PKK Derhal Elini Tetikten Çekmeli

PKK Derhal Elini Tetikten Çekmeli

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli. Hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir."


Brüksel ziyaretini tamamlayana HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah Van'da açıklamalar yaptı. Demirtaş, "PKK derhal elini tetikten çekmeli, hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir." dedi.


Barış Mitingi' için gittiği Van'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, silahların karşılıklı susması ve müzakereye başlanması için çalışılması gerektiğini belirtti ve "HDP olarak müzakerelerin yürütülmesini savunuyoruz" dedi.


Barışa dair adımların bu hafta atılmasını gerektiğini belirten Demirtaş, PKK'ya da çağrıda bulundu. Demirtaş, "Bugün iki tarafa da sesleniyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir" ifadelerini kullandı.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de isim vermeden eleştiren Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Ben şu partiye oy veren şerefsiz desem haşa düşünün ülke ne hale gelir. Biz insanlarımızı seviyoruz. Hangi partiye oy verirse versin her yurttaşımız onurludur, şereflidir. İnsanları oy verdiği partiden dolayı suçlayacak kadar aşağılık bir siyaset yapmayacağız. Bilsem ki barış gelecek bugün bu koltuğu bırakırım. Biz halkımıza verdiğimiz sözü tutacağız."


TAHKİM EDİLMİŞ ATEŞKESE UYACAĞINI AÇIKLAMALI


Demirtaş bu hafta önemli gelişmeler olabileceğini savundu ve baraj altında kalmayı umursamadıklarını söyledi; “Neye dayanarak söylüyorum halkın barış isteğine güvenerek söylüyorum. Annelerden babalardan rica ediyorum, ömrünüzü bu çocuklar için harcıyorsunuz bulunduğunu her yerde sesinizi yükseltin. Halk talimat verirse siyasetçiler onun gereğini yapmak zorunda kalırlar. Barış için elimizden ne geliyorsa gece gündüz bu çabanın içindeyiz. Ak Parti ve MHP diyalog çağrılarımızı Vatan hainliği olarak ilan ediyorlar. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Vatanseverlikleri çakma. Bunlar Çin malı milliyetçilerdir. Dünyanın en çakma milliyetçileri maalesef Türkiye'dedir. Türkiye'nin yüzde 80'i barış istiyor. Biz de barış için çalışacağız. Tek derdimiz oy olsaydı AK Parti'yi geriletmek olsaydı yerimizde otururduk. Savaş politikası AK Parti'yi bitirir. Bizim için önemli olan kanın durmasıdır. Baraj altında da kalabiliriz.”


PKK’YA “DERHAL ELİNİ TETİKTEN ÇEK” ÇAĞRISI


Demirtaş PKK’dan eylemlerine son verme, Hükümet’e ise diyalog beyanı yapma talebinde bulundu ve şunları söyledi;


“Bugün iki tarafa da sesleniyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli. Hükümet bir an evvel diyalog için hazır olduğunu beyan etmelidir. Koalisyon kurulur ya da kurulmaz ama barış acildir. Sayın Davutoğlu bunu sizden talep etmiyoruz bunu yapmaya mecbursunuz. Gerçek iş yapıyoruz sonuç almak istiyoruz. Bekliyoruz, somut adımlar atılsın istiyoruz. Bir HDP'li ve bir MHP'li el ele verip sokağa çıksın. İktidar uğruna Türkiye'yi ateşe atmalarına izin vermeyeceğiz.”


'ÇİN MALI MİLLİYETÇİLER BUNLAR'


"Barış için elimizden ne geliyorsa tüm parti yetkililerimiz milletvekillerimiz gece gündüz bu çaba içerisindeyiz. AKP ve MHP sözcülerine bir bakın ağızlarından bir barış sözcüğü bile duyamazsınız. Her gün cenazeler gelse daha da mutlu olacaklar.


Eğer bu akan kandan rahatsızlarsa müzakere çağrılarımızı vatan haini olarak suçlayarak ifade ediyorlar. Bugün gidelim kandili dümdüz edelim şurada savaşalım diyenler vatansever oluyor biz ülkemizde kan akmasın kardeş kardeşi vurmasın şu silahları susturalım dediğimiz için vatan haini oluyoruz böyle bir saçmalık olabilir mi? Milliyetçilikleri de vatanseverlikleri de çakmadır çakma Çin malı milliyetçiler bunlar.
Türkiye toplumunun yüzde 75, 80'i barış istiyor, silahsız çözüm istiyor. Tek derdimiz oy olsaydı yerimizde otururduk savaş politikası AKP'yi bitirir. Ama biz oy derdinde değiliz biz bu savaşı durduracağız." 


 


Kanal46Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63