bahar geliyor. Ben korkuyorum. Baharın gelmesi ölüm demek, çatışma demek, korku demek, cenazelerin gelmesi demek” dedi.

Parti olarak sonuna kadar diyalog ve uzlaşıdan yana olduklarını belirten Kaplan, “Suç işleyerek, cinayet işleyerek kimse barışı sağlayamaz. Yurtlara, otobüslere atılan bombaları gelin ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ kurarak ortaya çıkaralım. Sorunun çözümü konusunda ışık görürsek baharda silahları sustururuz. Görmezsek cenazelerin altına ezileceğiz. İktidarıyla muhalefetiyle…” diye konuştu.

TARHAN: "TEKLİF YASA TEKNİĞİNE AYKIRI"


CHP grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, bugün bir hukuk cinayeti işlendiğini, teklifin gerekçesinin bile olmadığını belirterek, telaş ve panik içinde hazırlandığından yasa tekniğine de aykırı olduğunu söyledi. Tarhan teklifin kişilere özel olduğunu, Başbakan ile kurduğu ve kuracağı yapıları korumak için hazırlandığını belirtti. Tarhan, “Bu teklif Oslo’nun sorgulanmasını engellemek içindir. Gladyo’ya ne görev verilmiştir? Bunun amacı görevi muhalefeti ezmek ve siyaseti dizayn etmektir. Kişilere açıkça suç işleme imkanı tanımaktadır. Bu şekilde Başbakanınız sonsuza kadar şaibeli kalacaktır. Dink cinayetinin de Uludere’nin de failleri sonsuza değin saklanabilecektir. Bu teklif devleti hukukun dışına çıkarır. Biz artık çete devletinde yaşamaktan bıktık” dedi.


İKİNCİ BÜYÜK TARTIŞMA
Ak Parti maddeye geçilmesi için önerge verdi. Buna muhalefet itiraz etti. "Anayasa'ya aykırı bir durumdur oylayamazsınız" diyen muhalefetle ikinci büyük tartışma başladı.
Ancak başkan önergeyi oyladı ve kabul edildi. Görüşmeye verilen 40 dakikalık aradan sonra maddenin görüşülmesine geçildi.

Ak Parti'DEN GEÇİCİ MADDE EKLENMESİ İÇİN ÖNERGE
Komisyonda bir maddelik teklife geçici bir madde eklenmesi için Ak Parti önerge verdi.
"Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle halen devam eden soruşturma ve koğuşturmalar hakkında da 26'ıncı madde hükümleri uygulanır" şeklindeki önerge Komisyon'da kabul  edildi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2012, 00:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67