Numan Kurtulmuş; 'Kimlik siyaseti yapılıyor'

Numan Kurtulmuş; 'Kimlik siyaseti yapılıyor'

Halkın Sesi (HAS) Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Türkiye’de kimlik üzerinden siyaset yapılıyor" dedi.

Seçim çalışmaları nedeniyle Nevşehir’den Kayseri’ye gelen HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, Ak Parti’yi millete hesap vermeye davet etti. Hükümetlerin göreve gelmeden önce 12 Eylül anayasası ve demokrasisini değiştirmek için oy istediğini anlatarak şöyle devam etti:

"İktidara gelmeden önce vatandaşa bu vaatlerle gidiyorlar. Ama herşey yerli yerinde duruyor. Soğuk savaşın siyaset ve yöntemlerini terk edip, insanları kamplaşmanın bölerek kimlik üzerinden siyaset yapmamak gerekir. Bizden olanlar, demokratlar, sağcılar bu tarafa, diğerleri öteki tarafa yapılıyor. Bu milleti kimlik üzerinden bölerek değil, değerler üzerinden toparlamak lazımdır."
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kayseri’de Kazancılar Çarşısı ve pastırmacı esnafını da gezerek partisine destek istedi.Yeter, söz halkın!

HAS Parti'nin Nevşehir, Niğde ve Kayseri'deki programlarına katılan Genel Başkan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, siyasi yapıyı halk egemenliğine açmayan siyasetçileri eleştirerek, "demokrasinin önünü tıkıyorlar" diye konuştu. Kurtulmuş, 27 Mayıs İhtilali'nin 51. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "O zaman Merhum Menderes "Yeter söz milletin" demişti. Aradan bu kadar zaman geçti hala söz milletin değil. HAS Parti iktidara geldiğinde egemenliği halka verecektir" dedi.

MİLLET ZALİMLERİ HATIRLAMIYOR
Partisi'nin Niğde mitinginde halka hitap eden HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''1960 ihtilalinin adını, Yassıada komutanının adını hiç hatırlamıyorsunuz. Menderes'i, Polatkan'ı ve Zorlu hatırlanıyor ama o günün muktedir zalimlerini millet hiç hatırlamıyor. Siyasetçinin vazifesi sadece darbelerin yıl dönümlerini hatırlamak olmamalıdır. Eğer darbelerle hesaplaşmak istiyorlarsa 27 Nisan, 12 Mart, 28 Şubat'la da hesaplaşmak zorundadırlar" diye konuştu.

ANADOLU İNSANI KAN AĞLIYOR
"Adaletsiz kalkınmadan, adaletli kalkınmaya geçişi hep birlikte sağlayacağız" diyen Genel Başkanımız Kurtulmuş şöyle devam etti: "Bu milleti öyle bir ekonomik cenderenin içine aldılar ki önce tarımı tasfiye ettiler. Anadolu insanı kan ağlıyor.Kur politikaları nedeniyle de sanayi durdu. İnsanlar ekemiyorlar ve ekseler de kar elde edemiyorlar. Has Parti iktidarında tarımsal desteklemeler iki katına çıkarılacak ve ürün bazlı olacak. Üretimin, istihdamın, hakça paylaşımın ve bölüşümün olduğu yeni Türkiye'yi kurmak zorundayız.''

Niğde mitinginde halka hitap eden HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''1960 ihtilalinin adını, Yassıada komutanının adını hiç hatırlamıyorsunuz. Menderes'i, Polatkan'ı ve Zorlu hatırlanıyor ama o günün muktedir zalimlerini millet hiç hatırlamıyor. Siyasetçinin vazifesi sadece darbelerin yıl dönümlerini hatırlamak olmamalıdır. Eğer darbelerle hesaplaşmak istiyorlarsa 27 Nisan, 12 Mart, 28 Şubat'la da hesaplaşmak zorundadırlar. Hiç kimsenin aklının ucundan bile geçiremeyeceği bir şekilde düzenlemelerin yapılması gerekir. Öncelikli olarak Türkiye'de son 9 yıldır iktidarda olan ve sürekli olarak bürokratik oligarşi ve darbecilerle hesaplaştığını söyleyen iktidar, bir türlü adım atmıyor. 12 Eylül ile hesaplaşmak demek, sadece Kenan Paşa'yı yargılamak değildir. Aradan 9 ay geçti hiçbir düzenleme yapılmadı' diye konuştu.'

YETER SÖZ MİLLETİNDİR
Kurtulmuş, şöyle devam etti: ''Bugün Menderes'i yeniden anıyoruz. Yeter söz milletindir. Türkiye'de söz yeterince milletin midir? Halkın mıdır? Bu şehrin kalkınma kararlarını siz mi alırsınız? IMF ve Dünya Bankası söyler siz onların kararlarını alırsınız. İşte HAS Parti diyor ki, 1950 yılında söylenen (yeter söz milletindir) sözünü, söz olmaktan çıkaracağız ve sistemin sahibi bizzat milletin kendisi olacaktır. Adaletsiz kalkınmadan, adaletli kalkınmaya geçişi hep birlikte sağlayacağız. Bu milleti öyle bir ekonomik cenderenin içine aldılar ki önce tarımı tasfiye ettiler. İnsanlar ekemiyorlar ve ekseler de kar elde edemiyorlar. Anguslar olmasaydı kurban kesecek hayvan bile bulamayacaktınız. ASs Parti'nin ekonomi programında tarım ve hayvancılığa büyük önem veriliyor. Tarımsal desteklemeler iki katına çıkarılacak ve ürün bazlı olacak. Anadolu insanı kan ağlıyor. Kur politikaları nedeniyle sanayi durdu. Üretimin, istihdamın, hakça paylaşımın ve bölüşümün olduğu yeni Türkiye'yi kurmak zorundayız.''

ANADOLU İNSANI KAN AĞLIYOR
Numan Kurtulmuş, HAS parti'nin ekonomi programında tarım ve hayvancılığa büyük önem verildiğini kaydederek şu şekilde açıklama yaptı: "Tarımsal desteklemeler iki katına çıkarılacak. Tarımsal destekler ürün bazlı olacaktır. Et Balık Kurumu gibi kurumlar yeniden canlandırılacak ve milletin emrine verilecektir. Birlikler desteklenecek ve güçlendirilecektir. 10 yılda 2.5 milyon esnafımız dükkan kapatmak zorunda kaldı. Anadolu insanı kan ağlıyor. Türkiye'de eski parayla 300 katrilyon liralık mal girdi. Bu mallar girince de esnaf iş yapamaz hale geldi. Türkiye'de kur politikaları nedeniyle sanayi durdu. İşte bütün bunlar üretimin, istihdamın, hakça paylaşımın ve bölüşümün olduğu yeni Türkiye'yi kurmak zorundayız. 75 milyona 54.6 milyar öderken 16 aileden oluşan zadegana ise 620 milyar lira verdiler. Kurt yapmaz bu taksimi kuzulara şah olsa. "

TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYACAĞIZ

İktidara geldiklerinde toplumsal barışı sağlamak için çalışacaklarını, hiçbir yurttaşın öteki sayılmayacağını, herkesin eşit ve özgür yurttaşlar olacağını dile getiren Kurtulmuş, ''AK Parti'nin hayali İstanbul'u Manhattan yapmaktır. Bizim hayalimiz ise Nevşehir'de, Niğde'de çalışan işsiz kardeşimle, Hakkari'deki çoban kardeşimin hepsinin eşit ve özgür yurttaşlar olduğu bir Türkiye'yi kurmaktır'' dedi. Seçime 15 parti girdiğini ama sadece 3 partiye yardım yapıldığını, AK Parti'ye 1 milyar lira yardım verildiğini kaydeden Kurtulmuş, kalkınmada haksızlık yapıldığı gibi siyasette de haksızlık yapıldığını belirtti. Kurtulmuş, ''Bizim arkamızda helikopterimiz ve uçağımız yok. Bir tırımız ve bir de otobüsümüz var. Biz partilere devletin yardım etmesine karşı çıkıyoruz. Sizin vergilerinizle birileri neden uçak, helikopter ve lüks arabalar alsınlar. Bu Allah'tan reva mıdır, hak mıdır, adalet midir?'' diye konuştu.

Anayasa Meclisi kurulmalı HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Nevşehir'de Atatürk Bulvarı'nda esnafı ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, Türkiye'nin acilen yeni bir anayasa yapması gerektiğine dikkat çekerek: ''Anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak durumundadır. Anayasa meclisinin kurulmasını öneriyoruz" dedi. HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Nevşehir'de Atatürk Bulvarı'nda esnafı ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, Türkiye'nin acilen yeni bir anayasa yapması gerektiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: ''Anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak durumundadır. Anayasa meclisinin kurulmasını öneriyoruz. Milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, aslında millet egemenliğini bütünüyle rafa kaldıran, 12 Eylül anayasasının kaldırılıp çöp tenekesine atılmasını, 12 Eylül siyasi sisteminin çöp tenekesine atılmasını öngörüyoruz. Ancak böylece Türkiye'de demokratikleşme olur. Sadece, 27 Mayıs'ı, 28 Şubat'ı kınamakla olmaz. Bunları yapanları kınıyoruz, fakat siyasetin de öyle bir yapı kurması gerekir ki, hiçbir grup ve hiçbir genelkurmay yetkilisinin bir daha askeri ihtilal yapmayı aklının ucundan dahi geçiremeyeceği bir şekilde sistemin demokratikleşmesi lazım. Bu anlamda gerekli değişikliklerinin hepsinin yapılması gerekiyor. İleri demokrasiyi kurmamız gerekir ki, bir daha ihtilalciler, bir daha millete kan kusturmak isteyen kara zihniyetliler kendilerine zemin bulamasınlar, adım atamasınlar. Sorumluluk bütünüyle siyasetin elindedir. Millet siyasilere bu yetkiyi vermiştir. Çoktan yapılmış olmalıydı. Madem geç kalınmıştır, HAS Parti yeni Türkiye'nin yeni sayfasını açıyor.'' Derinkuyu ilçesinde halka hitap eden Kurtulmuş, İşsizliğin önemli bir sorun olduğunu, sürekli arttığını dile getiren Kurtulmuş, esnafın ve çiftçinin de zorluklar altında oluğunu söyledi.


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2011, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67