"Ne yazık ki Türkiye yol ayrımında"

Sp Genel Başkanı Kamalak, "Perde gerisinden ve kapalı kapılar arkasından yürütülen siyaset, bu ülkeyi ya bölünme noktasına getirir ya da daha büyük çatışmalara yol açar. Ne yazık ki Türkiye şu anda tabiri caizse yol ayrımındadır" dedi.ANTALYA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Davutoğlu'nun gerekirse askeri müdahalede de bulunuruz diye bir demecini gördüm. Ben soruyorum. Amaç ne? Irak'a Musul'a askeri müdahale yaptın. Amacın oradaki insanları kurtarmak mı, öldürmek mi?" dedi.


Kemer ilçesinde bir takım ziyaretler gerçekleştiren Kamalak, Huzur Camisi'nde ikindi namazını kıldı. Kamalak, cami çıkışı Diyarbakır Lice'de yaşanan bayrak krizi ve Musul'daki Türk Konsolosluğu baskınıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. 


Kamalak, cami çıkışı yaptığı açıklamasında, bayrak indirme olayını ve Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yapılan baskını şiddetle kınayıp, üzüntüyle karşıladığını söyledi.


Her iki olayın da Türkiye'nin yanlış politikası sonucu kaynaklandığı kanaatinde olduğunu ifade eden Kamalak, "Biz iki sene önce sağlam bir zemine oturmuyorsunuz. Ne söylediğiniz belli değil dedik. Türkiye'nin her bir bireyi, ülkede kanın akmasını istemez" ifadelerini kullandı.


Kamalak, açıklamalarına şöyle devam etti:


"Perde gerisinde ve kapalı kapılar arkasında yürütülen siyaset, bu ülkeyi ya bölünme noktasına getirir ya da daha büyük çatışmalara yol açar. Ne yazık ki Türkiye şu anda tabiri caizse yol ayrımındadır. Dış politikada Ortadoğu'yu Amerika ve Avrupa ülkeleriyle dizayn etmek doğru değildir. Hasmınızla el ele vererek ailede huzur sağlayamazsınız. Ortadoğu'yu karıştıran ve İslam coğrafyasını paramparça eden, hükümetin şu anda işbirliği yaptığı Amerika ve Avrupalı dostlarımızdır. Biz Saadet Partisi olarak bu yolun çıkar yol olmadığı kanaatindeyiz."


Kamalak, dün akşam televizyonda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bir demecinin geçtiğini hatırlatarak, "Davutoğlu'nun gerekirse askeri müdahalede de bulunuruz diye bir demecini gördüm. Ben soruyorum. Amaç ne? Irak'a Musul'a askeri müdahale yaptın. Amacın oradaki insanları kurtarmak mı, öldürmek mi? Oraya yapılacak bir askeri müdahale, kurtarmak istediğimiz insanların hayatına mal olur. Amacımız, öldürmek değil, yaşatmaktır. Bu münasebetle aklı selim devreye girmelidir. Kabadayılıkla devlet yönetilmez. Tehditle bir yere varılmaz" diye konuştu.


Kamalak, Türk Bayrağı'nı indiren şahsın neden vurulmadığı sorusuna ise anormal bir işin normal sonucu olduğunu belirterek, o şahsın oraya gelmemesi gerektiğini kaydetti.


Mustafa Kamalak ve beraberindekiler sonrasında Antalya'ya hareket etti.


Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER