Perinçek 2 ay önce söylemişti

Perinçek 2 ay önce söylemişti

MKYK krizi, Pelikan Muhtırası derken Başbakan Davutoğlu, istifasına bile izin verilmeden gönderiliyor.


Ama Perinçek bugünlerde 2 ay önce yazmıştı: Davutoğlu 3 günlük "Pelikan Muhtırası" ile hızlanan süreçte dün önemli bir gelişme yaşandı.


Davutoğlu'nun Başbakan-mış gibi davranmasına bile tahammül edemeyen Saray, daha 4-5 ay önce "istikrar" diye milletten oy isteyen ve yüzde 49,5 oyla tek başına iktidara gelen Davutoğlu'na "bırak" dedi.


Gelen bilgilere AKP Mayıs ayı sonunda kongreye gidecek ve yeni bir "emanetçi" bulunacak.


Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur diye bir söz vardır.


Daha AKP'de bu tartışmalar bu kadar hareretlenmemişken, "Biz değil, Erdoğanlar bizim yanımıza geldi" diyen Perinçek, Şubat ayında Nokta Dergisine verdiği röportajda "Davutoğlu için üç günlük" ifadesini kullanmıştı.


"Geçenlerde bir yazı okudum, “Şuan Türkiye’de Davutoğlu’ndan daha güçlü olan Doğu Perinçek’tir” diye.." sorusundaki iddiayı yalanlamayan Perinçek, Başbakan Davutoğlu'ndan daha güçlü olduğunu ima edip şöyle demişti:


"Davutoğlu üç günlük. Biz Türkiye’nin elli yılında varız. Davutoğlu daha yeni..."


Perinçek, "Ama Davutoğlu Başbakan" sorusuna ise "Başbakan olmak, güçlü olmak anlamına gelmiyor" demişti.


Dediği gibi de oldu. 1 Kasım'da yüzde 49,5 oy almasına rağmen, yani bu sefer "atanmamış da seçilmiş" olmasına rağmen koltuğunu koruyamadı ve "Tarafsız" Cumhurbaşkanı tarafından görevini bırakmaya zorlandı...


İşte Perinçek'in 22 Şubat'ta Nokta Dergisine verdiği röportajdan ilgili bölüm;


Geçenlerde bir yazı okudum, “Şuan Türkiye’de Davutoğlu’ndan daha güçlü olan Doğu Perinçek’tir” diye..


Davutoğlu üç günlük. Biz Türkiye’nin elli yılında varız. Davutoğlu daha yeni. Biz nesnel, Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veren bir mücadele yürütüyoruz, gücümüzü de oradan alıyoruz. Türkiye’nin ihtiyaçlarından, mecburiyetlerinden kuvvet alıyoruz. Davutoğlu’nun öyle bir konumu yok.


Ama Başbakan?


Türkiye’de ne başbakanlar görüldü. Damat Ferit Paşa da Başbakandı. Damat Ferit güçlü bir adam mıydı? Başbakan’dı yani Vezir-i Azam’dı. Başbakan olmak güçlü olmak anlamına gelmiyor.


Aktif haber


Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63