Saidi Nursi'nin barışa büyük katkısı

Saidi Nursi'nin barışa büyük katkısı

DP lideri Soylu, Saidi Nursi'nin hayatta olduğu ve DP'nin iktidarda olduğu 1950-1960 döneminde hiçbir 'Kürt İsyanı' olmadığını savundu.

Süleyman Soylu, bu ülkede barışın ve birliğin en önemli teminatlarından birinin Said Nursî olduğunu söyledi. Soylu, “Doğu ve Güneydoğu insanı dinine ve toprağına bağlı. 1950-1960 arasında DP de insanı insan yerine koyan bir politika uygulamış ve buradaki karmaşıklıkların tamamına son vermiş. Buna en büyük katkıyı da Said Nursî yapmış” dedi.

DEVLET BARIŞI VE BİRLİĞİ REDDEDİNCE...

Soylu şöyle konuştu: “Sen 'DP'yi destekliyor' diye tahammül edememişsin. 1960'tan sonra mezarına tahammül edememiş, başka yere nakletmişsin. Peki, kimi ikame etmişsin yerine devlet olarak? Apo'yu ikame etmişsin. Barışı, birliği, kardeşliği, herkesin birbirini kucaklamasını reddetmişsin. Tabiat boşluk kabul eder mi? Kim girdi oraya? Bölücülük ve şiddet girdi.”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, bu ülkede barışın, birliğin en önemli teminatlarından birinin Said Nursî olduğunu belirtti.

Sen ‘Demokrat Partiyi destekliyor’ diye tahammül edememişsin. 1960 yılından sonra mezarına tahammül edememişsin, başka yere nakletmişsin. Cesedine tahammül edememişsin. Peki kimi ikame etmişsin yerine devlet olarak, Apo’yu ikame etmişsiniz. Barışı birliği kardeşliği reddetmişsin herkesin birbirini kucaklamasını reddetmişsin. Tabiat boşluk kabul eder mi? Kim girdi oraya? Bölücülük ve şiddet girdi. Bu doğru bir devlet politikası değildir. İnsanların gönlünden atabilirmisin insanları? Menderes’i atabildin mi insanların gönlünden? Atamadın. Atamazsınız. Bu yanlış bir devlet politikasıdır. Bugünkü kavgaların sebebi de odur zaten. Bugünkü sıkıntıların sebebi budur.”


(Yeni Asya Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER