PKK sona mı geldi?

PKK sona mı geldi?

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan terör konusunda açıklamalar geldi.

Türkiye'nin terör konusunda sona yaklaştığını belirterek, ''Terör örgütüne, yurt içi, yurt dışı operasyonlar başladı, devam ediyor. Yurt dışında rahat değiller. Kandil artık onlar için rahat değil'' dedi. Siyasete ilişkin de değerlendirme yapan Atalay, şu an seçim olsa CHP'de liderlik sorununun, partilerinin ise yüzde 55'lerde olduğunun görüleceğini iddia etti. Atalay, TGRT Haber televizyonundaki 'Ankara'nın Gündemi' programında soruları yanıtladı. 

Atalay, 12 Haziran 2011'deki seçimden sonra terör olaylarında artış yaşandığını, yeni Meclisin Türkiye'nin sorunlarını çözmesini beklenirken, terör olaylarının yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

''Terör örgütüne, yurt içi, yurt dışı operasyonlar başladı, devam ediyor. Yurt dışında rahat değiller. Kandil artık onlar için rahat değil. Hatta insanları tutmak için farklı yöntemler uyguluyorlar. Sosyal politikalar, eve dönüş, teslim oluş politikasının olması, teslim olma oranını artırdı. Her gün belli gruplar teslim oluyor. Terör örgütü, kendi içerisinde cezalandırma mekanizmasını geliştirdi, hapishane ortamı oluşturdukları bilgileri geliyor.

"SONA YAKLAŞIYORUZ" 

Türkiye, terör konusunda inanın sona yaklaşıyor. Gelip geçici konjonktürel gelişmelere bakmadan, geniş, uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Kalıcı çözümler, hakkaniyetli, kalıcı çözümler üzerinde düşünüyoruz. Terör, silahlı insan oldukça, güvenlik boyutu daima önde olur. Yaz dönemi gelişen hain terör saldırıları karşısında yurt içi, yurt dışı operasyonlar güvenlik politikalarını öne geçirdi. Daima hukukun içinde, adaletli, meşru zeminde bu mücadele sürüyor.

Uludere olayına kadar vatandaşa, sivile dönük böyle üzücü olay olmamıştır. Türkiye'nin bu operasyonlarında kimse olumsuz değerlendirmelerde bulunmamıştı, çünkü meşru zemindeyiz. Terörle mücadelede sadece güvenlik politikalarıyla sonuç almak mümkün değil, güvenlik ihmal edilmez ama onunla birlikte siyasi, sosyal politikalarınızı geliştirmeniz gerekir.''

ULUDERE YOLCULUĞU 

"Bugün bir ekip olarak Uludere'ye gitmeyi planladıklarını bildiren Atalay, ''Sayın Emine Hanımefendi de belki katılacaktı. Bugün için planlamıştık ama hava muhalefeti nedeniyle gerçekleşmedi. İnşallah bir plan yapacağız. Oradaki anneleri ziyaret edeceğiz, herkesle daha yakın görüşmeler yapacağız, orayı hiçbir zaman ihmal etmedik, etmeyeceğiz...'' dedi.

ŞU AN SEÇİM OLSA... 

Bu arada Atalay, aylık kamuoyu yoklamaları yaptırdıklarını, son olarak da aralık ayı yoklamasının ellerinde olduğunu ifade ederek, ''Bu yoklamada aylık hükümetin icraatını sorarız, hem de genel siyasi gündemi iyi yoklarız. Son aralık ayı araştırmasında, partilerle ilgili kısmı geniş tuttuk. Bir yılı da biraz değerlendirme açısından, detay vermek istemiyorum ama 'şu anda seçim olsa CHP'ye oy veririm' diyenlerin yaklaşık yüzde 50'si 'Şu anda bizim partimizde liderlik sorunu var' diyor...'' diye konuştu. Kendilerinde böyle bir sorun olmadığını belirten Atalay, oy oranlarının sorulması üzerine ise ''Şu anda biz yüzde 55'lerdeyiz'' değerlendirmesini yaptı. (Haber A)


Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23