Numan Kurtulmuş'tan Rus uçağıyla ilgili açıklama!

Numan Kurtulmuş'tan Rus uçağıyla ilgili açıklama!

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde Rusya'ya ait bir savaş uçağının yanlışlıkla Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurması olayını değerlendirerek, “Bizim açımızdan olay bütünüyle aydınlatılmaya çalışılıyor, araştırılıyor. İlk bilgiler, koordine yanlışlığı, yanlış bir koordinasyon. Herhangi bir şekilde maalesef istem dışı medyana gelmiş bir olaydır. Bütünüyle bir kazadır” dedi.


Kurtulmuş çeşitli temaslarda bulunmak üzere öğlen saatlerinde Afyonkarahisar’a geldi. Kentte ilk olarak Vali Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret eden Kurtulmuş burada gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak sorularını yanıtladı. Kurtulmuş bir gazetecinin, “Efendim, El Bab’da Rus savaş uçakları Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurması sonucu şehitlerimiz var. Rusya Devlet Başkanı Putin,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti ve olayın kaza olduğunu belirtti. Olayla ilgili yanlış koordinasyon olduğu yönünde iddialar var, olayla ilgili yeni bir gelişme var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:


"Fırat Kalkanı Operasyonu, Türkiye’nin ulusal güvenliğinin ana unsurlarından birisidir. Türkiye’nin, laf olsun diye Suriye’de herhangi bir yerde toprak el edelim diye bu operasyonu yapmıyor. Hatırlayın, Kilis’e ve diğer şehirlerimize sürekli oradan atılan bombalar, füzeler ve sürekli taciz edilen Türkiye’nin şehirleri vardı. Bir taraftan DEAŞ ve bir taraftan PYD-PKK unsurları sınırdan Türkiye’nin ulusal güvenliğine karşı ciddi tehdit oluşturuyorlardı. Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ana amacı ortaya çıkan bu tehdidin tamamıyla yok edilmesi ve bertaraf edilmesidir. Ayrıca orada bazı unsurlarının, terör örgütlerinin tamamen temizlenerek 5 bin kilometrekarelik bir alanında Türkiye’ye zarar vermeyecek, terörden bütünü ile temizlenmiş bir alan haline gelmesidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63