PKK kuzu postuna bürünmeye çalışan kurttur

PKK kuzu postuna bürünmeye çalışan kurttur

TBMM Başkanı Çiçek, "PKK kuzu postuna bürünmeye çalışan vahşi bir kurttur. DEAŞ ise hepimizin başının belasıdır, bu beladan birlikte kurtulmamız gerekiyor" dedi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Maalesef bölgemizde DEAŞ'e karşı mücadele verirken, sempati toplamaya çalışan PKK terör örgütü var. Şimdi kuzu postuna bürünmeye çalışıyor ama vahşi bir kurt olduğunu gözden uzak tutmamak gerekiyor. DEAŞ ise hepimizin başının belasıdır, bu beladan birlikte kurtulmamız gerekiyor" dedi.


Çiçek, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ve beraberindeki Irak'lı bakanları kabul etti. 


Bu ziyareti tarihi bir ziyaret olarak değerlendiren Çiçek, "Bölgemizde hepimizin üzüldüğü, canını sıkan, olmaması gereken çok önemli gelişmeler olmaktadır. Bugün yaklaşık 50 Irak'lı kardeşimiz terör saldırısında hayatını kaybetti, Allah'dan rahmet diliyoruz, hepimizin başı sağolsun, acınızı paylaşıyoruz" diye konuştu. 


Çiçek, bu olayların, iki ülkenin ne kadar sıklıkla görüşmesi gerektiğini, terör konusunda işbirliği yapması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade ederek, "Çünkü bu acıları biz de yaşadık, belli bir süredir bir durgunluk olsa bile yaşama potansiyeli her zaman var" diye konuştu. Bölgenin terör olayları ile anıldığına işaret eden Çiçek, şöyle devam etti:


"Ölen insanlar bizim insanlarımız, hepsi Müslüman. Bu olayların ülkelerimize, toplumlarımıza verdiği zarara ilaveten bir de dünyada İslam dini terörle özdeşleriz hale geldi. Dünyada İslam karşıtlığının en önemli delillerinden biri, bu yaşanan terör olayları oluyor. Terörün dini, mezhebi, etkin kökeni ve gerekçesi olamaz, hiç bir şekilde terörü tasvip etmek mümkün değil, bu konuda en keskin tavrı İslam ülkelerinin, bizleri koyması gerekiyor. Bu terör eylemlerinden ve örgütlerinden en evvel sizler, bizler, bu coğrafyada yaşayan insanlar zarar gördüğü gibi İslam da büyük zarar görüyor. Ama maalesef bölgemiz terör örgütlerinin yuvalandığı, eylem koyduğu bir bölge. PKK 30 yıldan beri bizim bakımızdan, terör örgütlerinden birisidir. Şimdi DEAŞ anıyla anılan bir örgüt, buna benzer başkaları, bizim açımızdan farketmiyor, hepsi terör örgütüdür. Bunlar insanlığa karış suç işliyorlar. Uluslararası toplumun terör örgütleri konusunda yeterli bir işbirliği maalesef yok. Bu işbirliği şimdi gerçekleşmezse, yarın buna yenileri eklenebilir. Örgütlerin ismi önemli değil, hepsi terör örgütüdür. İşbirliği yapmamız gereken en önemli konuların başında bu geliyor. 


Şüphesiz hükümetinizin kurulması büyük bir sevinçle, memnuniyetle karşılandı, başarılı olmanız için temenni ve dua ediyoruz. Çünkü, hem Irak açısından, hem bölge ve bizim açımızdan da çok zor bir görevde bu görevi üstlendiniz, biz de sizi destekliyoruz. Bitişik nizam iki konut gibiyiz, birinde bir sorun, rahatsızlık varsa bu öbür tarafı da rahatsız ediyor. Onun için yaşadığınız sıkıntılar sadece sizin değil, ayın zamanda bizi de etkileyen sıkıntılar."


TBMM Başkanı Çiçek, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından parlamentolara önemli sorumluluklar düştüğünü söyledi.


Politikaların arkasında Parlamentoların olmasının hem meşruiyet açısından hem de alınacak kararların etkinliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, Irak heyetinin bugün yapacağı görüşmelerin, iki ülke ilişkileri açısından olumlu sonuçlar doğuracağını kaydetti. 


"IŞİD'e çok sayıda kurban verdik"


Irak Başbakanı Al Abadi de sıcak karşılamadan dolayı Cemil Çiçek'e teşekkür etti.


 Parlamento alanında yapacakları işbirliğinin, iki ülke ilişkilerini güçlendireceğini belirten El İbadi, Türkiye ile bir çok alanda daha fazla işbirliği yapılmasını istediklerini söyledi. El İbadi, işbirliği yapılacak alanların başında, bölgede çok önemli yer tutan terör ve teröre karşı mücadeledeki askeri işbirliği olduğunu vurguladı. 


El İbadi, IŞİD'in Suriye topraklarından Irak'a geldiğini, Irak'ın IŞİD'e karşı mücadelede çok büyük fedakarlıklar yaptığını, çok sayıda kurban verdiklerini ve altyapılarının büyük zarara uğradığını belirterek, iki ülkenin işbirliği yapması gereken ikin konunun petrol olduğunu kaydetti. Petrolün Irak bütçesinin yüzde 90'ını teşkil ettiğini dile getiren El İbadi, "Bu konuda komşumuz Türkiye ile işbirliği yapmamız bizim için çok önemli" dedi. 


Ekonomi ve ticaret konularında da işbirliği yapmak gerektiğine işaret eden El İbadi, Türkiye'nin bu konuda büyük bir tecrübeye sahip olduğunu söyledi. El İbadi, halkların yaşamının suya bağlı olduğunu ifade ederek, bu konunun da iki ülkenin ortak konusu olduğunu bildirdi. 


El İbadi, "Sadece sorunların sıfırlandırılması çağrısında bulunmuyoruz. Bunun ötesinde çok olumlu ve sağlam ilişkiler kurmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.  


Irak Başbakanı'nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Cemil Çiçek, "Temas ettiğiniz konular bizim ilişkilerimizin yol haritasını, istikametini gösteriyor. Bu başlıklarda mutabıkız, bunların detaylarını görüşeceğiz" diye konuştu. 


Çiçek, El İbadi'nin, heyette yer alanları tanıtması sırasında, Irak Dışişleri Bakanı Caferi'yi göstererek "onunla aynı apartmanda oturuyoruz sanki" dedi. 


Daha önce Terörle Mücadele Üst Kurulu Başkanlığı yaptığını belirten Çiçek, şunları kaydetti:


"Terörle mücadele dinamik bir süreç. Alınan tedbirleri sık sık birlikte gözden geçirmek gerekiyor. Çünkü bugün aldığımız tedbirler belki bir ay sonra beş ay sonra yetmiyor olabiliyor. Maalesef bölgemizde DEAŞ'e karşı mücadele verirken, sempati toplamaya çalışan PKK terör örgütü var. Şimdi kuzu postuna bürünmeye çalışıyor ama vahşi bir kurt olduğunu gözden uzak tutmamak gerekiyor. DEAŞ ise hepimizin başının belasıdır, bu beladan birlikte kurtulmamız gerekiyor. Bu konularda birlikte yapılacak çok şey var."


Çiçek, en az Türkiye Hükümeti kadar, Irak Hükümetinin de başarılı olmasını istediklerini söyledi. 


Kabulde, TBMM Dişişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar ile Türkiye-Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar da hazır bulundu.


Cemil Çiçek ve Haydar El İbadi, kabulün ardından birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63