Sağlam ile MHP'li vekil arasında tartışma yaşandı!

Sağlam ile MHP'li vekil arasında tartışma yaşandı!

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 17. maddesi 69 ret oyuna karşı 337 oyla kabul edildi.

Genel Kurulda gizli oylamaya 410 milletvekili katıldı. Oylamada 337 kabul, 69 ret oyu kullanıldı. Oylamada, 1 çekimser ve 3 oy da boş çıktı.

Teklifin 17. maddesinde Anayasa Mahkemesinin kuruluşunu düzenleyen 146. maddede değişiklik öngörülüyor. Buna göre, halen 11 asıl ve 4 yedek üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi 17 asıl üyeden oluşacak.

Birinci turda, teklifin 17. maddesine ilişkin gizli oylamaya 407 milletvekili katılmış; oylamada 331 kabul, 72 ret oyu kullanılmış; 2 oy boş çıkmış, 2 oy da geçersiz sayılmıştı.


-NOTLAR-


Önceki oylamalarda sırası geldiği zaman Genel Kurula gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, madde ile ilgili oylama başladığı sırada Genel Kurula indi. AK Parti Grup Başkanvekillerinin yanına oturan Erdoğan, sayım tamamlanana kadar da Genel Kurulda kaldı.

Oylama sırasında Bakanlar Kurulu ve Komisyon sıralarının arkasında toplanan bazı milletvekilleri pusula ve zarf verme işlemlerini ayakta gözlemledi. MHP ve CHP'li bazı milletvekilleri de oylamayı kendi grup sıralarından ayakta izledi.

Pusula ve zarf verildiği sırada AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ile işlemleri yürüten katip üyeler arasında bulunan MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan arasında tartışma yaşandı. Sağlam, MHP ve CHP'li milletvekilleri ile de tartıştı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Sinirlenecek bir şey yok'' diyerek tartışmayı yatıştırmaya çalıştı.

Şahin, milletvekillerine oy kullanırken zarfların boş olup olmadığını kontrol etmeleri uyarısında da bulundu.


-URAS OYLAMAYA KATILDI-


Oylamaya, BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da katıldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte kupaya zarfı atan Uras'ı AK Parti milletvekilleri ''bravo'' sesleri eşliğinde alkışlarken, CHP'li milletvekilleri ise protesto amaçlı alkışladı. Sonucun açıklanmasından sonra aralarında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın da bulunduğu bazı AK Partili milletvekilleri Uras'ı kutladı.

Bağımsız Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran ile Bağımsız Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan da oylamaya katılanlar arasında yer aldı.

Oylama sırasında şimdiye kadarki oylamalardan daha fazla sayıda milletvekili Genel Kurulda bulundu. Basın mensupları da oylamaya yoğun ilgi gösterdi. Basın locasındaki gazeteci kalabalığı oylamayı ayakta izledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in açıkladığı oylama sonucunu AK Parti milletvekilleri ayakta alkışladı.

Şahin, daha sonra maddenin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66