Selahattin Demirtaş gençlerle buluştu!

Selahattin Demirtaş gençlerle buluştu!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Eğer biz çoğulcu bir demokrasi ve toplum yapısına geçeceksek ve savunacaksak bunun devlet modeli de tekçi değil yerinden yönetim, özyönetim, özerk yönetim modelidir” dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şişli'de düzenlenen gençlik buluşmasına katıldı.
Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmaya gençlerin yanı sıra HDP’li vekiller Sezai Temelli, Garo Paylan ve HDP milletvekili adayları da katıldı.
Burada katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Demirtaş, gençlerden gelen soruları da yanıtladı.
“Seçim sonucu aynı çıkarsa tablo ne olacak?” sorusuna Demirtaş, “Geçici de olsa benim tahminim 2019’a kadar sürmeyebilir koalisyon ama 1, 1,5 yıl kadar bir koalisyon hükümeti ile Türkiye yönetilecek. Umarım 2019’a kadar götürebilir kurulacak koalisyon. Artık tekrar seçim yok” diye cevap verdi.
ÖZYÖNETİM AÇIKLAMASI
Demirtaş, özyönetim ile ilgili soru üzerine ise çok kimlikli yapı, devletin yönetim şekli ve emek konusunun üç temel konuları olduğunu ifade ederek, “Eğer biz çoğulcu bir demokrasi ve toplum yapısına geçeceksek, savunacaksak bunun devlet modeli de tekçi değil yerinden yönetim, özyönetim, özerk yönetim modelidir. Herkesin bulunduğu ve yaşadığı yerde yönetime katılabildiği, katılımcı demokrasi ile söz hakkını karar ve denetim gücünün halkta olduğu modellerdir” dedi.


HDP’nin zor şartlarda seçime girmesinin sağlanmak istendiğini iddia eden Demirtaş, “Bunun için de silahla siyasete dizayn ve yön verme çabasına girdiler. Ateşkesi bozdular. Öcalan’la kurulan müzakere masası zaten Dolmabahçe’den itibaren devrilmişti. Ateşkesi bir bahane üreterek bozdular, HDP’yi kriminalize edip, HDP çalışanlarını tutuklamaya başladılar. Her yerde infazlarla, medya algı yönetim operasyonlarıyla HDP’yi itibarsızlaştırmaya çalıştılar” şeklinde konuştu.
“BİZİ DÜŞMAN OLARAK KODLUYORLAR”
Demirtaş, miting konuşmalarında hep kendilerinin hedef gösterildiğini savunarak, “Kendi toplumuna, seçmenlerine doğrudan bizi düşman olarak kodluyorlar. Hiçbir zaman bizden söz ederken bir siyasi rakipten söz eder gibi konuşmuyorlar. Vatan haini diyorlar, bölücü diyorlar, devlet düşmanı, din düşmanı diyorlar. Yani bir düşman toplaması üzerinden milyonları bizlere karşı örgütleyerek toplumsal kutuplaşmayı, kamplaşmayı derinleştirmek istiyorlar. Yıktığımız o çirkin ve kirli hayallerini yeniden halkı ikna ederek, kandırmaya çalışarak yeniden kurmaya gayret ediyorlar. Bu çok tehlikeli bir gidiştir. Bir cendereye sokmak bizi sıkışık bir alanda siyaset yapmak zorunda bırakmak istiyorlar. Bizim bunu aşmamızın tek yolu onların yaptığını yapmamaktır. Zor olduğunu biliyorum ama ısrarla barış dilinde, eşitlik ve adalet dilinde istikrarlı şekilde bu siyasette, bu alanda kalmamız lazım” diye konuştu.
“KAMPLAŞMANIN TARAFI HALİNE GETİRMEK İSTİYORLAR”
Demirtaş, “Bizi buradan çıkarmak için her türlü tahriki yapıyorlar, her türlü saldırı gerçekleşiyor.
İşte Ankara bombalaması, bizi siyaset yapamaz duruma getirmek istiyorlar. Eş başkanlarımıza yönelik saldırılar, hakaretler, sosyal medya üzerinden yürütülen psikolojik savaş ve algı yönetimi, tümü bizi bu hattan çıkarmak içindir. Kamplaşmanın tarafı haline getirmek istiyorlar. Buna düşmezsek onlar kaybedecekler. Şu andaki çizgimiz zaferin garantisidir” şeklinde konuştu.
Demirtaş, konuşmasının ardından gençlerden gelen soruları tek tek yanıtladı.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 05:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63